Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Powershift Vites Değiştirmiyor ?

BurakHAN

Soru

Merhabalar. Aracımla tüpte veya benzinde sakin kullanımlarda araç sıcak soğuk fark etmez vites değişimleri normal olarak gerçekleşiyor. Ancak bir şey fark ettim gaza kökleyince ani hızlanmak istediğim durumlarda devir sona kadar geliyor araç bağırıyor bağırıyor sonra vites değiştiriyor ya da ayağımı hafif gazdan çekip tekrar basınca değiştiriyor vitesi ? 1-2-3-4-5-6 fark etmez. Hepsinde durum böyle ? Sizce normal mi ps de bu durum ? Bana normal gelmedi ya :(

Ancak gaza çok sakin bastığım durumlarda sarsıntısız vites değiştiriyor.

NOT: Göstergede yol bilgisayarında kaçıncı viteste gittiğimi göremiyorum ?

Araç Focus Sedan Trend X 2015 PS 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Ayağınızı köklemeniz demek downkick demek. Bu da “Allah ne verdiyse yürü koçum” olarak algılanıyor araç tarafından. Bunun için vites küçültüyor ve maksimum torku sağlayabilmek için yüksek devirde mümkün olduğunca tutuyor aracı. Cem abinin dediği gibi bu araçlar performans aracı olmadığından araç sadece bağırıyor. Kendi motorunun el verdiği ölçüde de hızlanıyor. Ve evet otomatik vitesli araçlar bu prensiple çalışıyor.

Misal altınızda Focus değil de bir Mercedes S63 olsaydı, aynı şekilde araç bağıracak (üstelik daha güzel) ve vites değiştirmeyecek ancak bir ok gibi fırlayıp sizi koltuğa yapıştıracağından siz “araç ne biçim gidiyor” diyecektiniz...

sıkıntı yapmayın, aracınız normal..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gazı köklediğinizde motorun gücünü sonuna kadar kullanma niyetinde olduğunuzu varsayıyor ve izin verilen en yüksek devire kadar çevirip öyle atıyor vitesi, motor güçlü olsa etkileyici bir ivmelenme saplayacak bu yöntem, zayıf motorda "bağırıyor ama gitmiyor" şeklinde algılanıyor. 

Arada ayağınızı biraz çekince, "Aaa benim binicinin hevesi geçti"  diyerek vitesi büyütüyor hemen. 

Yani evet çok normal.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, BurakHAN yazdı:

Peki bu durum ps e özel mi yoksa tüm Çift Kavrama şanzumanlar böyle mi ?

Her türlü otomatik şanzıman böyle. 

Yazıldığı gibi "kick-down" mekanizması.

Bir tek CVT'ler biraz farklı onlar genelde "hep bağıran, ama pek gitmeyen" sınıfında.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler içim rahatladı aydınlandım sayenizde :)  Aracımı bir kez daha sevdim :D  Son bir soru daha sorsam, Yol bilgisayarında kaçıncı viteste gittiğimizi göremiyoruz değil mi ?

BurakHAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, BurakHAN yazdı:

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler içim rahatladı aydınlandım sayenizde :)  Aracımı bir kez daha sevdim :D  Son bir soru daha sorsam, Yol bilgisayarında kaçıncı viteste gittiğimizi göremiyoruz değil mi ?

Manuel moda almadığın sürece göstermiyor evet.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.