Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Arka Lastiklerden Gelen Sürtünme Sesi

ferhat tezcan

Soru

Bir kaç gündür dikkatimi çeken ve az önce eve gelirken ara sokaklarda sessizlikte iyice dikkat çeken bir sürtünme sesi işitiyorum.

Bu sürtünme sesi aracıma ilk bindiğimde değil biraz gittiğimde en az 2.3 km sonra başlayan ve hatta freni fazla kullandığım zamanlarda artan bir ses.

Aslında hayatımda ilk defa arka frenleri kampana olmayan bir araç sahibi oldum.Belkide bunun cahilliğinden normal olan bu ses bana garip geliyor.Sonuçta diskler ısındıktan sonra bu ses çıkmaya başlıyor.Sesi tam tarif etmem gerekirse inceden ve devamlı aynı tonta çıkan hafif demir demire sürtme sesi gibi bir ses.Frene tam bastığım anlarda ise frenlerden gelen balata ve disk sürtünme sesinden ya duyulmuyor yada kesiliyor.Bozuk rulman sesine çok benziyor ama rulman sesi olsa hep yapar motorun yada disklerin ısınmasına gerek yok diye biliyorum.

Yardımcı olan herkeze şimdiden teşekkürler...

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Bişey değil canım ne demek, biz teşekkür ederiz. :D :D

Şaka bi yana konu ses olunca sizin kadar hassasını görmedim, ama balatanın diske asla sürtmemesi lazım, bence başka bir şey olabillr.

Sen bide beni önceki aracımda görücektin o araçtaki tüm sesleri ezbere bilirdim en ufak farklı bir ses duydumu doğru ya servise yada tamirci arkadaşlarıma giderdim.Hatta ayda bir sessiz ve bozuk yollara girer farklı bir ses varmı diye kontrol ederdim.İzmir izkardaki ustabaşılar dahil beni tanırlar hatta duyduğum hiç bir seste yanılmamışımdır.Bir kaç kere sesin kaynağını kendim bulduğum bile olmuştur :)

Ses konusunda kendimden kılını tanımam :)

Geçen gün fabrikadan çıktım yanımda eniştem bile bile bozuk bir yola girdim eniştem dediki ne yapıyorsun bende dedim arabayla tanışıyorum.Orjinal ve olması gereken sesleri bilirsem ileride oluşacak harici sesleri tanımam kolaylaşır.

O yüzden bunu öğrenmeye çalışıyorum bu ses normal ise arabamı daha iyi tanımış olurum dedim ya ilk defa arka lastikleri disk olan bir aracım oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aslında bu ses konusuna neden fazla dikkat ettiğimi bir örnekle özetlersem 2002 senesinde peugeot 206 model aracım vardı.O zamanlar evlide değildim çocuk faalanda yoktu haliyle.

O aracın frenleri bir ara ötmeye başladı ben sallamadım daha sonra el freni işığı inik olduğu halde yanıp durmaya başladı ben yine sallamadım.Sonra bir gün Sahil yolunda bir arkadaşla kapışırken bir anda frenlerden bir gürültü koptu araba o hızda bir anda kuvvetli şekilde sola çekti daha sonra bir spin attıp kontrolü kaybettim devamında kaldırıma vurdum araba neredeyse takla atıcaktı allah korudu birşey olmadı alt takım ve tampon hasarı dışında çok şükür.

Olan şuydu ben aracıma dikkat etmediğim gibi servis zamanlarınada pek dikkat etmezdim.Balata bitmeye yakın ötmeye başlamış hatta el freni ışığıyla beni defalarca kez uyarmış ve değişim yapılmadığı için sol ön balata bitip tamda ben arkadaşımla kapışırken kopup kaliper direk diske oturmuş.

Artık evliyim ve bir oğlum var işte bu yüzden arabamda tık sesi duysam hemen sebebini araştırır ve bulurum sonuçta kendi canımı geçtim eşimin ve oğlumun canını taşıyorum.

Olması çok zor çünki artık çok daha dikkatli araç kullanıyorum ve aracıma daha iyi bakıyorum ama olaki bu ses normal değil fabrikada araç monte edilirken bir hata sonucunda olan bir sorun diyelim.Aynı durumun yada benzerinin eşim ve oğlum araçtayken otoyolda başıma gelmesindense kıl olur tık deyince aracımı kontrol ederim kafam rahat olur.

Bu arada amma yazdım çokmu doluymuşum ne :) neyse demek istediğim anlaşılmıştır herhalde.

Tabiki ses sistemindeki diğer rahatsız olduğum sesler tamamiyle ben le alakalı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yardımcı olan herkeze şimdiden teşekkürler...

Sevgili Ferhat, sana yardımcı olmamız pek kolay değil, çünkü;

1. Sen iflah olmaz durumdasın

2. Forumun online uzaktan arıza tespit modülü henüz devreye alınmadı.

Açıkçası konu sen olunca duyduğun ses normal mi değil mi anlamakta da zorlanıyorum.

Ciddi yaklaşmak gerekirse:

1. El frenini bırakmış olduğunu var sayıyorum

2. Balataların hala yenice olduğunu düşünüyorum

3. Bu durumda toz toprak kirliliği dışında aklıma bir şey gelmiyor.

Ailen konusundaki endişelerine katılıyor ve takdir ediyorum.

Bu durumda rahatsız edici boyutta ise servis yetkilisine danışmanı öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sabah servise uğrayıp bu sorunu dile getirdim ustalarla test e çıktık aynı sesi onlarda duydu ustalar lastiklerden değil egzos tan geldiğini ve ısınınca başlamasınında egzosun ısınmasıyla alakası olduğunu ve normal bir ses olduğu söyledi.

Önceki aracımda focus2 dede vardı muhtemelen bu ses ama o araç biraz gürültülü olduğu için duymuyordum.Araç bir önceki modelinden baya bir sessiz olunca normal olan sesleri sorunmuş gibi algılama hep oluyormuş focus 3 te :)

Arabamı biraz daha iyi tanımış oldum içim rahatladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servis psikolog önermiş :kıhkıh:

Belki bu durum bir çok insana abartılı geliyor olabilir ama 2002 senesinde başıma gelen o olay ve 98 senesinde abimi trafik kazasında kaybetmiş olmamın verdiği tedirginliği daha öncede belirttiğim gibi kendim için değil eşim ve evladım için çok yoğun yaşıyorum.

Bu yüzdendirki bırakın ben iflah olmayayım :) hatta psikolog psikolog gezeyim :).Eşim ve evladım arabamdayken arabamla ilgili en ufak bir tereddütüm olmasın kafam rahat olsun önemli olan bu benim için.

Biraz araştırırsanız sıfır araçlarda fabrikasyon hatalardan dolayı oluşan kazalar olduğunu farkedersiniz.Böyle bir sesi aracım 30 bin yada 40 bininci km lerde duysaydım bu kadar üstünde durmazdım.

Ford herşeyiyle çok güzel bir araba ama benim bu arabayı alırken aradığım en önemli özelliği kasasının sağlamlığı ve kaza durumunda bana diğerlerinden çok daha fazla güven vermesi hatta bir yerde demiştim bundan sonraki aracımda allah nasip ederse yine ford olucak yada daha üstü(mercedes audi bmw gibi)

Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sevgili Ferhat, sana yardımcı olmamız pek kolay değil, çünkü;

1. Sen iflah olmaz durumdasın

2. Forumun online uzaktan arıza tespit modülü henüz devreye alınmadı.

Açıkçası konu sen olunca duyduğun ses normal mi değil mi anlamakta da zorlanıyorum.

Ciddi yaklaşmak gerekirse:

1. El frenini bırakmış olduğunu var sayıyorum

2. Balataların hala yenice olduğunu düşünüyorum

3. Bu durumda toz toprak kirliliği dışında aklıma bir şey gelmiyor.

Ailen konusundaki endişelerine katılıyor ve takdir ediyorum.

Bu durumda rahatsız edici boyutta ise servis yetkilisine danışmanı öneriyorum.

Beni anlamanıza sevindim bi taşta cem abiye atmıştım önceki yazımda farketmişmidir acaba :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Beni anlamanıza sevindim bi taşta cem abiye atmıştım önceki yazımda farketmişmidir acaba :)

Elbette ettim, ama bilmem sen fark ettin mi, bana taş atmanı gerektirmeyecek şekilde tamamlamıştım önceki mesajımı... :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Elbette ettim, ama bilmem sen fark ettin mi, bana taş atmanı gerektirmeyecek şekilde tamamlamıştım önceki mesajımı... :mad:

evet abi farkettim hatta ciddi yaklaşıp cevapladığın için ayriyetten teşekkür ederim :) ferhat tezcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.