Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Haydi Sevgili Lpg Severler Hesap Yapalım.

Servet Ö.

Önerilen Mesajlar

Siz LPG tercih eden araba tutkunları! Size bir kaç sorum olacak. Sizde isterseniz laf dalaşına girmeden az biraz hesap yapalım, hem kim ne düşünüyor öğrenelim, hem de sayılar konuşmuş olsun.

Aşağıdaki soruları cevaplarken lütfen LPG nin litre fiyatını 3,19 Benzin litre fiyatını 5,38 olarak baz alın.

1. LPG montaj ve evrak işlemlerinin size maaliyeti nedir?
  2. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km/L ortalamanız kaç litre LPG'ye denk geliyor? Toplam TL bazında tüketiminiz?
  3. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de kaç litre ekstradan benzin tüketiyorsunuz? Toplam TL bazında tüketiminiz?
  4. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de tasarruf miktarınız nedir?
  5. Arabanızı kaç km sorunsuz sürebileceğinizi öngörüyorsunuz?
  6. LPG den kaynaklanan olumsuz durumların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?
  7. 100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumların sizi yormadan çözüme ulaşacağınızı düşünüyor musunuz?
  8. Hiç LPG kaynaklı alev alan veya patlayan araba görünüz mü?
  9. LPG bakımlarını ve gaz kaçaklarını ne sıklıkla kontrol ettiriyorsunuz?
  10. 100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumları çözüme ulaştırmak için ne kadar para harcayabileceğinizi tahmin ediyorsunuz?
  11. 100bin km de hiç benzin takılmamış bir arabaya göre arabanızın değeri sizce negatif mi olur pozitif mi? Aradaki fark kaç tl olur?
  12. 100bin km LPG ile hayatını sürdürmeye çalışmış bir araç alır mıydınız?
  13. 100bin km de yukarıdaki sayıları hesaplayarak, kurulum, LPG den kaynaklanan yıpranmadan kaynaklanan değer kaybı, tamir ve yakıt giderinizi alt alta hesapladığınızda, sadece benzin tükettiğinizi varsayarak toplam karınız/zararınız nedir?

Yukarıdan aşağıya doğru hesap yaparak aşağıdaki sonuca kişisel yorumlardan kaçınarak olabildiğince nesnel ve sayısal olarak cevap veremeyecekseniz en samimi düşünceyle konuya katılmamanızı rica ediyorum. Hatta hesap kitap yapıpta paylaşmak istemezseniz dahi anlayışla karşılarım. Ama lütfen bizim bi halil abi var tadında veya kişisel yorum katacak soyut cevaplar vermeyelim, şayet hiç bir işimize yaramaz.

Bir 1.6Eb kullanıcısı olarak ben örnek olarak hesaplayayım.

1. Kurulum ve evrak ücreti 0TL

2. LPG tüketim ücreti 0TL

3. Benzin tüketimi: 7-8LT ortalama, 8 litreyi baz alarak. 43TL

4. Tasarruf yok

5. 200-300bin km sorunsuz kullanabileceğimi düşünüyorum.

6. Evet kabaca biliyorum: Bobin, buji kabloları, bujiler, siboplar, segmanlar, dolayısıyla yarım kapak yapımı ve honlama ve yatak masrafı, triger seti ve devirdaim, conta ve işçilik masrafı. En daha önemlisi zaman kaybı.

7. Hayır, muhtemelen hiç bir servise giremeden kasap ustalarla boğuşurdum.

8. Evet gördüm.

9. Kontrol ettirmeme gerek yok.

10. LPG den kaynaklı masrafım olmaz, 0TL

11. 50bin tl lik arabamı düşünerek 10bin Negatif olur min. 

12. Kesinlikle hayır.

13. 100bin km de  (rakamlar 100km de ki rakamlar olduğu için 1000 ile çarpıyorum)    0 (kurulum) + 1000 * (0 (LPG) + 43 (benzin) )  - Tasarruf miktarı (0) = 43bin TL yakıt harcardım, benzinli araç kullandığım için ortaya çıkan ekstra olumsuz durumlardan dolayı herhangi bir harcama ve zarar yok, karım ise harcamadığım zamanım.

Yukarıdaki şekilde sizinde katılımlarınızı bekleriz. Haydi bakalım...

Servet Ö. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1-LPG montaj ve evrak işlemlerinin size maaliyeti nedir?

3600+355+160(iridyum buji) 4115

2-Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km/L ortalamanız kaç litre LPG'ye denk geliyor? Toplam TL bazında tüketiminiz?

0,1 ortalama 0,319

3-Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de kaç litre ekstradan benzin tüketiyorsunuz? Toplam TL bazında tüketiminiz?

neredeyse sıfır

4-Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de tasarruf miktarınız nedir?

0,09*5,38=0,484*100=48,42

5-Arabanızı kaç km sorunsuz sürebileceğinizi öngörüyorsunuz?

sıkılmazsam 200-250

6-LPG den kaynaklanan olumsuz durumların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

Evet

7-LPG den kaynaklanan olumsuz durumların sizi yormadan çözüme ulaşacağınızı düşünüyor musunuz?

Evet

8-Hiç LPG kaynaklı alev alan veya patlayan araba görünüz mü?

Evet(Şahin)

9-LPG bakımlarını ve gaz kaçaklarını ne sıklıkla kontrol ettiriyorsunuz?

15000 km 

10-100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumları çözüme ulaştırmak için ne kadar para harcayabileceğinizi tahmin ediyorsunuz?

sıfır maliyet

11-100bin km de hiç benzin takılmamış bir arabaya göre arabanızın değeri sizce negatif mi olur pozitif mi? Aradaki fark kaç tl olur?

Pozitif+5000

12-100bin km LPG ile hayatını sürdürmeye çalışmış bir araç alır mıydınız?

sıvı sistem ise evet

13. 100bin km de  45730(benzin)-[4115 (kurulum) +25520 (ort.LPG) =11 bin (kabaca Tasarruf miktarı) =  sıvı sistemli lpg kullandığım için ortaya çıkan ekstra olumsuz durumlardan dolayı lpg ye bağlamazdım.

gece bu saatte bu kadar yazdı Servet uykulu uykulu yanlış hesap senden yada başkasından döner

Sevgiler

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Fatih Aldemir yazdı:

4 yıl aynı araçta 60-70 bin km lpg kullandım. Ben almadan önce takılmış lpg. 4 yılda bir kere enjektör temizliği yaptırıp bir kere filtre değiştirdim. Lpg kaynaklı olumsuz bi durum yaşamadım. Şu an dizel aracım var. Benzinli bi araç alacak olsam yine lpg li tercih ederim, yoksa taktırırım :)

Tam da bahsettiğim şekilde yorum bu. Osman abi gibi yorum yapmayacaksanız hiç yapmayın hocam. Bir işe yaramıyor.

Şimdi, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Vuuu ne güzel bir konu açılmış ?

Petlas yok mu yauvv ?

Trolleme lütfen abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yukarda bir mesajı örnek bıraktım, hadi bakalım burası hesap olarak kalsın görelim bizde :D 

Diğerleri burada duruyor :yeah: 

https://www.focusclubtr.com/topic/13798-lpgli-araca-yakıt-alırken-dikkat-etmemiz-gereken-konular/?page=1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Servet Ö. 

sadece 14 aylık veri var elimde. AFAKİ konuşmayı sevmediğim için senin sorduğun çoğu sorunun cevabını bilmiyorum. bildiklerimi yazayım

LPG montaj ve evrak işlemlerinin size maaliyeti nedir?

1400 + 420 = 1820TL

Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km/L ortalamanız kaç litre LPG'ye denk geliyor? Toplam TL bazında tüketiminiz?

62882-46200 = 16682km de 1700.39 LT gaz ort. 10.19 LPG

Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de kaç litre ekstradan benzin tüketiyorsunuz? Toplam TL bazında tüketiminiz?

56LT benzin alınmış aynı zaman içinde 0.15lt/100km benzin

Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de tasarruf miktarınız nedir?

bunun için çok detaylı çalışmak lazım. 

Arabanızı kaç km sorunsuz sürebileceğinizi öngörüyorsunuz?

Afaki cevaplıyorum, henüz bi sorunu olmadı. focus 2 kasada arkadaşım 180.000km kullandı yalnızca 10.000km de bir filtre değişimi oldu. 

LPG den kaynaklanan olumsuz durumların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

Evet. yıllarca kaçtım lpg den. uzun araştırmalar sonucu takmaya karar verdim.

100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumların sizi yormadan çözüme ulaşacağınızı düşünüyor musunuz?

aracımı 100.000 km kullanmayı düşünmüyorum. en fazla bi 20bin daha kullanırım.

Hiç LPG kaynaklı alev alan veya patlayan araba görünüz mü?

Evet. Mitsubishi Carisma

LPG bakımlarını ve gaz kaçaklarını ne sıklıkla kontrol ettiriyorsunuz?

Evet. 10.000 km de bir serviste.

100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumları çözüme ulaştırmak için ne kadar para harcayabileceğinizi tahmin ediyorsunuz?

Tasarruf ettiğimden çok az olacağını biliyorum. 16bin (16.682) kilometrede 4189 tl kalmış cebimde. 100binde 26.181,25TL yapar resmen arabanın içinden bi araba daha çıktı

100bin km de hiç benzin takılmamış bir arabaya göre arabanızın değeri sizce negatif mi olur pozitif mi? Aradaki fark kaç tl olur?

Pozitif yönde olur +1500 yada 20000

100bin km LPG ile hayatını sürdürmeye çalışmış bir araç alır mıydınız?

Güvendiğim yerden EVET. ama ikinci ele genel olarak karşıyım

100bin km de yukarıdaki sayıları hesaplayarak, kurulum, LPG den kaynaklanan yıpranmadan kaynaklanan değer kaybı, tamir ve yakıt giderinizi alt alta hesapladığınızda, sadece benzin tükettiğinizi varsayarak toplam karınız/zararınız nedir?

LPG ile Toplam litre : 1700.394LT (3667.91 TL)

Benzin olsaydı 0.9 : 1530.35LT (7857.58 TL)

hemen düz hesap yapmayın. Benzini opetten alıyordum o yüzden benzin fiyatlarını opetin o bölgesinde o gün kaç para ise dataları aldırıp hesaplattırdım. buyrun

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-Le9fYN3SaHCIJiuFUN-jerOaGYzbJDfYzYxOKSCs70/edit?usp=sharing

Net Kar : 4189.67 TL 

100binde 26.181TL 

6.181TL masraf açsa 20.000 net kar :) ama 

Clipboard01.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20.02.2017 - 23:10 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

1. LPG montaj ve evrak işlemlerinin size maaliyeti nedir? ......1650+350
  2. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km/L ortalamanız kaç litre LPG'ye denk geliyor? Toplam TL bazında tüketiminiz? .......9 Litre
  3. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de kaç litre ekstradan benzin tüketiyorsunuz? Toplam TL bazında tüketiminiz? ........0.2 litre
  4. Şehir içinde (kesinlikle karma değil) 100km de tasarruf miktarınız nedir? ............%40
  5. Arabanızı kaç km sorunsuz sürebileceğinizi öngörüyorsunuz? .........100.000
  6. LPG den kaynaklanan olumsuz durumların tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? .......evet
  7. 100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumların sizi yormadan çözüme ulaşacağınızı düşünüyor musunuz? ............yeni teknoloji ve lpg sistemi ile evet
  8. Hiç LPG kaynaklı alev alan veya patlayan araba görünüz mü? .........Lpg kaynaklı tankı patlayan görmedim, tesisat kaynaklı alev alan gördüm (benzin de de aynı ihtimal var tesisat kaynaklı)
  9. LPG bakımlarını ve gaz kaçaklarını ne sıklıkla kontrol ettiriyorsunuz? ..........10.000 km de bir filtre değişirken, kaçak olursa kokuyu en vurdumduymaz burunun bile hissetmeme imkanı yok.
  10. 100bin km de LPG den kaynaklanan olumsuz durumları çözüme ulaştırmak için ne kadar para harcayabileceğinizi tahmin ediyorsunuz? ............Arıza her durumda oluşabilir.forumda aracını aldığı günün ertesi günü servise gidenlerin sıkıntıları mevcut.
  11. 100bin km de hiç benzin takılmamış bir arabaya göre arabanızın değeri sizce negatif mi olur pozitif mi? Aradaki fark kaç tl olur? ...........Pozitif, satış kolaylığı +2000 lira
  12. 100bin km LPG ile hayatını sürdürmeye çalışmış bir araç alır mıydınız? ...........Almam, ikinci elde benzinli de olsa almam
  13. 100bin km de yukarıdaki sayıları hesaplayarak, kurulum, LPG den kaynaklanan yıpranmadan kaynaklanan değer kaybı, tamir ve yakıt giderinizi alt alta hesapladığınızda, sadece benzin tükettiğinizi varsayarak toplam karınız/zararınız nedir?........... En az %30-45 arası karda olacağım kullandıkça.

Konfor olarak, sürüş kalitesi olarak bir eksiklik hissedilmiyor, benzinde ibrenin düşüşünü gözünle takip etmeden çekinmeden ggerekince gaza basmak güzel özetle, cevapları soruların sonuna ekledim. @Osman Türkol

--0 dakika sonra eklendi--

Ertan Yücel tarafından düzenlendi
.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.