Jump to content

Gürkan Karagöz

Member
 • Content Count

  52
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

49 Poor

About Gürkan Karagöz

 • Age 47
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 47
 • Location:
  istanbul
 • Car:
  2015 Mustang 2.3 Ecoboost
 • Job:
  Yazılımcı
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hala ara sıra girip bakıyorum foruma, selamlar hepinize. New Jersey'e yerleştim. Amerika büyük bir pazar, büyük bir ülke. Büyüklüğünün asıl nedeni derin bir ülke olması. "derin" kelimesi oldukça önemli. Sığ bakış açısıyla bir yere varılamayacağını buradaki derinliğe bakarak çok net anlıyorsunuz. Tek bir ülke ama yüzlerce ülke var içinde, eyaletler anlamında değil. Burada otomobil bir yatırım, ulaşım, prestij, hobi aracıyken aynı zamanda günlük sıradan bir eşya. Sadece hobi amaçlı otomobil pazarı bile Türkiye toplam otomobil pazarının onlarca katı büyüklüğünde. Burada otomobilsiz yaşamak mümkün değil, büyük şehir merkezleri haricinde otomobilsiz bir yere ulaşamazsınız. Her markanın her modelin on binlerce hayranı var. Bu aralar, ABD'de de küçük hacimli motorlar yaygınlaşmaya başladı. artık 1.5 litrelik turbo motorlar hemen her markanın en çok satan modelleri oldu. Bunlar geçiş motorları, belli ki artık dünya elektrikli motorlara hazır. Büyük hacimli otomobiller bundan sonra vinil plaklar gibi koleksiyonerler için üretilecek. Bazı meraklılar (ben de) "hala alabiliyorken bir tane alayım" felsefesine kapılmış durumda. Bundan sonra yeni bir 8 litrelik Viper, yeni bir 6 litrelik bir Corvette, daha güçlü bir fosil yakıtlı Mustang tasarlanmayacak diye düşünüyorum. 2019 GT 500'ün bir koleksiyon otomobili olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Kalan ömrümde garajımda bir mid engine Corvette veya bir Gt500 olsun istiyorum doğrusu. Bunlara otomobil diye bakılmıyor, önemli bir felsefe yatıyor arkasında. O 100'er yıllık şirketlerin bu ruhu yaşatmak istemeleri, haliyle aynı zamanda pazarlama amaçlı kullanmaları son derece normal değil mi? Ne yani, bitti gitti mi demeli? Corvette ve Mustang dünyanın en önemlki iki otomobilidir. Corvette 1953, Mustang 1964'ten beri kesintisiz üretilmektedir. Otomobil dünyasının en kötü günlerinde bile üretilmeye devam edildiler, zarar eden o şirketler, batma pahasına bu markaların ikonik ruhlarını korudular. Bugün Amerika, Mustang mi iyi, Camaro mu iyi diye tartışmıyor. Ruhuna uygun olanı alıp gözü gibi bakıyor. Bir Mustang alıcısı (ben aldım, yeni alacağım) "iyi arabaysa alırım" demez emin olun. Gider alır.
 2. Beklerim, ilk yıl mekanımız Princeton, New Jersey.
 3. Arkadaşlar, sizlerle yüz yüze tanışma fırsatım olamadan bitiyor bağlantımız maalesef. Cuma günü 2015 Model kırmızı kuzumu sattım. Daha 10.000km'yi yeni geçmişti oysa, doyamadım doğrusu. Ama şartlar böyle gerekti, yakın zamanda ABD'ye taşınıyoruz. Gitmeseydik asla satmazdım. Oradaki hayat (bilenler bilir) biraz farklı. Buradakinin aksine, "otomobil" dediğimiz şey daha kolay ulaşılabilir bir şey. Mustang gibi bir otomobile ulaşmak ise çok daha kolay. İstanbul'da 20 aydır Mustang sahibiyim, gerçekten çok özel bir duygu. Çok az insana nasip olmuş hisler yaşattı bana. Sıradan bir BMW 5 serisi, Mercedes E serisi bile daha pahalı burada. Ama nedense Mustang'e binmek her baba yiğidin harcı değilmiş gibi gıpta ile baktılar hep bana. Nedeni belli, vergi sistemimiz Mustang'i super spor otomobil kategorisine sokuyordu ülkemizde de ondan. Ayrıca cesaret de var tabii. İş toplantılarına kırmızı bir Mustang ile gitmek, ortamdaki onlarca siyah Audi'ler, Mercede'lerin arasında farklı kıldı beni. Parası olanın bile binemeyeceği bir özgürlük duygusu, anlatmak zor. ABD'de aklımda Corvette var, tahmin edeceğiniz gibi 2.el hem de gray market Mustang'i sattığım fiyata orada en kral Corvette'i alabiliyor, üstüne 2 yıllık da benzin parası kalıyor. Ama hala gönlümde Mustang var. İlk generasyondan sonra en sevdiğim model 2010 idi, sonra 2015 oldu. 2018'i hiç sevemedim, bir türlü alışamadım. 7. generasyonun, 5 litrelik V8'in kullanılacağı son generasyon olacağını tahmin ediyorum. Eğer beklediğim dış tasarımı bulursam ve ömrüm yeterse bir tane klasik adayı olarak oğluma bırakmak üzere almak istiyorum. Bakalım hayat bize daha ne sürprizler yapacak. Kalın sağlıcakla.
 4. "to FocusClub " imzalı bir posteri senden başka kime verecektim ki zaten? Bu arada, bir tane de kendim için imzalattığım bir poster daha var ve benim adım yazmıyor, sadece Ken Block'un imzası var. Onu da göndereceğim, onu da sen verirsin gönülden isteyen birine.
 5. Yakup, bir adres verir misin sana göndereyim posteri. Poster dediğim A3 boyutlarında bir şey, ama orijinal "to Focus Club Turkey from Ken Block 43" imzalı.
 6. Son durum şu, Nisan'ın ilk haftasında New York'a gidecektim, Amazon'dan 2 tane hava filtresi, 2 tane polen filtresi, 4 tane de yağ filtresi aldım, otele gelmişler bile beni bekliyorlar. Tamamı orijinal Motorcraft. Yağ filtrelerinin tanesi $4. Yağı da filtreyi de kendim değiştireceğim, bu işi hiç bir usta benden daha titiz (daha iyi demedim) yapamaz. Bu arada şu üründen de aldım. https://www.diodedynamics.com/store/catalog/product/view/id/22344/s/2015-ford-mustang-drl-led-modules/ Hem yağ, hem filtre hem de bu DRL değişimini kendim yapmaya karar verdim. Hafta sonu eğlencesi. Youtube videoları var hepsinin. Zaten Mustang sahiplerinin bu işleri kendilerinin yapması pek yaygın bir durummuş. "Elletmem kuzumu abi" olayı bu galiba. Ben alalı 14 ay oldu, daha arabamı benden başka kimse yıkamadı, seviyorum da bu işleri.
 7. Banka bu tür alengirli işlere girmez, hoş kokular girmiyor. Sadece 6500 liradan olacağın gibi, devamında bütün paranı bile kaybedebilirsin. 6500 lirayı neden yatırman gerektiğini ve ihalenin kesin sende kalacağından nasıl emin olduklarını sor. İçinin rahat olmadığını da söyle, bakalım ne tür bir tepki verecek.
 8. Daha 6300km'de benim kuZu, hava filtresinin değişmeyeceğini Mehmet Bey söyledi. 15.000 bakım olsaydı 1000 lira civarında tutar dedi. Yağ ve yağ filtresi değişecek sadece dedi. Yani aslında buna da gerek var mı sorgulamak lazım aslında. Çünkü eskiden üretim teknolojileri bu kadar gelişmiş değilken, rodaj süresince kullanılan yağı filtresiyle birlikte değiştirmek bir gereklilikmiş, hani üretim tozları, metal partiküller için falan. Ama neyse değiştirelim içimiz rahat etsin diye alışkanlık haline gelmiş devam ediyor. 0.8 saat 50 dakika eder. Kimse kusura bakmasın, 50 dakika sürmez yağ ve filtre değişimi. Bu fiyat listesi ayıp. "5 dakikasına 112 lira istiyoruz" desinler delikanlı gibi kabul edeyim. Ama "50 dakikada yağ değiştiriyoruz diyorlarsa" bıraksınlar bari bilen birileri yapsın bu işi. Bunu ben uydurmadım, kapı gibi delilim var. Mehmet usta, "abi randevuya gerek yok, araya alır 5 dakikada hallederim" dedi. --8 dakika sonra eklendi-- Periyodik bakım değil, sadece yağ ve yağ filtresi değişiyor. Toplam işlem, giriş çıkış 6 dakika. Aslan besliyoruz diye de bile bile öptürmek ağrıma gidiyor. Yeri geliyor valeye 50 lira veriyoruz, kazıklanmış hissetmiyoruz çünkü bir sürü nedeni var (detaya girip konu dağılmasın). Ama 150 liralık şeyi 600 liraya yaptırmanın nedeni ne olabilir ki? --15 dakika sonra eklendi-- Doğan kardeşim sen ne yağı kullanıyorsun da litresi 70 TL? Al sana Ford onaylı 4 litre 5w30 yağ 74TL, 7 litreliği 109TL. http://www.hepsiburada.com/total-quartz-9000-future-nfc-5w30-4-litre-benzin-dizel-p-OTTO0530QU004 5w20 istiyorsan 5 litreliği 174TL, filtreyi de çok iri bir cıvata olarak kabul edersen 2 cıvatayı söküp takıyorsun, o kadar. http://www.hepsiburada.com/motul-specific-948b-5w-20-5-litre-p-OTYAGCRSI656 Son konu, 600TL olan bakım değil, sadece ve sadece yağ+filtre değişimi.
 9. Dedim Kaan Bey dedim de, nasıl kapattım telefonu bilemedim valla. 6 litre 5w30 yağ + filtre + işçilik 600TL dedi, "başka da bir şey yok" dedi. Öyle hava filtresi, buji falan olsa neyse. 100 liraya 6lt Total 5w30 Full sentetik, WSS-M2C913-D yağ var. MotorCraft yağ filtresi 30 lira, işçilik (ne işçiliği? Yıkamacı para bile almıyor, üste kebap ısmarlıyor. "Yeter ki 2 saat dükkanın önünde dursun abi" diyor.) Ne etti, 130 lira! 600 lira nereeee, 130 lira nere? Ne yapacağız Kaan Bey? Sağından bakıyorum, solundan bakıyorum , bir türlü hizalayamıyorum ben bu hesabı. Söyleyin neresinden bakayım da bir taraflarım sızlamadan getireyim kuZu'Yı size?
 10. Teşekkür ederim, ilk boş vaktimde arayıp getireceğim. --6 dakika sonra eklendi-- Geldiğimde Ken Block'un FocusClub Turkey adına imzaladığı posteri de bırakırım Yakup. İstediğiniz amaçla (Üyelerden birine hediye, Duvara asma, çöpe atma vb..) kullanabilirsiniz.
 11. Benim kuzu (2015 Ecoboost) henüz 6300km oldu ve "yağ değiştir" uyarısı vermeye başladı. Neye göre karar veriyor bilmiyorum ama ilk fırsatta yağ değişimi için götüreceğim. Kaan Bey, randevu almak gerekiyor mu yağ değişimi için? Bir de Ecoboost Mustang'lar için özel bir yağ kullanıyorsunuz yoksa diğer benzinliler için kullandığınızın aynısını mı? Teşekkürler.
 12. Burnu uzatıp düşürmüşler. Aston Mustang olmuş, nefret etmedim ama "sevdim" de diyemem. 2015'in bir asaleti, 50 yıl öncesinin çizgileri vardı. Asalet de gitmiş, 50 yıllık çizgi de. Mekanik ve elektronik geliştirmeler yerinde ve çok güzel ama sırf "face lift" adına güzelim yüzü bozmaya ne gerek vardı? --17 dakika sonra eklendi-- 2015'in en sevdiğim fotoğrafı budur. 2014'e göre burun yine düşük sayılır ama asla "çirkin" demezdim. 2018, ablasının gölgesinde kalan kız kardeş gibi gelecek bana hep.
 13. Biraz kıskandırıyor gibi olacak ama siz başlattınız. Bu fotoğraf kaynağından, Shelby merkezine gidip çektim. Abartısız etrafımda en az 100 tane kuzu vardı en eskisinden en yenisine kadar. Bu fotoğraftakiler ise müzesinden, tepesinde kırmızı kurdele olanlar satılıkmış. Müzede satılık GT 40 bile vardı.
 14. Bu sonuç tek bir şeyi kanıtlar, o da videodaki araçlardan yeri daha iyi tutanın Mustang olduğudur..! Düz gidişte yol tutuşu lastikler ve ağırlık etkiler. Corvette iki kat daha güçlü olsaydı bile sonuç değişmezdi.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.