Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Kontak Çıkışı Elektrik Nasıl Alınır.

Yüksel Koyutürk

Soru

Arkadaşlar aracım focus 3 sedan trent standart paket. Araca geri görüş kamarayı takmak isyiyorum hatta takdımda. Yalnız birtek bağlantısı kaldı onu kontak çıkışı  olması lazım. Bildiğiniz bir nokta varmı açaba....yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin. 

20170522_174015.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 14 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
2 saat önce, Mahmut C. yazdı:

Hocam alamadığım nokta neden kontak çıkışlı elektrik alıyorsunuz geri vites kamerası icin geri vites ampulunden elektrik almanız gerekmez mi

Aynen park sensörü ve geri görüş kamerasının elektriği geri vites lambasından alınır.Kontaktan elektrik aldığınız taktirde geri görüş kameranız sürekli açık kalacaktır.Ama geri vites ampulunden elektrik alırsanız sadece geri vitese taktığınızda çalışır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mehmet bey konuyu Şöyle izah edeyim.

Araca aldıģım cihaz wifi üzerinden bağlanıyor. Sizinde dediğiniz gibi geri viteste alınır kamara elektriği. Yalnız ön monütörü elektriği ise kontak çıkışlı olması lazım. Nitekim monütörün arkası daki wifi cihazını yada möbürü sürekli elektirik altında tutarsak hele kışın bu cıhaz elektrik altında kalır ise akülü boşalmasına sebebiyet verme tehlikesi var o yüzden aracı STOP edince bu devre kesilmesi lazım. Olay bundan ibaret bilmiyorum yanlışımı  düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Yüksel Koyutürk yazdı:

Mehmet bey konuyu Şöyle izah edeyim.

Araca aldıģım cihaz wifi üzerinden bağlanıyor. Sizinde dediğiniz gibi geri viteste alınır kamara elektriği. Yalnız ön monütörü elektriği ise kontak çıkışlı olması lazım. Nitekim monütörün arkası daki wifi cihazını yada möbürü sürekli elektirik altında tutarsak hele kışın bu cıhaz elektrik altında kalır ise akülü boşalmasına sebebiyet verme tehlikesi var o yüzden aracı STOP edince bu devre kesilmesi lazım. Olay bundan ibaret bilmiyorum yanlışımı  düşünüyorum. 

O zaman Ozan Bey'in dediği gibi sigortadan alabilirsiniz.Yada benim aracımda araç kamerası var.Çakmaklığı söktüm ve altındaki kablolardan aldım elektriği.Aracı açında elektrik geliyor ve aracı stop ettikten 15dk sonra elektrik kesiliyor.Böylece aküyü boşaltmamış oluyor.Bu şekildede yapabilirsiniz.Yani kontaktan elektrik almanıza gerek yok.

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bakın ışte onu bilmiyordum. Bu iyi oldu. Ama bir şey daha var. Onuda sorayım. Ben biraz uğraştım 2 gün önce çakmaklığı sökemedim tahribat yapmak istemedim. Bu esnada onu besleyen sigorta acaba sizin dediğiniz gibi yine enerji belli bir sürede de gidermi eğer gider ise onun çışıdan alcam... ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Çakmaklığı sökmek bu araçta çok zor çünkü orta konsolu komple sökmek gerek. Diğer bir yöncem ise: yolcu tarafında bulunan kapağı çıkardığınızda orda çakmaktan çıkan ve gem modülüne giden kabloları görürsünüz ordan pinlerden elektrik alabilirsiniz. Forumda bi yerde resimli anlatım vardı ama nerde hatırlamıyorum.  Araç kamera bağlantı konusunda olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Teoman S. yazdı:

Çakmaklığı sökmek bu araçta çok zor çünkü orta konsolu komple sökmek gerek. Diğer bir yöncem ise: yolcu tarafında bulunan kapağı çıkardığınızda orda çakmaktan çıkan ve gem modülüne giden kabloları görürsünüz ordan pinlerden elektrik alabilirsiniz. Forumda bi yerde resimli anlatım vardı ama nerde hatırlamıyorum.  Araç kamera bağlantı konusunda olabilir.

Benim araçta çakmaklığı sökmek için orta paneli sökmeniz gerekmiyor.Fotoğrafta işaretlediğim yeri elinizle güçlü bir şekilde asılınca çıkıyor direk.Tırnaklar tutuyor sadece.Ben çakmaklığa takılan soketlerden aldım elektriği.Titanium'larda bu şekilde sökülüyor.Fakat style ve trendx'lerde orta panel daha farklı.Onlarda nasıl sökülüyor bilmiyorum.Dediğiniz gibi orta panel komple sökülüyor olabilir.

20171010_183954.thumb.jpg.c26f4592ad52f616f7a31047a14a31f9.jpg

2 saat önce, Yüksel Koyutürk yazdı:

Bakın ışte onu bilmiyordum. Bu iyi oldu. Ama bir şey daha var. Onuda sorayım. Ben biraz uğraştım 2 gün önce çakmaklığı sökemedim tahribat yapmak istemedim. Bu esnada onu besleyen sigorta acaba sizin dediğiniz gibi yine enerji belli bir sürede de gidermi eğer gider ise onun çışıdan alcam... ne dersiniz

Yüksel bey çakmaklığı besleyen sigortada elektrik 15 dk sonra kesiliyormu bilmiyorum açıkcası.Ama Teoman Bey'in dediği gibi çakmaklığın kablolarının çıktığı pinleri bulursanız oradada kesilir elektrik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar tekrar merhaba. Araç içi kamara nın montajını yaptım ve bağlantısinıda yaptım. Bunun üzerinden söyle bir bilgi vereyim bilmeyen focuscu arkadaşlarıma. Ben bağlantıyı söyle yaptım önce yolcu tarafından çakmaklığı besleyen sigorta yi buldum. Ve elime iki adet kablolu sigorta soketi aldım bunların iki ucunu sigortalarin ayakları kadar ince olan bir erkek fiş dicem bu fişe bağladım. Ve diğer iki birine aynı kalınlıkta ve diğer ucada aynı kalınlıkta erkek fiş taktım. Şimdi panelden çakmaklığı besleyen sigorta yı çıkardım. O iki ucu birlrştirdiğim soketi sigorta girişine taktım bir diğerinde sigorta çıkışına taktım. Geri kalan ucuda kamara modülune güden kabloya bağladım. Modüler giden sigorta soketi ne 5 amper sigorta taktım. Diğer panelden çıkardığım sigortayıda diğer sokete taktım çakma ğın sigortası yine kesintisiz devam ederken modüle gidende direk sigorta girişinden alıp direk kamara modülune gitti. Yani arkadaşlar hiç bir yeri açmadan kesmeden olayı hallettik. Bir güzel olayda bu enerji 15 dakika sonra da kesilmesi. Yani çakmaklığı sokmeye de gerek kalmıyor...!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Yüksel Koyutürk yazdı:

Arkadaşlar tekrar merhaba. Araç içi kamara nın montajını yaptım ve bağlantısinıda yaptım. Bunun üzerinden söyle bir bilgi vereyim bilmeyen focuscu arkadaşlarıma. Ben bağlantıyı söyle yaptım önce yolcu tarafından çakmaklığı besleyen sigorta yi buldum. Ve elime iki adet kablolu sigorta soketi aldım bunların iki ucunu sigortalarin ayakları kadar ince olan bir erkek fiş dicem bu fişe bağladım. Ve diğer iki birine aynı kalınlıkta ve diğer ucada aynı kalınlıkta erkek fiş taktım. Şimdi panelden çakmaklığı besleyen sigorta yı çıkardım. O iki ucu birlrştirdiğim soketi sigorta girişine taktım bir diğerinde sigorta çıkışına taktım. Geri kalan ucuda kamara modülune güden kabloya bağladım. Modüler giden sigorta soketi ne 5 amper sigorta taktım. Diğer panelden çıkardığım sigortayıda diğer sokete taktım çakma ğın sigortası yine kesintisiz devam ederken modüle gidende direk sigorta girişinden alıp direk kamara modülune gitti. Yani arkadaşlar hiç bir yeri açmadan kesmeden olayı hallettik. Bir güzel olayda bu enerji 15 dakika sonra da kesilmesi. Yani çakmaklığı sokmeye de gerek kalmıyor...!

bu işlemi klima sigortasına yapsaydınız araç kontağının açık kaldığı sürece kameranıza enerji gelirdi.Çakmaklık 15dk geç kapanır kontaktan o nedenle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.