Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ön Kaput Film Kaplama Hakkında....

Önerilen Mesajlar

cem abi , film söküldükten sonra filmin altında kalan boyaya bişey olmuyorsa söktürmeyecem. yok diğer bölgelerle fark oluşacak ise söktüreceğim.yani film altında kalan bölgeye zarar veriyormu?ben bunu merak ediyorum?cevaplarsanız sevinirim.tşk..

Herkes kendi deneyimlerinden yola çıkıyor, ben de öyle...

Aytozu gri renginde Focus'ta Ziebart yarı kaplamada 6 yıl sonunda gözle görülür bir ton farkı ve kaplamaya rağmen boyada inceden taş izleri vardı söküldüğünde.

Markasını bilmediğim bir yarım kaplamada Honda Civic altın kahverengi renkte 2 yıl osnra çıkarıldığında dikkatle bakıldğında belli olan ton farkı vardı.

Honda Jazz açık mavi metalik Ziebart kaput yarım kaplama çıktığında yine belirgin donukluk oldu.

Tabii bunda Antalya güneşinde kalmaları da etken olabilir.

Yaptırılmışı sökmem, yaptırmak için de uğraş vermem.

Ayrıca otomobil ne yaparsan yap eskiyecek, ikinci sahibi için aşırı korumacı olmaya da gerek yok.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes kendi deneyimlerinden yola çıkıyor, ben de öyle...

Aytozu gri renginde Focus'ta Ziebart yarı kaplamada 6 yıl sonunda gözle görülür bir ton farkı ve kaplamaya rağmen boyada inceden taş izleri vardı söküldüğünde.

Markasını bilmediğim bir yarım kaplamada Honda Civic altın kahverengi renkte 2 yıl osnra çıkarıldığında dikkatle bakıldğında belli olan ton farkı vardı.

Honda Jazz açık mavi metalik Ziebart kaput yarım kaplama çıktığında yine belirgin donukluk oldu.

Tabii bunda Antalya güneşinde kalmaları da etken olabilir.

Yaptırılmışı sökmem, yaptırmak için de uğraş vermem.

Ayrıca otomobil ne yaparsan yap eskiyecek, ikinci sahibi için aşırı korumacı olmaya da gerek yok.

sağol cem abi , bu yazın kullanayım , uzun yollara gideceğim, kışa girerken belki söktürürüm yada , gelecek yaza doğru yenisini taktırırım ,çok tşk. ediyorum verdiğin bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaput filmi yerine Plasti-dip şeffaf (ya da aracın rengi) uygulamayı düşünüyorum.

Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum...

Teşekkürler...

Plasti-dip nedir :

Plasti Dip, iç ve dış alanlar için uygun olan ve hava ile teması sonucu kuruyan ve daldırma, fırça ile uygulama ve basınçlı hava tabancası ile püskürtme işlemiyle gerçekleştirilen sentetik lastik kaplamadır . Lastik ile kaplar, katmanlaştırır, korur, sıkıştırır, yalıtır, işaretler ve kaymayı önler. Her türlü hava koşuluna karşı uygundur. -34ºC ile +150ºC arası kullanıma dayanıklıdır. Sürtünmeye ,rutubete, asite, tuza ve bazik maddelere karşı dayanıklıdır.

Plasti Dip, metal, ahşap, cam, taş, sentetik madde, lastik, beton, kumaş, halat, karbon, Fiber optik, plastik, doku, fiberglas gibi maddelere yapışır. Fiber optik, ev tamiratı, ev, bahçe, hobi ve marina gibi alanlarda kullanım için idealdir. Plasti Dip silikon içermez. Kuruduktan sonra koku bırakmaz. Elastikiyetini sürekli korur ve birçok renkte satın alınabilir.

KULLANIM;Her kullanımdan önce, hava kabarcığı oluşumunu engellemek için karıştırınız

Zemin toz ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Eğer luzum görüldüğü taktirde, %25 önerilen tiner yardımı ile inceltilebilinir. Nesneyi , istenilen kaplama kalınlığına ulaşıncaya kadar 2 saniye süreler halinde, takribi 1 cm derinliğe daldırarak,aynı şekilde çıkarınız..İlk tabaka uygulamasından sonra 15 – 20 dakika kurumasını bekleyip, diğer tabakayı uygulamaya geçilmelidir. En iyi sonuç için, işlem 3 -4 defa tekrarlanmalıdır. Her kaplamanın kat kalınlığı ortalama 0,15-0,20mm kalınlığında olmalıdır. Plasti Dip en az 4 saat kurumaya bırakılmalıdır. Ürün oda sıcaklığında saklanmalıdır.

örnek uygulama videosu:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7k0uw.jpg

Resimde işaretlediğim bölgeye şeffaf ya da beyaz renk uygulamayı düşünüyorum. Şeffaf daha ağır basıyor, bu sayede tampondaki siyah ve krom yüzeylere de uygulama yapabilirim.

Rica etsem arkadaşınızdan bir tüp şeffaf fiyatı alabilir misiniz ?

Teşekkürler...

Emre YAKUT tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bikaç çekincem var:

1. Plastidip altında kalan boyanın uzun vadede neye dönüşeceği belli değil, böyle yapay hatlarla ayırdığınızda ileride ton farkı kalabilir

2. Yarım kaplama yaparsanız bir süre sonra kapladığınız alanın üstünde taş izleri görmeye başlayabilirisiniz

3. Yanlış hatırlamıyorsam 375 ml'lik bir kutu sprey 50-60 TL civarında idi. Bununla 0,25 mm kalınlığında 0,5 metrekare alan kaplayabilrisiniz ancak, öngördüğünüz alan en az 3 sprey ister.

Not: Koruma kullanmayan, bu kadar korumacı olmanın ne faydası olduğunu da pek anlamayan bir huysuzun yorumlarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bikaç çekincem var:

1. Plastidip altında kalan boyanın uzun vadede neye dönüşeceği belli değil, böyle yapay hatlarla ayırdığınızda ileride ton farkı kalabilir

2. Yarım kaplama yaparsanız bir süre sonra kapladığınız alanın üstünde taş izleri görmeye başlayabilirisiniz

3. Yanlış hatırlamıyorsam 375 ml'lik bir kutu sprey 50-60 TL civarında idi. Bununla 0,25 mm kalınlığında 0,5 metrekare alan kaplayabilrisiniz ancak, öngördüğünüz alan en az 3 sprey ister.

Not: Koruma kullanmayan, bu kadar korumacı olmanın ne faydası olduğunu da pek anlamayan bir huysuzun yorumlarıdır.

Kaput filmi uygulamasına ( ya da deri ile yapılan uygulama) ben de pek sıcak bakmıyorum, ama uzun yolda bir korumanın gerekliliğine de inanıyorum.

Bir kutu spreyin 400 ml, ve bir kutu ile yaklaşık 4 ila 6 metrekarelik alanın kaplanılabileceği ile ilgili bir yazı okumuştum. Tabi ne kadar doğrudur bilemem, o yüzden mümkün olduğunca çok tecrübe ve bilgi paylaşımına ihtiyaç duyuyorum.

Benim bu ürünü düşünmemdeki amaç şöyledir: Sürekli uzun yol kullanıcısı değilim, genellikle sadece yaz aylarında tatil/gezi amaçlı uzun yolculuklara çıkıyorum. Bunun dışında arabayı şehir içinde kullanıyorum. Taş darbelerinin genellikle uzun yolda gerçekleştiğini düşünürsek benim gibi bir kullanıcı için kaput filmi yaptırmak çok gerekli olmayabilir.

Eğer ki 4 - 6 metrekarelik bir alan için bir kutu yetecek ise sadece uzun yola çıkmadan önce gösterdiğim alana uygulama yaparak taş izlerini asgariye indirebilirim diye düşünüyorum. Belkide bir kutu ile bir kaç kullanım bile yapabilirim.. :)

Böylelikle boyaya etkisinin ne olacağını da düşünmeme gerek kalmamış olur; sökülmesi kolay bir uygulama gibi görünüyor. Sonrasında rahatlıkla sökebilirim.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaput filmi sonrasi herhangi bir ton farki olusmasi gibi durum soz konusu degil cem bey`in de dedigi gibi 6 ayda bir olayi tamamen firmalarin kazanc kapisi ve tabiki uzun yol yapanlar icin filmin zarar gormesi. Tas`a minibus derisi disinda bir care yok oda cok kotu gozukuyor :) boya`ya da herhangi bir zarar vermez ancak arabanin on kaputu boyali olucakta boya duzgun atilmamis olucak o zaman boya`yi kaldirir ama sizin arabaniz sifir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

maalesef istanbulumuz ultra mega köy olduğu için, taş sıçramalarının şehir dışı seyehatlerinden çok istanbulda yaşanacağına inananlardanım, kaput yada tampon üzerindeki irili ufaklı çiziklerden de pek hazetmediğimden aracımın ön tarafını (kaput,tampon ve ön camurluklar) komple koruyucu film kaplatmayı düşünüyorum.. kpmf marka 137 micron kalınlığında bir ürün tavsiye edildi, muhtemelen hafta sonu yaptırırım, saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

maalesef istanbulumuz ultra mega köy olduğu için, taş sıçramalarının şehir dışı seyehatlerinden çok istanbulda yaşanacağına inananlardanım, kaput yada tampon üzerindeki irili ufaklı çiziklerden de pek hazetmediğimden aracımın ön tarafını (kaput,tampon ve ön camurluklar) komple koruyucu film kaplatmayı düşünüyorum.. kpmf marka 137 micron kalınlığında bir ürün tavsiye edildi, muhtemelen hafta sonu yaptırırım, saygılar

ne kadara mal olacak size fiyatta verebilir misiniz? ayrıca yaptıktan sonra foto koyarsanız durumu bizde görmüş oluruz bende düşünüyorum komple kaput ve çamurluklar için...

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ne kadara mal olacak size fiyatta verebilir misiniz? ayrıca yaptıktan sonra foto koyarsanız durumu bizde görmüş oluruz bende düşünüyorum komple kaput ve çamurluklar için...

teşekkürler

bugün yaptığım fiyat araştırmalarında ilginç sonuçlar elde ettim.. sırasıyla anlatacak olursam

1- llumar bayisini aradım, nasıl bayiyse arabanın marka modelini vermeme rağmen "yaklaşık" fiyat alabildim oda sadece kaput kaplamaya 750 tl istedi :kızgın: (100 mikron)

2- başka bir llumar bayisini aradım, "abi biz camda llumarı kullanıyoruz kaplamada kpmf yi tavsiye ediyoruz dedi ve kaput için 300 tl istedi (120 mikron)

3- llumarlardan vazgeçtim kpmf yapan bir yeri aradım kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk kısaca arabanın komple ön kısmına 500 tl dedi (135 mikron) (Not: bu firmanın yetkilisi nin yaklaşımı hoşuma gitti 200 mikron da var kaput için ama hem fiyat yükseliyor hem zamanla sararma yapıyor hemde söküm yapılacağı zaman boyaya zarar verme riski var dedi)

4- bir diğer firmayı aradım kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk için 900 tl istedi (120 mikron)

5- son olarak aradığım firma kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk için700 tl istedi (120 mikron)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün yaptığım fiyat araştırmalarında ilginç sonuçlar elde ettim.. sırasıyla anlatacak olursam

1- llumar bayisini aradım, nasıl bayiyse arabanın marka modelini vermeme rağmen "yaklaşık" fiyat alabildim oda sadece kaput kaplamaya 750 tl istedi :kızgın: (100 mikron)

2- başka bir llumar bayisini aradım, "abi biz camda llumarı kullanıyoruz kaplamada kpmf yi tavsiye ediyoruz dedi ve kaput için 300 tl istedi (120 mikron)

3- llumarlardan vazgeçtim kpmf yapan bir yeri aradım kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk kısaca arabanın komple ön kısmına 500 tl dedi (135 mikron) (Not: bu firmanın yetkilisi nin yaklaşımı hoşuma gitti 200 mikron da var kaput için ama hem fiyat yükseliyor hem zamanla sararma yapıyor hemde söküm yapılacağı zaman boyaya zarar verme riski var dedi)

4- bir diğer firmayı aradım kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk için 900 tl istedi (120 mikron)

5- son olarak aradığım firma kaput + tampon + sağ sol ön çamurluk için700 tl istedi (120 mikron)

karar verip araca uygulama yaptınız mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

aracı teslim alırken önerildi tüm kaput 350 lira dendi marka autowax.. genelde anadolu bulvarı veya istanbul yolunu kullanıyorum ankara içi sıkıntı olucağını düşünmüyorum taşların.. uzun yoldada olursa olucak artık ama 350 az para değil.. bu kadar korumacı olmaya gerek olmadığını düşünüyorum olmasa tabiki iyi ama olucağı varsa olur yapıcak bişi yok artık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aracı teslim alırken önerildi tüm kaput 350 lira dendi marka autowax.. genelde anadolu bulvarı veya istanbul yolunu kullanıyorum ankara içi sıkıntı olucağını düşünmüyorum taşların.. uzun yoldada olursa olucak artık ama 350 az para değil.. bu kadar korumacı olmaya gerek olmadığını düşünüyorum olmasa tabiki iyi ama olucağı varsa olur yapıcak bişi yok artık

Bende aşağı yukarı aynı sebeple yaptırmamıştım, ilave olarak kaputta renk farkı iz v.b şikayetlerde vardı..........

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.