Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

İlginç Bir Araştırma...en Dürüst Kim?

hüseyin ipek

Önerilen Mesajlar

İşte en dürüst millet
Araştırma kapsamında 16 ülkenin başkentlerinde, insanların en yoğun olduğu yerlere 12 adet cüzdan bırakıldı. Cüzdanların içine yaklaşık 50 Euro, aile fotoğrafları ve iletişim bilgileri koyuldu sonra cüzdanları bulanların ne yapacağı takip edildi. İşte ülke ülke iade edilen cüzdan oranları

1)Helsinki (Finlandiya) 12 cüzdandan 11 i teslim

2)Mumbai (Hindistan) 12 cüzdandan 9'u... teslim

3)Budapeşte (Macaristan) 12 'de 8

4)New York (Abd) 12'de 8

5)Moskova (Rusya) 12'de 7

6)Amsterdam (Hollanda) 12'de 7

7)Berlin (Almanya) 12'de 6

8)ljublijana (Slovenya) 12 'de 6

9)Londra (İngiltere) 12 'de 5

10)Varşova (Polonya) 12'de 5

11)Bükreş (Romanya) 12'de 4

12)Rio de Jenario (Brazilya) 12 'de 4

13)Zürih (İsviçre) 12'de 4

14)Prag (Çek cumhuriyeti) 12'de 3

15)Madrid (İspanya) 12 'de 2

16)(Biz katılmamışız endişelenmeyin ) Lizbon (Portekiz) 12'de
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir iki tanesini okuyunca direk en sona baktım.

Ama sonra haksızlık ettiğimi düşündüm. Çünkü bizde 12 cüzdan bırakılmış olsa en az 10 tanesinin sahibine ulaştırılması için girişimde bulunulacağını düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben iki kere düşürdüm. 

Birinde amcamlara gitmiştim orada düşürmüşüm. Kapı çaldı. Biri geldi H. Cenk Köse var mı burda demiş. Ben kapıya çıktım adam kerteriz alır gibi kafasını sağa sola eğip bana baktı amcam endişelendi falan sonra adam benim cüzdanı çıkardı." Bilader cüzdanı düşürmüşün emin olmadan vermeyim dedim " dedi.  Eleman cüzdanı bulmuş bakkala gitmiş bu adam burada mı demiş bakkal tanımıyorum demiş (mecidiyeköyde profilonun orada bayağı işlek bir yer) adamın aklına gelmiş. Bu soyadlı kimse var mı yakında demiş. Amcamı söylemiş bakkal adam oradan bulmuş. 

Birinde de düşürdüğüm yerde aramaya başladım. Esnafın biri "ne arıyonğğ" dedi. Cüzdanı düşürmüşüm dedim. Al dedi verdi. 

İkisi de en ufak bir şey kabul etmedi. 

Bu arada Berlinde oranın düşük olması bence diğer cüzdanları yabancı işçilerin bulmasındandır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilk üç ülke bana normal geldi ancak new york ve moskova komik olmuş sokakta yatan insanları meşhur olan newyork ve 50 euro ya bir çok şeyi yaptırıbileceğiniz  insanlarla dolu moskova biraz garip geldi araştırmanın güvenilirliği ile ilgili değil yanlış anlamayın ancak sizede garip gelmiyor mu.  Türkiyenin olmaması ise çok sevindirici 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizde olsa bırakın teslim etmeyi cüzdan para ediyorsa adam gider bir şekilde cüzdanı da satar.. 

Benzer bir yorum yazmaya gelmiştim ben de. Bırakın cüzdanı cüzdanı takip edenleri tenhaya çeker soyarlar  :kıhkıh:

Denk gelmesiyle ve konulan yer ile alakalı tabi. Cüzdan bulup eve teslim eden de var kimlik kartları çok para eder bize bir 50 kaat at cüzdanı ehliyeti al diyen de var...

Bir de 12 cidden çok düşük bir rakam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzer bir yorum yazmaya gelmiştim ben de. Bırakın cüzdanı cüzdanı takip edenleri tenhaya çeker soyarlar  :kıhkıh:

Denk gelmesiyle ve konulan yer ile alakalı tabi. Cüzdan bulup eve teslim eden de var kimlik kartları çok para eder bize bir 50 kaat at cüzdanı ehliyeti al diyen de var...

Bir de 12 cidden çok düşük bir rakam. 

:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçen salı 50 lira kaybetmiştim arabaya falan düşmüştür dedim unuttum gitti. Dün akşam kapı çaldı komşu 50 düşürmüş olma ihtimalin varmı geçen akşam otoparta bulmuşlarda bana verdiler dedi komşu. Bence o kadarda kötü durumda değiliz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 den 8 i gelirdi bizde. İnsanımız çok mu kötü yav sanki. 

Ben telefonumu dolmuşta unuttum kayıp diye gittim telefon aldım, 2-3 gün sonra 20 yaşlarında biri aramış arkadaşlarımdan bulmuş beni gidip satmasını da bilirdi 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslına bakarsanız çok öyle güvenilir bir araştırma değil.Ama yöntem biraz daha genişletilerek uygulanırsa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.İstanbulun bile kendi içinde semt semt ciddi farklılıkları var.Bana listede en ilginç ülkeler mumbai ile Hindistan ve Londra'nın sıralaması geldi.Demekki gelişmişlik ile dürüstlük arasında doğrudan bir ilişki  yok .. :)

ilk üç ülke bana normal geldi ancak new york ve moskova komik olmuş sokakta yatan insanları meşhur olan newyork ve 50 euro ya bir çok şeyi yaptırıbileceğiniz  insanlarla dolu moskova biraz garip geldi araştırmanın güvenilirliği ile ilgili değil yanlış anlamayın ancak sizede garip gelmiyor mu.  Türkiyenin olmaması ise çok sevindirici 

Mumbainin sonlarda olmasını beklerdim şahsen ben..Hindistan oldukça kozmopolitik bir ülke olarak bilinir.Tabi gidip de yaşamadım demekki insanları fazla paragöz değil

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.