Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

focus 3, hoparlör sorunu..

Mustafa Anil

Soru

merabalar.. aracım style otomatik vites, beyaz hatchback.. 13 aralık günü teslim aldım, neredeyse bir ay olacak. müzik dinlerken, bazı parçalarda sanki hoparlör patlakmış gibi bızırtılı cızırtılı ses duymaya başladım..

acaba dedim ekolayzer ayarları mı bozuk, basları azalttım.. ama aynı sesleri özellikle pop şarkılarda, basları kuvvetli parçalarda sıkça duymaya başladım.. seslerin ön hoparlörden değil arkalardan geldiğini duydum..özellikle sürücü tarafı çarprazı, arka sağ kapıdan geliyordu..

ne yaptıysam düzeltemedim, resmen hoparlör patlak gibi ses geliyor.. servise götürdüm.. şikayeti anlatır anlatmaz, servis şefi harun usta durumu anladı..

**** birkaç kişi daha aynı ses rahatsızlığı ile gelmiş.. ilk gelen arkadaşın arabasının hoparlörünü incelemişler, sökmüşler.. hoparlörde patlak falan vs durumu yok.. ama bir sorun bulmuşlar.. arka kapı ses izolasyon parçası mı, örtüsümü hoparlörün arkasına yaslanıyormuş ve yüksek sesli bas parçalarda hoparlörün körüğü izalosyon ile temas ettiği için bızırtı cızırtı patlak gibi ses çıkarıyormuş..

sonra aynı şikayetle birkaç kişi ve ben gelince, artık bunun servislik değil, mühendislik hatası olduğunu ve bir form doldurup genel merkeze ilettiklerini, onlardan yanıt beklediklerini söyledi. kendilerini aşan bir durum muş. arabanın orjinal kapı içi yapısı ne yazık ki bu sesi çıkartıyormuş. haber gelirse bizi arayacaklarını söyledi..

biz de sesi fazla açmıyoruz artık:).. haber bekliyoruz. inşallah bir çözüm bulurlar.. siz de kendi aracınızda bunu deneyin lütfen.. paylaşımlarınızı bekliyorum. saygılar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Hoparlör ile aracın orjinalliği falan bozulmaz yahu. Abartmayın.

Bir arabanın orjinalliğinin bozulması demek, aracın üreticinin yayınladığı değerlere uymayan ve geri dönülemez şekilde yapılan tamir ya da modifikasyon sonrasında olur. örneğin arabanın arka çamurluğunu değiştirtir ya da tamir ettirirseniz o arabanın orjinalliği bozulur. Ama kapısını komple değiştirirseniz o orjinalliğin bozulması anlamına gelmez. Ancak kapısını kaportacıda düzelttirir yada sacını değiştirtirseniz o da orjinalliğini bozar. çünkü fabrikanın standartlarında tamir ettirme imkanınız malesef yok. Ama hoparlörmüş teypmiş ıncık cıncıkmış bunlarla orjinalliğinin bozulduğunu falan düşünüyorsanız bu yanlış.

Abi benim arabanınkileri söküp yerine MDF den yaptırdım trimler oturmadı izolasyonla uğraştım vs. tekrar söküp aldığım hoparlörleri orijinal kasnağın içine gömdüm şimdi daha iyi ama seninde önceden söylediğin gibi kendi hoparlörünü sökmek için uğraşmaya gerek yok arabanın kapılarına yazık vallahi pişmanım şıhhım :kızgın:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yaw pazar günü konya'ya gittim, cd dinliyorduk, yolda farketmedim, sonra gittiğimiz yerde kapalı otoparka parkettim. orada farketitm ki aynı şekilde sağ arka hoparlörden cızırtı-bözürtü (!) gibi bir ses geliyor basslarda.. servise bir uğrayayım bakalım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

yaw pazar günü konya'ya gittim, cd dinliyorduk, yolda farketmedim, sonra gittiğimiz yerde kapalı otoparka parkettim. orada farketitm ki aynı şekilde sağ arka hoparlörden cızırtı-bözürtü (!) gibi bir ses geliyor basslarda.. servise bir uğrayayım bakalım..

ses normal iken mi? yoksa yüksek volümde mi? herkes şikayetçi...bende bakayım....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

değitrme değil de muhtemelen silikon filan sıkıp titreşimini engelleyecekler.. yazılanlardan anladığım kadarıyla iyi sabitlenmediğinden çıkarıyor sesi..

e tamam ozaman önemli deyilmiş...bu havada servise gitmek zor...biraz bekleyecek ozaman...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

e tamam ozaman önemli deyilmiş...bu havada servise gitmek zor...biraz bekleyecek ozaman...

gerçi en son servisten Mustafa Anıl Bey'e "Mühendislik incelemesine alındığı"nı söylemişler ama son gelişmeler ne oldu bilemiyorum...

Alperen G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

daha öncede yazmıştım aslında, sürekli olarak bir zırıltı beni araba içinde manik depresif yaptı; kalın taşlı asfaltta veya bası tizi yüksek şarkı dinlediğinizde sürekli olarak aynı o zırıltı sesi gelmekteydi. sonunda sesin dikiz aynasının altındaki yağmur sensorunun olduğu bölgenin triminden geldiğini keşfettim, bir adet selpağı alıp katlayıp araya sıkıştırdım ve sesten eser kalmadı şimdi sorunsuz tüm şarkıları dinleyebiliyorum.

işin güzel tarafı bir gün servise gittiğimde servis müdürü bu selpağın burada neişi var diye sorması oldu.. detaya girmeyeceğim ama adam sorduğuna bin pişman oldu...

yalnız benim bahsettiğim ses ordan gelmiyor.. bariz şekilde sağ arka hoparlörden geliyor... tok bir cuzurdama.. hatta böözzzrr bözzzr diye bir ses...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu bariz bir kolon problemi zaten bence servisin garanti dahilinde değiştirmesi gerekir.

örnek: elektrikli katlanır sağ aynam açılmıyordu ancak elinle biraz tokatlayınca kendine geliyordu gittim adamlar merkeze sipariş verdiler ve aynayı değiştirdiler

seninde bu problem karşısında değiştirmeleri gerekmekte aracı nereden aldın acaba ?

Ankara Tan Oto...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

daha öncede yazmıştım aslında, sürekli olarak bir zırıltı beni araba içinde manik depresif yaptı; kalın taşlı asfaltta veya bası tizi yüksek şarkı dinlediğinizde sürekli olarak aynı o zırıltı sesi gelmekteydi. sonunda sesin dikiz aynasının altındaki yağmur sensorunun olduğu bölgenin triminden geldiğini keşfettim, bir adet selpağı alıp katlayıp araya sıkıştırdım ve sesten eser kalmadı şimdi sorunsuz tüm şarkıları dinleyebiliyorum.

işin güzel tarafı bir gün servise gittiğimde servis müdürü bu selpağın burada neişi var diye sorması oldu.. detaya girmeyeceğim ama adam sorduğuna bin pişman oldu...

Bu sınıftaki araçlar origamiyle aranızı düzeltebiliyor ister istemez :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Egzos tıpasını değiştirmek için gittiğimde servis görevlisine söyledeim bak dayıııı böyle böyle sağ arka hoparlörde sıkıntı var diye. Belki yoğunluktan belki de o anda uğraşmak istemediğinden "hoparlör için kapıyı sökmeye takmaya değmez" gibi bişey dedi. Ama gerçekten bi süre sonra adamı sinir ediyo o cızırtı, insanının müzik dinleme isteğini yok ediyo, çekilicek gibi değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.