Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Opet'ten motorin alma mecburiyeti

Volkan Bilezikçi

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Sizinle bir anımı paylaşmak istedim şimdi :D

Ben aralık ayında kendime focus III alırken, Ankara'da okuyan erkek kardeşime de yine aralık kampanyalarından sıfır km peugeot 207 1.6 VT-i otom. aldım. Kardeşim fazla tutumlu bir şahsiyet olduğundan da, huyunu bildiğim için araç acenteden çıkmadan servis garantili prince marka LPG kiti taktırdım. Aracı kendisi teslim aldı bir süre Ankara'da kullandı, arabasında çeyrek depoya yakın benzin ve Lpg tankını doldurarak şubat tatili için Karaman'a doğru yola çıktı.

Kardeşimin bilmediği ve benim ona anlatmadığım birşey vardı tabi; yol bilgisayarı olan Lpg'li araçlarda benzin ibresinin düşmesi :D yolda benzin lambası yanar, benim makine mühendisliği okuyan sevgili kardeşimde, bu araba herhalde benzinle Lpg'yi karıştırıp yakıyor benzin bitti diye bir istasyona girer, pompacı bunun arabasına benzin yerine motorin tabancasını takar, farkına varana kadar 3 Lt motorin depoya girer :)

Beni aradı, önce kendisine neden benzin lambasının yandığını anlattım, sonra aracı Lpg'de bırakıp hiç durmadan Karaman'a gelmesini söyledim.. Geldi...

Hemen kendi istasyonumuza gittik zaten çok az yakıt olan benzin deposunu içerisinde 3 Lt de motorin olmasına rağmen benzinle fulledik.. sen aracı bu depo bitene kadar benzinde kullan dedim... Ertesi gün aracı kapıda gören bir yakınımız hayırlı olsun diye içeri girdi, araba dizel mi diye bir soru yöneltti kardeşime ???

Kardeşimden gelen cevap;

Abi şuanda hem dizel, hem benzin hem de Lpg ile çalışıyor :D:) :)

Sözün özü;

Bu konuyu bu kadar incelemeyin, aracın titreşimi çok artarsa insan hisseder, performans yükselirse değil düşerse insan hisseder, bir araçta ancak kötü yakıt kendini hissettirir, bu Cem beyin aracı yıkatınca daha iyi gittiğini hissettiğimizle ilgili duyguya kapılmamıza benzer, fakat aracı yürüten güç kaportanın parlamasıyla oluşan enerjiden değildir tamamen psikolojik bir durumdur, bende de çok sık araç yıkatmama rağmen her seferinde olur. :)

Kardeşim o depoyu bitirdi üzerine ne depolar bitirdi, dün Ankara'daydım ve beraberdik aracıyla geldi yanıma.. Motorin benzinin yanında bildiğin yağdır, ben bunu bile bile o yakıtı depodan çektirmedim, üzerini tamamladım, çünkü böyle konuları çok inceler pinçik pinçik edersen herkes keyifle binerken seninki bozulur.

Herkes reklamını bir gerçeğe ve teknolojiye dayandırmak zorunda, reklamları sunarken ona bir isim vermek zorunda, kendi ekipmanları ve yakıtlarıyla bir araca yakıt testi uygulayıp ona %3-5 daha az yakıt sarfettirmek zorunda, yoksa bir reklam materyali olmaz, bu yakıtların birbiri arasındaki farkı da insan bünyesi farkedemez.... bence..

Rafet NAS tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Abi bende c-max varken bunları tek tek denemiştim. Denemelerimde hiçbir zaman tek depo kullanmadım. En az 3 depoyu aynı istasyondan almak kaydı ile yapmıştım. İstasyonların adını da yazacağım zaten.

Aşağıda yazacaklarım tamamen kendi kişisel deneyim ve tecrübeme dayalı olarak yazdığım subjektif değerlendirmelerimdir. Herhangibir ölçüm standardına falan uyduğunu söyleyemem..

Shell : Sanırım mazotu daha kalın. Daha sessiz ve yumuşak sürüş gerçekleşiyor. Menzil görece uzuyor. (Atatürk havalimanının hemen çıkışındaki yakıt istasyonu)

Opet : Belkide en sessizi diyebilirim. Ama menzili Shell e kıyasla daha kısa. ( Bağlarbaşındaki Ermeni mezarlığının hemen karşısında bulunan Opet istasyonu)

Total : Dizel sesini takırtı değilde tıkırtı şekline dönüştürüyor. Shelle kıyasla daha sesli ancak ses inceldiği için öyle rahatsız edici değil. Menzili daha düşük ancak performansı daha yüksek. ( Bostancı köprüsünün yanındaki Total istasyonu)

BP : Bu da totale yakın bir ses tınısı veriyor, menzili Shell den daha kısa ama Totalden daha uzun. (Göztepe köprüsünden hemen sonra sağdaki BP)

PO : Eğer hepsinin ortalamasını istiyorsanız PO alın. Ne en sessizi ne de en ekonomiği ne de en performanslısı.. Hepsinden biraz biraz var. ( Sahil yolundaki PO istasyonu. Şimdi başka birşey olmuş galiba)

Tüm bunlardan sonra ben nereden alıyorum? Ben son karar olarak Total'den alıyorum. Nedeni Bostancı köprüsünün yanındaki Total istasyonunun Total Türkiye tarafından işletiliyor olması. Tümüyle güvenden kaynaklanan birşey.

ya sanki hayat hikayesi biri kalınmış biri inceymiş..biri tazeymiş.git ne alırsan al kardeşim ya...işinmi yok senin yakında bu yüzden yatıştırıcı haplara sahip beyaz önlüklüler tarafından ziyaret edileceksin ve uzun bir zaman aramızda olmayabilirsin...... :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu yakıt konusunu okumadan önce Shell den yakıt almayı düşünmüştüm. Geçen Kocaeli deydim kayınpederin yakıt aldığı Shell istasyonundan aldım Bursa ya geldim. Şimdilik Opet teki yakıttan daha az yakıyor gibi depo bitince bakıcam ne kadar yakıyormuş :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.