Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaza sonrası değer kaybı talebi

Önder Kaya

Önerilen Mesajlar

Araç konusunda siz uzmanların affına sığınarak bir sorum var.. 2011 model focus aracıma sol arka kapıdan sola dönüş kuralına uymayan sürücü tarafından carpildi ve kapı sacı değişti çamurlu boyandı eğer yüzde 100 karşı taraf kusurlu olursa benim karşı taraftan araç değer kaybı bedeli isteme hakkım olurmu olursa nasıl bir yol izlerim Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç konusunda siz uzmanların affına sığınarak bir sorum var.. 2011 model focus aracıma sol arka kapıdan sola dönüş kuralına uymayan sürücü tarafından carpildi ve kapı sacı değişti çamurlu boyandı eğer yüzde 100 karşı taraf kusurlu olursa benim karşı taraftan araç değer kaybı bedeli isteme hakkım olurmu olursa nasıl bir yol izlerim Teşekkürler

merhaba... bununla ilgili yasal düzenleme çıktı ama henüz başvurup bir kazanımı olan görmedim, varsa da duymadım...

ancak kusur eğer karşı tarafta ise dava açıp değer düşüklüğünü tahsil etmeniz mümkün. ---en azından teorik olarak, pratiğine şahit olmadım---

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracınızı sigortadan yaptıracağınızdan experden değer kaybını da istemeniz gerekiyor. bu şekilde yaparsanız sigorta şirketi değer kaybınızı karşılamak zorunda.

Ancak experin çıkarttığı değer kaybına itirazınız olursa (atıyorum exper aracınızın değer kaybını 2000 TL gösterdi, siz 4000 olduğunu iddia ediyorsanız) bunun için sigorta şirketinin size experin belirlediği değer kaybını ödemesini bekleyin. Sonrasında sigorta şirketine dava açabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkatli olmanız lazım. Eğer açacağınız davada değer kaybı experin değer kaybı gibi çıkarsa 1500 TL (2015 Avukatlık Asgari Ücret tarifesine göre) vekalet ücreti, yaklaşık 400 TL de yargılama masrafı cebinizden çıkar. 

Ne yapılabilir? 

En sağlıklısı aracınızın mevcut durumunun ve yapıldıktan sonra değer kaybının hesaplanması için mahkemeden tespit talep edilebilir. Sigorta aracınızı tamir ettirdiğinde ve experin tespit ettiği değer kaybını ödediğinde arada fark olursa, aradaki fark kadar dava açar  farkları alırsınız. Ama fark oluşmazsa tespit için harcayacağınız tahmini 550-600 TL gibi bir rakam cebinizden çıkmış olur. Tespit talebinde de, değer kaybı için açacağınız dava da da hasım olarak karşı tarafın sigorta şirketini göstermeniz gerekmektedir.

Konu aslında uzun. Buradan çok yüzeysel bir değerlendirme yapabiliyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İki sene önce daha bu düzenleme dahi çıkmadan, aracım değer kaybetti diye dava açıp talep ettiği parayı geri alan arkadaşım var. Epey uğraştı ama zafere ulaştı. Sonra aynı araba 3 kez garanti sebebi ile parça değiştiği için, (Dikkat) araba ayıplı mal diye dava açtı ve 3 yaşındaki arabanın sıfırı olmadığı için, yeni kasa fiyatında ücretini geri aldı. 35 bin e  3 sene önce aldığı kia ceed i , 3 sene sonra yeni kasa ceed ücreti iade edildi. Üzerine 30-40 koyup sıfır dizel otomatik audi a3 aldı. İdolümdür o arkadaş. 1-2 sene uğraşıyor ama kazanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2011 aracınız için değer kaybı miktarı çok düşük olur hatta değerlendirmeye almama durumlarında var.

Bunu talep ettiğinizde 350 TL eksper ücretini sizden talep ediyorlar. Haziran ayında başıma geldi ve arabam 2012 olduğu için çok düşük ücret çıkar dediler ben de başvurmadım.

Serviste 3 aylık bir araca çarpma sonucu oluşan 14 bin TL ilk bir hasar aracın çok yeni olması sebebiyle 5000 TL değer kaybı aldığını öğrendim. Araç eskidikçe değer kaybını mahkeme çok  görmüyor. Diğer arkadaşların da dediği gibi cebinizden para çıkması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.