Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2011 FOCUS 2 1.6TDCI 109PS buldum. Alıyorum. Ama?

Serdar B.

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Merhaba.

34 yaşındayım ve ilk defa sıfır km bir araç alacağım. O nedenle heyecanlı olduğum kadar endişeliyim de. Sizden bazı sorularım için mümkün olduğunda objektif, kısa ve net ifadeler rica edeceğim. Bu ifadeler kararımı netleştirmemde son evre olacak diyebilirim.

Konu başlığında da belirtmiş olduğum üzere araç 2011 Focus 4K 1.6TDCI Collection 109PS sıfır km bir araç. Bildiğinizi varsayıyorum bu araçlar şu anda hiç bir bayinin elinde yok. Ben fırtına grisi 42.500TL'ye uzun pazarlıklar sonucunda aldım gibi. Fiyat nasıl?

Şimdi bir dizi sorum/ricam olacak.

1- Bu nitelikte ki araç tecrübesini yaşayanların söylediğine göre şehir içi km'de 20-25Kuruş yakıyormuş. Doğru mu?

2- Hangi marka istasyondan mazot almamız tavsiye edilir? Kararsız kaldım. Opet mi, Shell mi?

3- Yeni araçlara boya koruma gerekmez diyenler de var, gerekir diyenler de. Bu konular hakkında benden daha bilgili bir dostla konuştum, tamamen eski tip cila sisteminin ad değiştirilmiş hali diyorlar. Kış bitiminde ince bir cila attırıp üzerinde ki kir tabakasını kaldırır boyayı açığa çıkartırsın diyor. Bu işin aslı nedir? Gerekli midir? Şimdi 300-400TL ciddi bir para.

4- Renk konusunda 3 alternatif var. Fırtına grisi, ay tozu grisi, beyaz. Tercihim fırtına'dan yana. Ancak koyu renk tecrübesi olanlar ne düşünür? Boya koruma koyu renkte bir zorunluluk mudur?

5- Focus sahipleri bir ses sıkıntısından bahsediyor? Bu genel bir şikayet mi?

6- İlk bakım (15bin) ücreti ne kadar?

7- Aracı bayiden almayacağım. Galeriden alacağım. Söylediğine göre galeri AVİS'in maliki olduğu bir dizi aracı (40-50adt) satınalmış. Araçlar otokoç garajında. Oradan gidip alınacak. Dolayısıyla araç alırken öncelikli kontrol ne olmalı. Bir şeyler duydum, araç taşınırken bazı hasarlar oluyormuş. Bayi bunları değiştirip change adı altında başka bir plaka ile satıyormuş. Ancaks eri plaka listesi varsa elinizde, endişelenmeyin dediler. Ne düşünürsünüz?

8- Araç alırken ne talepler olabilir? Yangın tüpü, zincir, ilk yardım çantası, ikinci anahtar, kitapçıklar vs istemeli miyim?

Yani normalde veriliyor mu? Bir de benim yukarıda yazmadığım ama almam gereken bir şeyler var mı?

9- Bir ford bayisi ile konuştum. Boya koruma ve film için hizmet verdiklerini söylediler. 3M ile. Eğer bunu yaptıracaksam, nerede yaptırmalıyım?

10- Birşey okudum. Motor kapalıyken kumandadan kapatma düğmesine uzun basıldığında açık camlar otomatik kapanıyormuş. Doğru mu?

Şimdilik bu kadar. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle konu doğru yere taşınmıştır

1- Şehir ve gaz tepkisine gÖre değişmektedir..İst için 6.0 6.5 litre diğer yerler yoğunluğa gÖre 5.5 felan bunu lt fiyatına gÖre hesaplayabilirsiniz.

2- Shell iyidir.

3- Gerekli değil.

4- Fırtına kullanıyorum, gri ve beyaz'ı es geç derim.

5- Yol sesi var evet sizi rahatsız eder mi bilemem.

6- Konularda var

7- Bayi harici alımları ben pek tavsiye etmiyorum Özellikle premium olmayanlar ama bu aracı başka türlü bulmanız da neredeyse imkansız

8- ikinci anahtar ve kitapçık zorunlu zaten içinde çıkacak..Diğerleri tabi istenir.Genelde verilir zaten

9- Bu konular hakkında forumda oldukça konu mevcut, araştırınız derim

10- Evet var, her iki yÖnlü..

Detaylar için konuları okumanızı tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende Yakup bey gibi cevaplarken yukarıda 1 cevap var yazdı benim yazdıklarımla aynı şeyler sildim aynen katılıyorum :yazyaz:

Yakıt konusunda bende Shellciydim istasyon sahibi yakın bir arkadaşım var ondan öğrendim Shell ve BP katkılı dizel satıyordu Opetde yoktu fakat 3 ay önce gibi Opet fullforce yakıt ismini ultraforce yaptı ve oda katkı kullanmaya başladı ve ben farkı hissetmiyorum artık eskisi gibi Shellde bir avantajınız var +GTL diye bir yakıt var ve 9 kuruş daha pahalı ama değiyor açıkçası..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende Yakup bey gibi cevaplarken yukarıda 1 cevap var yazdı benim yazdıklarımla aynı şeyler sildim aynen katılıyorum :)

Yakıt konusunda bende Shellciydim istasyon sahibi yakın bir arkadaşım var ondan Öğrendim Shell ve BP katkılı dizel satıyordu Opetde yoktu fakat 3 ay Önce gibi Opet fullforce yakıt ismini ultraforce yaptı ve oda katkı kullanmaya başladı ve ben farkı hissetmiyorum artık eskisi gibi Shellde bir avantajınız var +GTL diye bir yakıt var ve 9 kuruş daha pahalı ama değiyor açıkçası..

yakıtı hep aynı yerden almaya gayret gÖsterin diyorlar. aynı marka ve aynı istasyon. GTL depoda 5tl fark demektir. ciddi bir artısı varsa kabul edilebilir bir meblağ bence. ayrıyaten bir katkı maddesi kullanmaya gerek yok değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiyat biraz fazla geldi bana,t,itanyum olsaydı normaldi..Fırtına gri süper renk ama kiri ve çiziği çok belli eder..Koyu renk arabaya boya koruma gereklidir...Opet veya shell...Yol sesi biraz fazladır...15 BİN KM bakımı 350 TL civarıdır...Bayiden almanızı tavsiye edrdim,ama sıfırı yok artık bayilerde,şirket araçlarında risk fazladır....Fil falan gerekmez,sadece boya koruma yaptırın bence...Kitapçık falan normalde olmak zorunda..Yangın tüpü vermiyorlar,paspasları isteyin,ilk yardım çantasını isteyin..stepne ve krikoyu mutlaka görün,lastik hava basınçlarını kontrol ettirin...Focus 2,5 Dizeller Km de 25-30 kuruş yakar....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakıtı hep aynı yerden almaya gayret gÖsterin diyorlar. aynı marka ve aynı istasyon. GTL depoda 5tl fark demektir. ciddi bir artısı varsa kabul edilebilir bir meblağ bence. ayrıyaten bir katkı maddesi kullanmaya gerek yok değil mi?

Aynı markadan alırsanız bir istikrar gÖstermiş olursunuz ve yakıt ekonomisi artar. Katkı maddesi Opetde istermisiniz diye soruyorlar ama zaten artık ultraforcela birlikle katkılı bir yakıt Shell ve Bp gibi. Benim genellikle ilk tercihim Shell oluyor ve her gittiğimde GTL fiyatını soruyorum bazen 1-2 günlükde olsa 4 5 kuruş fark oluyor o zaman alıyorum ama 9 10 kuruşlara çıkınca almıyorum. bilmiyorum belki piskolojik ama fark hissediyorum açıkcası GTLde hem performans hemde yakıt ekonomisi sağlıyor tabi daha pahalı olduğu için daha az yakıt alıyorsun menzil farketmiyor ama performans artıyor gerçekten:) bir gün deponuz iyice boşaldıktan sonra 50 liralıkda olsa almanızı tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski kasanın yeterli donanımlı bir modeli, piyasada kalmamış bir araç için fiyat söylemek çok kolay değil. Dizellerde aşırı bir pahalanma olduğu için eskiler ve ikinc eller de bundan nasibini alıyor.

Fiyata iyi demek için alternatiflere bakmak lazım ama onu yapmışsınızdır zaten. Sonuçta eğer gerçekten sıfır ise kabul edilebilir bir fiyat derim.

1- Bu nitelikte ki araç tecrübesini yaşayanların söylediğine göre şehir içi km'de 20-25Kuruş yakıyormuş. Doğru mu?

Tüketim nasıl kullandığınızla ilgili ama söz konusu rakamlara ulaşılabilir.

2- Hangi marka istasyondan mazot almamız tavsiye edilir? Kararsız kaldım. Opet mi, Shell mi?

Hiç fark etmez iyi bir istasyon olsun yeter. Opet'ler en düzenli denetlenenler, ben tercih ediyorum, ama sınırlı kalmam.

3- Yeni araçlara boya koruma gerekmez diyenler de var, gerekir diyenler de. Bu konular hakkında benden daha bilgili bir dostla konuştum, tamamen eski tip cila sisteminin ad değiştirilmiş hali diyorlar. Kış bitiminde ince bir cila attırıp üzerinde ki kir tabakasını kaldırır boyayı açığa çıkartırsın diyor. Bu işin aslı nedir? Gerekli midir? Şimdi 300-400TL ciddi bir para.

Forumda daha önce de tartışıldı. Uzun süre beklemiş ve ara sıra tozu alınmış araçlarda boyada bir harelenme oluyor. Bunu güzel bir koruyucu cila ile halletmek mümkün. Maliyeti de kendiniz yapabilirseniz 50 TL'yi geçmez. öZetle yeni araba alanların hevesini kullanıyorlar.

Dostunuzun söylediğine katılıyorum tümüyle. Ama aksini iddia edenler de çıkacaktır.

4- Renk konusunda 3 alternatif var. Fırtına grisi, ay tozu grisi, beyaz. Tercihim fırtına'dan yana. Ancak koyu renk tecrübesi olanlar ne düşünür? Boya koruma koyu renkte bir zorunluluk mudur?

Koyu renk kılcal çizikleri daha çok gösteriyor, temiz ve bakımlı göstermek daha zor (siyah kullanıyorum bu arada), ama boya koruma için yukarıda yazdıklarım koyu renkler için de geçerli.

5- Focus sahipleri bir ses sıkıntısından bahsediyor? Bu genel bir şikayet mi?

Ses sıkıntısı değil takıntısı var. Dizel motorlar biraz gürültülü çalışıyor, eski kasa da biraz lastik ve yol gürültüsü alıyor, ama bunların hiçbiri kullanım keyfini bozacak düzeyde değil eğer takıntı yapmazsanız.

6- İlk bakım (15bin) ücreti ne kadar?

Otokoç'tan telefonla öğrenebilirsiniz. 300 TL civarında tutar sanırım.

7- Aracı bayiden almayacağım. Galeriden alacağım. Söylediğine göre galeri AVİS'in maliki olduğu bir dizi aracı (40-50adt) satınalmış. Araçlar otokoç garajında. Oradan gidip alınacak. Dolayısıyla araç alırken öncelikli kontrol ne olmalı. Bir şeyler duydum, araç taşınırken bazı hasarlar oluyormuş. Bayi bunları değiştirip change adı altında başka bir plaka ile satıyormuş. Ancaks eri plaka listesi varsa elinizde, endişelenmeyin dediler. Ne düşünürsünüz?

Benim için mide bulandırıcı. 40 arabayı Avis niye almış, almışsa niye kullanmamış da satıyor, sıfır olduklarından nasıl emin olabiliyorsunuz. Ben ekspertiz yaptırmadan almazdım.

8- Araç alırken ne talepler olabilir? Yangın tüpü, zincir, ilk yardım çantası, ikinci anahtar, kitapçıklar vs istemeli miyim?

Yani normalde veriliyor mu? Bir de benim yukarıda yazmadığım ama almam gereken bir şeyler var mı?

İkinci anahtar, paspaslar ve kullanım kılavuz mutlaka olmalı. Diğerleri sizin satıcı ile ilişkinize kalmış.

9- Bir ford bayisi ile konuştum. Boya koruma ve film için hizmet verdiklerini söylediler. 3M ile. Eğer bunu yaptıracaksam, nerede yaptırmalıyım?

Yaptırmayın...

10- Birşey okudum. Motor kapalıyken kumandadan kapatma düğmesine uzun basıldığında açık camlar otomatik kapanıyormuş. Doğru mu?

Collection'larda var mı emin değilim.

Hayırlısı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Fiyat bence gayet güzel şu an piyasada sanıyorum bu fiyata sıfır km araç bulunmaz.

Diğer sorularınız hakkında:

1- Babam bu motora sahip bir araç ile Antalya'ya gitti. 1 depodan biraz fazlaya gitti geldi.(1300 km felan yanlış hatırlamıyorsam) Burdan yola çıkarak şehir için 6-6.5 yakarsa dediğiniz değerleri tutturmak mümkün.

2- Markadan çok bayi Önemli. Bizim burada en temiz ruh sağlığı karşısında Opet var(Adana'da). Sizin bulunduğunuz yerde en temiz nere sÖyleniyorsa oradan alın.

3- Yeni araca boya koruma gerekir. Bu aracın boyasında koruma sağlar. Hatta bunun her sene(ne kadar sıklık o kadar iyi aslında) tekrarlanması gerekir. Aracınıza sadece cila atılmaz, bunun dışında birçok işlem daha yapılır. Benim tavsiyem yaptırmanız.

4- Koyu renk pek tecrübem yok ama çok kolay çizildiğini ve çizikleri acayip derecede belli ettiğini bir abimizden biliyorum.(Kendilerinde Siyah renki VW Jetta aldılar. Detailing'e yatkın biri. Artık neredeyse her hafta cila atıyor. :) )

5- Focusla uzun mesafe çok bir tecrübem yok. Pas geçiyorum.. :D

6- -Pas- :D

7- Eğer herhangi bir şüpheniz varsa araç hakkında tavsiyem yanınızda bir ustayla gidip boya kalınlığını Ölçtürmeniz. En sağlıklı çÖzüm bu.

8- Bildiğim kadarıyla ilk yardım çantası, kullanım kılavuzu vs. zaten veriliyor. Alacağınız yerden birşeyler isteme hakkına sahipsiniz. Bize(Octavia için) park sensÖrü + sis farı hediye etmişlerdi. Ayrıca paspas vb. şeyler isteyebilirsiniz.

9- Sonax, 3M güzel yerler; fakat genede bulunduğunuz çevre için ufak bir araştırma yapın. Marka olarak burada iyiler ama orada olumsuz yorumlar olabilir. Kesin birşey sÖylemek doğru olmaz.

10- Evet doğrudur. Aynı zamanda uzunca açma düğmesine basınca bütün camlar iner.(Öyle hatırlıyorum.)

Hasan K. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiyat biraz fazla geldi bana,t,itanyum olsaydı normaldi..Fırtına gri süper renk ama kiri ve çiziği çok belli eder..Koyu renk arabaya boya koruma gereklidir...Opet veya shell...Yol sesi biraz fazladır...15 BİN KM bakımı 350 TL civarıdır...Bayiden almanızı tavsiye edrdim,ama sıfırı yok artık bayilerde,şirket araçlarında risk fazladır....Fil falan gerekmez,sadece boya koruma yaptırın bence...Kitapçık falan normalde olmak zorunda..Yangın tüpü vermiyorlar,paspasları isteyin,ilk yardım çantasını isteyin..stepne ve krikoyu mutlaka görün,lastik hava basınçlarını kontrol ettirin...Focus 2,5 Dizeller Km de 25-30 kuruş yakar....

fiyat biraz pahalı dediniz ancak internette bakıyorum, bu fiyata 20binde kiler veriliyor. da, şu yol sesi çok abartılıyor mu yoksa hakkatten ciddi bir sorun mu aklım karıştı. bu kadar ayyuka çıkmış bir problemse FORD'un ya bir açıklama yapması lazım yada ne bilim, inkar etsin ki insanlar güvenilir şekilde yol alsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olsam ikinci el titanyum alırdım ....alıcaksın şimdiiiiiiiii sonra o eksik bu eksik canın sıkılacak...mp3 calmaz...tit de sony var...artı digital klima...birsürü özellik bence onu düşün derim...

focus2-tit-o km yok piyasada.

tüm bayilerle konuştum. en son trend versiyonu buldum. o da son 42750'ye bıraktı. bu durumda 42500e collection mantıklı değil mi? hele ki focus3 ün 50bin-58bin arası olduğu düşünülürse.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya fiyatı mantıklı sen şimdi sahibinden comdaki collection ilanlarına bakıyorsun oooo süper falan diyorsunda ordaki aklıevvellerin hepsinin ilan tarihlerine bakman lazım ya tutarsa mantıgı ile bence ikinci el titanyum al az kmli..3000 tl fazlasıyla 45-46 bulablirsin nolacak 10000-15000 km si..bişi olmaz ama bindiğinde ulen arabaymış bu dersin...ama bende sattım hb mi mesala neden cünkü kasa değişti yeni kasa var artık ve...yeni focus III style-plus al...bari yepyeni araban olur diyorum ya...şimdi sana mükemmel gözükür...amma aldıktan 3 ay sonra keşke şunu alsaydıma döneceksin bu kesin....onun için sana 3 ay zaman kazandırmış oluyorum....bak hemde bedavaya...aslında komisyon alınır... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.