Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 2 Otomatik Vites Yağ Değişimi Hakkında

Muharrem Arslan

Soru

MERHABALAR..

2008 LPG li  FOCUS2 OTOMATİK, aracı yeni aldım bu hafta sonu memleketten yaklaşık 1600 km mesafeden van a getireceğim,

bu güne kadar hep opel kullandığımdan, focus  hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim.

Sizden ricam: otomatik focus2 hakkında bilmemizde faydası olan, konuları, düşünceleri, sıkıntıları paylaşırsanız sevinirim ?

BENİM AKLIMDA SORU İŞARETİ OLAN -ŞANZUMAN YAĞINI KOMPLE DEĞİŞTİRMELİMİYİM?

TEŞEKKÜRLER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ot.Şanzıman yağı olarak WSS-M2C936-A kullanılıyor. http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/castrol-transmax-dual.html

Filtre değişimi ile birlikte Focus 6lt, Mondeo 7 ve Kuga'da 8lt yağ alıyor. Filtrenin bedeli ise 113TL civarında, yağ kaç para derseniz o da 60TL civarında olmalı. Yani 60x6+113:473TL + KDV = 558TL + İşçilik gibi bir yağ değişim bedeli var.  Üreticiler genelde 2 yılda bir veya 45,000Km'de bir yağ değiştirin der... sistem kapalı devre olduğu için arıza vs. olmaz ise o yağ kolay kolay eksilmez,bozulmaz... ama üretici gene de değişim tavsiye ediyor tabi.

Ona bakarsanız Airbag ve emniyet kemer gergilerinin de belli aralıklar ile değişmesi lazım... neyse, siz anladınız olayı  :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1

Otomatik şanzumanlarda yağ inanın motor yağından daha da önemli diyebilirim. Çünkü daha önce otomatik araç kullanmış birisi olarak söylüyorum. Orjinal yağından kesinlikle ama kesinlikle şaşmayın. Yetkili servis ne koyuyorsa aynı yağı koydurtun mutlaka. Yakıtta performansta ve konfor da hissedilir bir fark olacağını düşünüyorum. En azından eski hondamda böyleydi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkür ederim, bakalım araştıracam yada bilen arkadaşlarımız varsa yrdmcı olurlarsa sevinirim.

servisler farklı yağ kullanabiliyorlar, artık en uygunu hangisi ise onu bulup şanzuman yağını komple değiştirelim inşallah.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkür ederim, bakalım araştıracam yada bilen arkadaşlarımız varsa yrdmcı olurlarsa sevinirim.

servisler farklı yağ kullanabiliyorlar, artık en uygunu hangisi ise onu bulup şanzuman yağını komple değiştirelim inşallah.

Siz bize hangi yağ kullanılacak diye sorsaydınız keşke.

Aracınız hakkında bilgilere ulaşmanın kolay yolu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımda otomatik , daha önce bu konu forumda açılmış fakat bir sonuca varamamıştık. Kaç km de değişeceğiyle ilgili değişik rivayetler olsada popüler bir özel servis bana değiştirmememi tavsiye etmişti. Değiştirdiklerimizde sıkıntı yaşıyoruz dedi :) Tabi nereye kadar değişmez oda ayrı bir sıkıntı. Araç kaç km de?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba,

otomatik vites yağı değişimi hakkında hatırı sayılır araştırmalar yaptığım için sizlerinde bilgilenmesi için yazıyorum.

En az 10 tane yetkili servis ile otomatik vites yağ değişimi hakkında konuştum. Orjinal yağın değiştirilmemesi, şanzıman tamamen inmeden değiştirilmesinin bir faydası olmayacağı (yağın tamamen boşalmayacağından dolayı) konusunda bilgiler aldım.

Bu da yetmedi Ford Türkiye ye mail attım mühendisleri beni aradı ve bu konuyu görüştüm. Onların da söylediği fabrika çıkışı şanzımana konulan yağın özelliği sebebiyle

herhangi bir kullanım ömrü olmadığı ve yağın değişmesi gerekmediği sadece kontrol edilip ekleme yapılacağı yönünde bilgiler aldım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben de kendi aracım için araştırma yaptım ama hala bir karara varmış değilim 2006 benzinli otomatik önce özel servislere sordum rengi bozulmadıysa araç rampada kaçırma yapmıyorsa gerek yok dediler daha sonra yetkili servise sordum 45000 de bir dedi rengi sordum fark etmez km sinde değişmesi gerekir dediler ne yapacağımı bilmiyorum aracım 52000 de yağın rengide kırmızı bozulmamış ama karasız kaldım ne yapmam gerekir acaba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben de kendi aracım için araştırma yaptım ama hala bir karara varmış değilim 2006 benzinli otomatik önce özel servislere sordum rengi bozulmadıysa araç rampada kaçırma yapmıyorsa gerek yok dediler daha sonra yetkili servise sordum 45000 de bir dedi rengi sordum fark etmez km sinde değişmesi gerekir dediler ne yapacağımı bilmiyorum aracım 52000 de yağın rengide kırmızı bozulmamış ama karasız kaldım ne yapmam gerekir acaba

km'si gelince değiştirmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şu anda servisteyim 105k bakımları yapılıyor, ben sormasam söyleyecekleri yoktu ama aklıma geldi sordum, şanzıman yağı 45k. değişim gerekiyormuş, o zaman neden 45 ve 90 bakımlarında bu yapılmamış diye sorduğumda, bu bilgi yeni geldi, daha önce gerek duyulmamıştır gibi kaçamak cevaplar geldi. Ayrıca şanzıman yağı için 700 tl. fiyat verdiler, komple şanzıman mı inecek nedir anlamadım.

İşin uzmanı diyebileceğim birkaç kişi ile görüştüm, şanzıman yağının istense dahi tamamen değişemeyeceği, eğer vites geçişleri vs. herhangi bir sıkıntısı yok ise bakım aralıklarında sadece kontrol ve gerekiyor ise eksiğinin tamamlanmasının yeterli olacağını belirttiler. Şanzıman yağı fiyatları ise gerçekten yüksek dışarıdan da sordum 3 lt. 150-200 fiyat aralığı var ve ortalama 10-11 lt. Yağ değişiyor. Servis çokta yüksek vermemiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.