Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ecoboost Motorlar Için Rodaj Dönemi

Emrah Karaalan

Soru

dostlarım henüz 198km deyim karışık durumda şu anki yakıt tüketimi 6.9lt. uzun yolda dün 5.4 gördüm 88km sabit hızla ve 6. viteste. acaba bu ecoobost motoroun rodaj dönemi ne zaman biter ve rayına oturur motor öğrenebilirmiyim sizlerden?

birde olup olmadık yerde vites yükseltmemi istiyor araç uyduğum oluyor ama genelde olmadık yerlerde istiyor bu durumda ne yapmalıyım ayapıma güvenmeye devammı edeyim yoksa bilgisyara uyup devir saatinin kendini toplamasınımı beklemeliyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Ben de forumda aratmanızı önereceğim

İlk mesajla vakit kaybetmeyin, takip edenleri ve benim yazdıklarımı belki biraz daha dikkatli okuyun.

Vites değiştirmeye gelince, araç size en ekonomik kullanma yöntemini belirtiyor, uyup uymamak size kalmış. Vites değişimi için 2500-3000 dd aralığı son derece uygun.

Olmadık yerde değişim talebini nasıl anlamalıyız, neden olmuyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

çok doğru yokuş çıkarken yükseltmeni istediği vitesi yükseltirsen tekrar düşürmeni isteyebilir ki eğer uyarsan zaten istiyor

inişlerde ise geç kalıyor denilebilir

ama diğer şartlarda ekonomiye katkısı tartışılmaz

Cem beyin dediğine katılmakla birlikle 2500 d/d üst rölanti devride(pek inilmez fakat) alt sınır  olabilir.

rodaj mekanik parçaların birbirlerine uyum süreci olarak tanımlansa da sürücünün arabaya uyum sağlamasını da buna ekleyebiliriz.

Yine çok takılmaya gerek yok rodaj konusuna kitapçıktaki değere uyun 1000-1500 km. sakin kullanın yeterli

uyulmazsa ne olur benim fikrim hiçte bir şey olmaz zaten o motorun sonunu görebileceğinizi pek zannetmiyorum

otomobilin karakterine alışmanız hepsinden önemli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

dostlar çakmak soketinde bırakılan telefon çakmak şarjı araca zarar verirmi acaba? telefona bağlı olmadığı halde sadece küçük yeşil lide yanıyor her durumda. Siz nasıl kullanıyorsunuz işiniz bittiğinde çakmak soketini çıkartıyormusunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

dostlar çakmak soketinde bırakılan telefon çakmak şarjı araca zarar verirmi acaba? telefona bağlı olmadığı halde sadece küçük yeşil lide yanıyor her durumda. Siz nasıl kullanıyorsunuz işiniz bittiğinde çakmak soketini çıkartıyormusunuz?

ben pek kullanmadığım için kullandıktan sonra çıkarıyorum. sürekli olarak kullanıyorsanız belki çıkarmamanız pek bişey değiştirmeyecektir ama eğer ki üzerindeki led yanıyorsa bu aküyü kullandığı anlamına gelir çok fazla etkilemesede belki sıkıntı olabilir. bence işiniz bittiği zaman soketi çıkarın  :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracı kilitledikten galiba 20 dk sonra otomatik enerjiyi kesiyor rahat olun.Ama garanti olsun diye bende çıkartıp kilitliyorum arabayı.

dostlarım henüz 198km deyim karışık durumda şu anki yakıt tüketimi 6.9lt. uzun yolda dün 5.4 gördüm 88km sabit hızla ve 6. viteste. acaba bu ecoobost motoroun rodaj dönemi ne zaman biter ve rayına oturur motor öğrenebilirmiyim sizlerden?

birde olup olmadık yerde vites yükseltmemi istiyor araç uyduğum oluyor ama genelde olmadık yerlerde istiyor bu durumda ne yapmalıyım ayapıma güvenmeye devammı edeyim yoksa bilgisyara uyup devir saatinin kendini toplamasınımı beklemeliyim?

En yakın zamanda rodajı bitiren galiba ben oldum.Şuan 2050 km deyim ortalama Ankara içinde 7.0lt daha aşağı benim kullanışım nedeniyle düşmüyor.Ama açıkcası daha düşse kaça düşecek.Şuanki ekonomisi lpg li çoğu araçla aynı yakıyor.1000 km de yakıtın düştüğünü göreceksiniz ama 1500 den sonra pek bir değişiklik olmuyor.Valla gerektiğinde 5000 devir gerektiğinde 2000 devirle keyifle biniyorum ama 7.0 lt. den düşmedi henüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.