Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 2 Tp Sensörü

İbrahim Maden

Soru

Arkadaşlar,aracım rampada yığılıp motor arızası ibaresi çıkmaya başladı ve gaz yemiyordu stop edip çalıştırınca düzeliyordu,dün tekrar yeniden yazı çıktı,bakımdanda yeni yapılmıştı tp sensörü değişecek dediler,kafam attı yapmayın dedim çıktım bu sensör hakkında bilgisi olan var mı .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bakımı tan otoda yaptırdım .

Tp sensörü hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar bir el atın bakalım :)

İbrahim dediğin sensör şu sanırım

Gaz kelebeğinin pozisyonunu belirleyen ve birinci kategoride yer alan bu sensor sürücünün gaz pedalını nasıl kullandığına ilişkin bilgileri ECU'ya iletmekledir. TPS arıza yaptığında motorda gaza tepki vermekte yavaşlamalar ve kararsızlıklar görülmeye başlamaktadır. Yine, dönüş kablosunda belirlenen minimum değerden daha yüksek voltaj bulunması durumunda rölanti devri yükselmektedir. Bu durum yüksek vakumla bir araya geldiğinde bilgisayar aracın yavaşladığını düşünerek enjektörlere gerekli emri veremeyecek ve sonuçta yakıt akışı bozulacaktır.

Alıntı : http://www.elektrik.gen.tr/icerik/otomotiv-sekt%C3%B6r%C3%BCnde-sens%C3%B6r

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

SENSÖR ARIZALARININ TEŞHİSİ VE GİDERİLMESİ

Bu arızaları her firma kendine özel test cihazları ile bulmaktadır. Bu cihazlar firmalara özel olduğu için çalışması ve kullanımı farklıdır.Cihazların çalışması ve kullanımı her firmanın kendi eğitim seminerlerinde öğretilmektedir. Burada eğitim alan servis elemanı daha sonra servise geldiğinde cihazı kullanarak arıza teşhisi yapmaktadır.

Kullanılan servis cihazında, arıza, sensörlerden kaynaklanıyorsa test cihazında her sensör için önceden kodlanmış özel kodlar belirir. Bu kodlara göre servis elemanı hangi sensörün arızalı olduğunu tespit ederek değiştirir. Çünkü sensörlerin onarılma imkanları yoktur.

Böylece aracın arızalı olan sensörleri belirlenir ve arızası değiştirilmek suretiyle giderilmiş olur.

http://www.gmy.com.tr/EditModule.aspx?tabid=40&mid=117&HaberID=37

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eger bahsetmeye calistiklari throttle position sensor ise o sensor tek basina satilan birsey degil. Komple kelebegi degistirmeniz lazim. O da fena acitir. Ancak TPS oyle kolay bozulan birseyde degil, kaldi ki bozulsa da o yazdiklarinizi yasamazsiniz.

Ancak o bahsettikleri throttle pedal sensoru falanda olabilir. Once hangisi oldugunu kesin ve net olarak ogrenmelisiniz. Ve hatta mumkunse ariza kodunu tam olarak ogrenin. Lamba yandiginda herhangibir OBD okuyucudan baglanip ogrenebilirsiniz. O cok daha fazla ise yarar.

Her ikiside motoru kapatip acmakla falan duzelmez, ve oyle yokusta yigilmaya falanda neden olmaz. Eger o ikisinden birisi bozulursa araba belli bir oranda pedala basildiginda tekleme ya da kasma yapar. Ama hep ayni miktardayken yapar bunu..

Yazdiginizdan anlasilan sey araba yuke bindigi zaman guc kaybina ugramasi. Bu asiri yakittan da yapabilir. OBD ile baglanip trim degerlerini kontrol ederseniz iyi olur. (Ozellikle LPG falan varsa aracta.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun bu sensörlerin lpg li kullanımdan dolayı çabuk arızalanması gibi bir durummu oluyor acaba degişimde bilgi almak adına bunuda sorabilirmisin malum bende lpg li kullanıyorum ileride benim yada diğer arkadaşlarında başına gelebilir böylebir arıza birde maliyet bilgisi verebilirsen değişimden sonra çok iyi olur çok geçmiş olsun ibrahim can sıkıcı bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eger bahsetmeye calistiklari throttle position sensor ise o sensor tek basina satilan birsey degil. Komple kelebegi degistirmeniz lazim. O da fena acitir. Ancak TPS oyle kolay bozulan birseyde degil, kaldi ki bozulsa da o yazdiklarinizi yasamazsiniz.

Ancak o bahsettikleri throttle pedal sensoru falanda olabilir. Once hangisi oldugunu kesin ve net olarak ogrenmelisiniz. Ve hatta mumkunse ariza kodunu tam olarak ogrenin. Lamba yandiginda herhangibir OBD okuyucudan baglanip ogrenebilirsiniz. O cok daha fazla ise yarar.

Her ikiside motoru kapatip acmakla falan duzelmez, ve oyle yokusta yigilmaya falanda neden olmaz. Eger o ikisinden birisi bozulursa araba belli bir oranda pedala basildiginda tekleme ya da kasma yapar. Ama hep ayni miktardayken yapar bunu..

Yazdiginizdan anlasilan sey araba yuke bindigi zaman guc kaybina ugramasi. Bu asiri yakittan da yapabilir. OBD ile baglanip trim degerlerini kontrol ederseniz iyi olur. (Ozellikle LPG falan varsa aracta.)

Bilgiler için teşekkürler abi.

Daha öncedende yapmıştı,stop ediyordu gaz yemiyordu ama hiç motor arızası ibaresi çıkmamıştı gine böyle demişlerdi değişecek diye ozamanda tp sensörü olmadı komple gaz kelebeği ve gövdeyele değişir demişlerdi,toplayın arabayı demiştim ve çıkmıştım servisten,ozamanda gaz kelebeğini temizlediklerini ve yeni program attıklarını söylemişlerdi düzelmişti yoksa komplesine 1650 tl fiyat vermişlerdi,araçta lpg var lpg bozuyor diyorlar lpg ciyi arıyorum servistekilere sövüyor böyle bir durum var yani .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun bu sensörlerin lpg li kullanımdan dolayı çabuk arızalanması gibi bir durummu oluyor acaba degişimde bilgi almak adına bunuda sorabilirmisin malum bende lpg li kullanıyorum ileride benim yada diğer arkadaşlarında başına gelebilir böylebir arıza birde maliyet bilgisi verebilirsen değişimden sonra çok iyi olur çok geçmiş olsun ibrahim can sıkıcı bir durum.

Teşekkür ederim.

Benim araç 2011 model daha 1 yıl oldu ve aracı alalı,10000 km olmasını bekledikten sonra lpg taktırdım,oraya bir vatandaş daha gelmişti ve onunda aynı sıkıntısı vardı daha önceden çözmüşler program filan atıp,bugün yapılmaz dediler adam öyle öyle antalyaya gitti arabayla :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sovmekte hakli. LPG den dolayi TPS bozulmaz. Ancak onlard agarantiye falan almazlar onlarda o konuda hakli.

Sendeki gaz kelebeginin bir fotografini cekip gonderebilirsen evdeki ile karsilastirabilirim. Bende bir tane olmasi lazim. Ancak focuslarda uc ayri tip DbW gaz kelebegi var. Birinin capi daha dar, digeri mondeo ile ayni gozukuyor ancak onunda capi dar, birde mondeo ile ayni olanlar var. Eger ayni ise bendekini deneyebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sovmekte hakli. LPG den dolayi TPS bozulmaz. Ancak onlard agarantiye falan almazlar onlarda o konuda hakli.

Sendeki gaz kelebeginin bir fotografini cekip gonderebilirsen evdeki ile karsilastirabilirim. Bende bir tane olmasi lazim. Ancak focuslarda uc ayri tip DbW gaz kelebegi var. Birinin capi daha dar, digeri mondeo ile ayni gozukuyor ancak onunda capi dar, birde mondeo ile ayni olanlar var. Eger ayni ise bendekini deneyebilirsin.

Yardımın için teşekkürler abi.

Tp sensörü için otokoçtan 180+kdv fiyat aldım ama yaptırsak tekrar bozulurmu aklıma takılan bu .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eger bahsi gecen benim elimdeki ile ayni tip bir gaz kelebegi ve onun TPS i ise o zaman fiyat pahali degil. Ancak onu degistirmek cesaret ister. Kalibrasyonu falan gercekten uzun is. Ama eski tiplerdeki gibi ise degistirmesi nispeten kolay. Ancak her sartta fiyat icin bir sey demem dogru olmaz. Alti ustu basit bir reostadan bahsediyoruz. Teybin ses acma dugmesinden daha karisik bir yapisi yok o aletin. Ama yuce bosch oyle bir montaj yapmiski bendekinde gorsen uzaymekigi sanirsin. :)

Tekrar bozulmasi zor. Aslinda o aletin bu kadar kisa zamanda bozulmasi da cok zor. Muhtemelen uretim hatasi ancak LPG oldugu icin o konuda fazla israrci olamazsin tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eger bahsi gecen benim elimdeki ile ayni tip bir gaz kelebegi ve onun TPS i ise o zaman fiyat pahali degil. Ancak onu degistirmek cesaret ister. Kalibrasyonu falan gercekten uzun is. Ama eski tiplerdeki gibi ise degistirmesi nispeten kolay. Ancak her sartta fiyat icin bir sey demem dogru olmaz. Alti ustu basit bir reostadan bahsediyoruz. Teybin ses acma dugmesinden daha karisik bir yapisi yok o aletin. Ama yuce bosch oyle bir montaj yapmiski bendekinde gorsen uzaymekigi sanirsin. :)

Tekrar bozulmasi zor. Aslinda o aletin bu kadar kisa zamanda bozulmasi da cok zor. Muhtemelen uretim hatasi ancak LPG oldugu icin o konuda fazla israrci olamazsin tabi.

Abi bana söyledikleri küçük bir kutu gibi birşey demişlerdi ama artık bilmiyorum,tekrar arıza yakana kadar zaten götürmeyi düşünmüyorum yakarsa götürcem,şansımıza artık başka birşey mi çıkar çıkmaz mı ALLAH bilir artık .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.