Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Enjektör Öğrenme Verileri Sorunu

Oğuz Çevik

Soru

Aracı cihaza bağladığımda bu hatayı alıyorum. Hata kodları P02D3, P02CF, P02CD, P02D1. Tüm enjektörler için aynı arızayı veriyor.

Belirtileri ; siyah duman, sık sık rejenerasyon, artan yakıt tüketimi.

Aracın optimum çalışması için verileri toplayıp hafızaya alma durumu varmış. Bir kere serviste teste çıkılmıştı bu konuyla ilgili yakıttan şikayet edince. Uzun süren bir test olmuştu. Serviste beklediğim için ne yapıldı araca bilmiyorum.

Şimdi araştırdım süreç şöyle oluyor.

Forscan ile tüm öğrenme verilerini resetleyebileceğimiz bir sekme varmış. (bilmiyorum henüz denemedim)

Sıfırladıktan sonra araç saçma sapan bir çalışma karakterine bürünüyormuş. Bunlar rolantide 0,7 l tüketim, zor çalışma ve oldukça gürültülü çalışmaymış.

Bu sıfırlamayı yaptıktan sonra aracı normal karakterine büründürmek için yapılması gereken ; 

3, 4, 5 veya 6. vites ile 1500 devirden 2500 devire çıkıp aracı yavaşlamaya bırakmak şeklinde oluyormuş. Devir aralıklarında oldukça keskin davranmak gerekiyormuş. Prosedürü 20 kilometre boyunca uygulamak gerekiyormuş. Daha sonra fazla yakıt tüketiminden, dumandan ve enjektör şıkırtısından kurtulacağımı düşünüyorum.

Forscan'da yapılması gereken işlem "Reset All Adaptation"

Konu 1.6 tdci motor ile alakalıdır.

Konu yanlış yerde ise taşınsın lütfen. Bilgilendirme amaçlı yazdım. Çoğu kişiden bu şikayetleri çevremde duyuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
23 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

nasıl? ısıtma bujileri bir kaç saniye çalışmıyor mu?

Evet ilk marştan önce motor sıcaklığına bağlı olarak 0 ile takriben 6 saniye arası uçları kor haline gelip kızarak bekliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

kendi aracınızınkini revizyon yaptırın bekleyin başında 1700 tl revizyon için çok fazla bilginiz olsun ? hakkı eğer ultrasonik temizlik yapılıp parça değişmeden kalibrasyon yapılıp takılacaksa maksimum 1000 tl ? dahada aşşağı fiyat mümkün ...

ankaraya yolunuz düşüyorsa 3-5 saate hallettirim .... tavsiyem enjektörleri söktürünce kızdırma bujilerinide  orjinal ngk ile değiştirmeniz yönünde 4 tanesi 200-250 tl gibi ilerde doğacak sorunlara karşı önem almış olup yakıt tasarrufuda sağlarsınız iki işlemi birlikte yaparsanız...enjektör temizlik +kızdırma bujileri değişimi

Hocam ilgi alakanız için tekrar teşekkürler. Bu iş için dahi Ankaraya gelebilirim 2 3 ay içerisinde. Çokta uzak değilim. Görev gereği bilecikteyim zaten şu an. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba arkadaşalar dün 2011  mondeo trent 1.6 dci almak içen araçı expere soktum araçta motor iyi durumda fakat enjektörlerlerle ve klima  ilgili şu hata kodları  çıkmıştır. Araçta  titreme duman atma gibi bi durum sezilmedi bu araç sıcak olduğu için olabilirmi acaba 

ford P02D3-P02CF-P02CD-P02D1

diğer verilerle ilgili resimler ektedir 

aracı alıp almamakta çok kararsız kaldım acaba bunu bi kre mi verdi veya tekrarlayacak bi durummu bilemedim burdada benzer sorunlar olmuş  sizin yorumlarınızı beklemekteyim  

996A972C-34CC-49E8-B210-5D86310C5BBA.jpeg

0E545811-B3CB-4924-9045-11A3A83CB08A.jpeg

1FACA42F-165D-4833-A928-0687BB0988D7.jpeg

98E6D132-EB08-4DF0-81A9-9038AD3AE5E9.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.