Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 2010 Dizel Partikül Filtresi Ve Sıvısı Sorunu

Akın Yalçın

Soru

Öncelikle Merhabalar ,

Forumda ilgili bütün konuları ve yorumları okudum ama forum üyelerine birkaç sorum olacak ,

aracımı 2010 da sıfır aldım ve hala kullanmaktayım fakat 3 yaşındaki bi araç için partikül filtresi sıvısını eksiltmesi bana biraz saçma geldi , üstelik mersinde aynı yetkili servise 2-3 kez yaklaşık 1'er ay aralıklarla gidip her seferinde verdikleri fiyatı unutup , aralarında çok uçuk farklar olan fiyatlar vermeleri sebebiyle sizlere danışmak istedim ,

dizel partikül filtresi dedikleri şeyin katalizör olduğunu öğrendim ve ben bunu kendi ustama söktürüp içini temizlettim , 1 ay gibi bi süre motor arızası yanmadı fakat geçen gün tekrar yandı , katalizörü temizlemeden önce aracın çekişi çok düşüktü , şu anda motor arızası yanmasına rağmen çekişte hiçbir sıkıntı yok ,ve arada bazen vermiyor motor arızasını , ve serviste en son,  bu kez de sıvı arızası verdiğini söylediler , ilk sorum araç cihaza bağlandığında partikülle ilgili ayrı 2 arıza vermesi söz konusu olabilir mi ? yani partikül filtresi arızası ile partikül filtre sıvısı arızasını ayrı ayrı görebilirler mi ? sıvı için zaten uçuk bi fiyat ve partikül filtre temizliği için ayrı uçuk bi fiyat verdiler. ben katalizörü temizlettim ve çekişte sıkıntım yok acaba sadece sıvı eksik olmasından dolayımı motor arızası yanıyor ??? acaba sıvı ekletmeden biraz uzun yol yapıp 4.vitesde 3000-3500 devir üzeri kullanıp (egsoz sisteminin 500derece üzerine çıkarıp yanma işlemini sağlayabilmesi için) düzelme olabilir mi ???

bu arada aracımın garantisi devam etmektedir fakat uzatılmış garanti olması nedeniyle bu işlemlerin garantiye girmediğini söylediler , arabanın altına yatıp bu sıvıyı elimle boşaltacak halim olmadığı için nasıl girmez garantiye onu da anlamadım açıkçası,, yorumlarınızı bekliyorum...

başka forumlarıda araştırdım ama bu sitedeki gibi profosyonel ve nokta atışı tespitler göremediğim için bu forumdayım ,, şimdiden forum üyelerine çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

O tank 3 litre civarında bir hacmi var. Tamamlamak için 1 lt olabilir ama bitmiş ise 1 lt koyunca, bitmesi uzun sürmeyecektir.
Bitmiş ise 3 litre alıp, uzun vade de sıkıntısız kullanılabilir.
Çok gıcık bir sistem zaten. İlk çıktı ilkel çıktı.Yenileri yani f3'lerde gelen dpf'ler daha sağlıklı ve uzun ömürlü.

''DPF 50000-60000 km de tıkanmaz'' diye kesin bir ifade kullanmadım, çok zordur yazdım

Bende zor olmadığını dile getirdim.Hatta 20.000 kmde bile tıkanabildiğini söyledim :D

Arıza ışığı yanmaması için 750-800 tl de yeni yazılım yükleme parası veriyorsun, sonrada muayeneden geçirecem diye uğraşıyorsunuz.

Arıza ışığı daha çok ordaki sondaların iptali sonrası oluyor. Sensörler bilgi okuyamıyor ki bu bilgiler sıcaklık ve giriş-çıkış basınç bilgisi. Kimisi direk düz boru takıyor ve sensörleri iptali ediyor. O durumda dediğiniz gibi yazılım gerekiyor. Kimisi kare şeklinde kesip, içini boşaltıyor ve sensörlere dokunmuyor. O durumda gerekmiyor yazılım vs..

Yeni yazılım denilen şeyde 200 liraya yüklenebiliyor. Ama düz boru biraz maliyetli olabiliyor.Araca özel yapılıyor çünkü.

Muayene sıkıntı değil. 2009 öncesindeki Focuslarda yoktu dpf mesela. Onlar şu anda sıkıntı yaşamıyor. Hatta basit bir örnek. Egr iptali+ katalizör iptali+ dpf iptali+stage 1 REMAP ile Tüv emisyon cihazından geçebiliyorsunuz.

@Akın Yalçın,

2 yıllık aküsünü garantiden değişen çok gördüm duydum. Sanırım bölgenizdeki servis biraz sıkıntılı.

bulabıldım ısım acele oldugundan

Dediğin gibi acele olunca 100-200 e bakılmıyor. Sanayide zaten bilinen bir parça ve sistem değil :D Orasını bilmem de burda böyle. Çok az usta anlıyor dpf ve adm sıvısından.

Peki bu partikul filtresi icin iyimi desek yeri olur kotumu desek bu kadar masrafli bisey bunun artilari nedir peki?

Olmasın daha iyi. Herşeyi sıkıntı Dpf'in.  Millet kurtulmaya çalışıyor dpf'ten.

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bende zor olmadığını dile getirdim.Hatta 20.000 kmde bile tıkanabildiğini söyledim

Doğru her 100 tane focus tdci ın 80-90 ı 20000 km de dpf si tıkanıyor...  Çok kolay.. :)

Ramazan D. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Akın Yalçın,

2 yıllık aküsünü garantiden değişen çok gördüm duydum. Sanırım bölgenizdeki servis biraz sıkıntılı.

40.bin km. de ve o dönemde 2 yaşında olan aracımla akü bittiği için yolda kaldım ,, 170 tl. lik  60-70 amper aküye yetkili servis 350tl fiyat istedi ayrıca servise 2 km. uzaklıkta olduğum için 50 tl. gelmek için istediler ,, bende yanımda ailem olduğu için ve arabayı orda bırakma durumum olmadığı için fiyatı da bilmeme rağmen , mecburen kabul edip yol yardımdan aküyü değiştirdim , ne yazık ki bu tarz servisler var ve insanların mağduriyetlerinden kendilerine rant sağlıyorlar ,, bizde ticaret yapıyoruz ama bu şekilde değil ,,

sıfır aldığın araçla yanında ailenle akü bittiği için yolda kalıp rezil olduğuna mı yanarsın , yoksa gözünün içine baka baka fiyatı belli olan bi ürünü 2 katı fiyata satmalarına mı,,

üstelik garantiye girme durumu varmış ,, yazık ,,, ve bunu yapan Mersin'de en fazla isim yapmış olan Ford yetkili servisi...evet Mersinde Ford servis açısından sıkıntılı bence,, tabi bilinçli kullanıcılar için ,, yoksa bilmeyen, anlamayan adam ne derlerse yaptırıyor zaten koyun misali...

Bu arada bugün Focusumu dpf yüzünden baya bi sıkıştırdım , yaklaşık 60-70 km. yolu 3.ve 4. viteslerde 3500-4000rpm arası sıka sıka gittim , aracın motor arızası verme sıklığı düştü aslında ama sorun hala devam ediyor (arızayı uyarısını her çalıştırmada verirken artık 2-3 çalıştımada bir vermeye başladı) ,,

yarın Mersindeki Ford yetkili servislerinin üçünde arayıp dpf sıvısı için fiyat alacağım ayrıca tarsustaki otokoçlada görüşeceğim,  Peugeot ve citroen yetkili servislerinede soracağm ,, sıvı için makul olan fiyatı vermezlerse ,, sıvıyı kendim getirteceğimi ve sadece sıvıyı doldurmalarını talep edeceğim ,, bakalım Ford servisleri sıvı için yada sadece sıvıyı doldurmak için ne kadar fiyat verecekler...bu arada aracımı uzun zamandır bu kadar devirli kullanmadığımı farkettim ve ne kdar motor arızası verse bile uzun yolda yüksek vites ve devirlerdeki ataklığına tekrar aşık oldum :) bunu da söylemeden geçemedim...

Akın Yalçın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar sıkıntı çözüldü... sıvı takviyesi yapıldıktan sonra herşey normale döndü ,, motor arızası ikazıda yok artık ,,

Hala işini düzgün yapan gerçekten dürüst çalışan servislerin olduğunu görmek güzel...Mersin Gedizler Ford Yetkili Servisi bence Mersinin en dürüst ford servislerinden,, bu konuyla ilgili hırs yapıp bütün piyasayı araştırdım :)

ben artık focusumu Mersinde başka yetkili servise götürmem...Saygılar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar sıkıntı çözüldü... sıvı takviyesi yapıldıktan sonra herşey normale döndü ,, motor arızası ikazıda yok artık ,,

Hala işini düzgün yapan gerçekten dürüst çalışan servislerin olduğunu görmek güzel...Mersin Gedizler Ford Yetkili Servisi bence Mersinin en dürüst ford servislerinden,, bu konuyla ilgili hırs yapıp bütün piyasayı araştırdım :)

ben artık focusumu Mersinde başka yetkili servise götürmem...Saygılar...

Sorununun bittiğine sevindim.

Kaça mal oldu bu işlem?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.