Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 2 Otomatik Vites Yağ Değişimi Hakkında

Muharrem Arslan

Soru

MERHABALAR..

2008 LPG li  FOCUS2 OTOMATİK, aracı yeni aldım bu hafta sonu memleketten yaklaşık 1600 km mesafeden van a getireceğim,

bu güne kadar hep opel kullandığımdan, focus  hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim.

Sizden ricam: otomatik focus2 hakkında bilmemizde faydası olan, konuları, düşünceleri, sıkıntıları paylaşırsanız sevinirim ?

BENİM AKLIMDA SORU İŞARETİ OLAN -ŞANZUMAN YAĞINI KOMPLE DEĞİŞTİRMELİMİYİM?

TEŞEKKÜRLER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Aracım 130 binde, 52 bin den beri bende en az 15 tane ustaya sordum, sıkıntı yoksa değiştirme dediler, zannetmiyorumki benden önceki sahibi şanzuman yağını değiştirmiş olsun, ama Allah'a Şükür bi problemim olmadı bugüne kadar, bundan sonra olur mu bilemem tabii ki de ama biniyoz bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ot.Şanzıman yağı olarak WSS-M2C936-A kullanılıyor. http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/castrol-transmax-dual.html

Filtre değişimi ile birlikte Focus 6lt, Mondeo 7 ve Kuga'da 8lt yağ alıyor. Filtrenin bedeli ise 113TL civarında, yağ kaç para derseniz o da 60TL civarında olmalı. Yani 60x6+113:473TL + KDV = 558TL + İşçilik gibi bir yağ değişim bedeli var.  Üreticiler genelde 2 yılda bir veya 45,000Km'de bir yağ değiştirin der... sistem kapalı devre olduğu için arıza vs. olmaz ise o yağ kolay kolay eksilmez,bozulmaz... ama üretici gene de değişim tavsiye ediyor tabi.

Ona bakarsanız Airbag ve emniyet kemer gergilerinin de belli aralıklar ile değişmesi lazım... neyse, siz anladınız olayı  :) 

üstadım aynı 2008 focus benzinli otomatik şanzıman yağı usta 10 litre yağ al dedi birde filtre

ama işin garibi usta hangi yağı koyacağını bilmiyor servise sor dedi siz biliyr musunuz hangi yağ konulacak.
sizin dediğiniz çift kavramalı şanzımanlar için değilmi dextron 3 var dediler.
birde filtreye 200 tl dediler.
bu filtreye ayrıca keçe veya conta alacak mıyım

Nadir Köksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kullandığımız yağ şu http://www.msds.ford.com/cpc/productDetails.asp?pgn=8&FIRNo=181867 öyle 10 litre falan değil ama, 6lt alsanız yeter. Gasketleri vs. kuru şanzımanın max. alacağı miktar bu ... altı litre.  Filtre ise 222TL, indirim ile 200TL olur ... o rakam doğru. Sıvı conta ile kapama yapıyoruz (artık) o nedenle ayrıca conta seti vs. lazım değil. 

Gerekirse diye parça numarası -> 9U7JM2C919AB  

...başka marka/sağlayıcı aracılığı ile bakacağım derseniz bulmanız gereken yağ spekt'i ise WSS-M2C919 genel kullanımı olan bir yağ bu (şanzıman için) 

Bir de not ... aracınızı emanet edeceğiniz usta işi biliyor, öyle değil mi? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kullandığımız yağ şu http://www.msds.ford.com/cpc/productDetails.asp?pgn=8&FIRNo=181867 öyle 10 litre falan değil ama, 6lt alsanız yeter. Gasketleri vs. kuru şanzımanın max. alacağı miktar bu ... altı litre.  Filtre ise 222TL, indirim ile 200TL olur ... o rakam doğru. Sıvı conta ile kapama yapıyoruz (artık) o nedenle ayrıca conta seti vs. lazım değil. 

Gerekirse diye parça numarası -> 9U7JM2C919AB  

...başka marka/sağlayıcı aracılığı ile bakacağım derseniz bulmanız gereken yağ spekt'i ise WSS-M2C919 genel kullanımı olan bir yağ bu (şanzıman için) 

Bir de not ... aracınızı emanet edeceğiniz usta işi biliyor, öyle değil mi? 

Çok teşekkürler gerekli bilgiler için, burası küçük ilçe olduğu için castrol dextron3 var şanzıman yağı için başka yok diyorlar.
bu bahsettiğiniz yağı nerden temin ederim nette bulamadım.
birde sizin verdiğiniz linkte 90 tl yazıyor litesi mi? yağ için

birde bu filtrenin orjinal motocraft marka 65+kdv buldum ama güvenemedim sizin fiyattan sonra :)

aslında ustama güveniyorum ama şanzıman yağı her arabanın farklı olduğu için öğren dedi. daha önce değiştirmiş ama hatırlamıyor markasını

Nadir Köksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Link ve parça numarası orjinal Ford şanzıman yağı'na ait. Bu ürünü Ford Plaza'larından ve yetkili yedek parça satıcılarından temin edebilirsiniz ...ve evet, sözünü ettiğiniz birim fiyat (ben 82TL biliyordum, 90'mı olmuş?) litre bedeli ... 5lt ve 1lt'lik ambalajlarda satılıyor, size bir adet 5lt'lik ambalaj yeter ... ne olur ne olmaz diye bir tane de 1lt'lik alın derim.  Orjinal Motocraft filtre olayına gelince .... ambalaj üzerinde yazana bakmayın siz, önemli olan o kutunun içindeki.

Genelde orjinal parça'dan şaşmayın ama otomatik şanzıman için orjinal'den hiç şaşmayın derim. O filtre ve yağ size yaklaşık 100.000Km daha hizmet edecek ... gereksiz (bence) risk almayın derim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben ankara ford servisini aradım otomatik şanzuman yağı viteste herhangi bir sorun yoksa değişmesine gerek yok cevabı verdiler. bence para kazanmak isteyen servisler değiştiriyor.  işinin ehilleri dürüst servisler ise değişmesine sorun yaşanırsa karar veriyorlar. benim aracın servis kayıtlarında 45 binde değişmiş görünüyor. ben değiştirmeyi düşünmüyorum şu an 82 binde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben ankara ford servisini aradım otomatik şanzuman yağı viteste herhangi bir sorun yoksa değişmesine gerek yok cevabı verdiler. bence para kazanmak isteyen servisler değiştiriyor.  işinin ehilleri dürüst servisler ise değişmesine sorun yaşanırsa karar veriyorlar. benim aracın servis kayıtlarında 45 binde değişmiş görünüyor. ben değiştirmeyi düşünmüyorum şu an 82 binde

Ortalama 3 yıl veya 45 bin km olur. Dilerseniz 100 bin'de değişin illa sorunu beklerseniz işimiz iş :) 

Sorun denilen şey çoğu zaman bakımsızlıktan kaynaklanır. Keyifli günler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracıyla yolda kalanlar hep sorun çıktı derler. Sorun çıkmadan bakim yaptırmak her zaman en iyisidir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

5 yil 75binde  iken aldığım aracım bugün 125binde. arabanın otomatiginden cok memnunum. fakat son zamanlarda geçişler çok hissedilmeye başlandı.bende tanıdık usta var ona götürdüm,arabayı kullandı ve yağı değiştirelim dedi. şanzıman yagi değişti fakat geçişler artik hem daha çok hissediliyor hemde araba ilk çalıştığında R ye alıyorum şanzıman kavramayı yapıyor ama hemen geri bırakıyor yani gaza bassam da araç geri gitmiyor. 10dk.sonra ise geri gitmede sorun olmuyor. ustayı aradım bi yerinde pislik kalmıştır dedi bugün götürdüm bak alim sonuç ne olacak. başınıza böyle bi sorun geldi mi? böyle olacağını bilsem yağı degistirmezdim de o zamanda şanzımana zarar veririm araba bakımlı olsun istedim,hata mi yaptım bilmiyorum artık. kullandığı yağ da castrol un bu arada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.