Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yedek Anahtar Çalışmıyor Ve Motordan Gelen Acayip Ses

Hakan Türkoğlu

Soru

arkadaşlar ilk  sıkıntım yedek anahtar çalışmıyor ilk sahibi galiba cebinde unutmuş çamaşır makinasında yıkanmış anahtar birdahada çalışmamış tinerle fırçaladık saç kurutma makinesi ile kuruttuk pilini değiştirdik yinede çalışmadı istanbulda ikamet ediyorum acaba bu anahtarı yapabilecek usta varmı

ikinci sorum araç rölentide uğultulu çalışıyor debriyaja bastığımda ses kesiliyor tofaşın araçlarındada böyle bir sorun var acaba sıkıntı volandamı yoksa debriyaj bilyesindemi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

kontağı açıyor, marş motoru dönüyor ama araba çalışmıyor demi? yoksa o anahtar başka aracın olabilir :D

çünkü anahtardaki immbolizer chipinin bozulması çok düşük bir ihtimal.

aracı yeni aldım neden başka aracın anahtarını versinki sadece ilk sahibinin bana dediği cebimde yıkandı anahtarcıya götürdüm makinaya soktu hiç tepki vermedi anahtar adam işini ehli değil gibi duruyordu hiç elleme dedim kalsın koskoca ist de bu anahtarı yapacak usta bulamadım gitti istanbul anahtar diye biryer varmış oraya götürecem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracı yeni aldım neden başka aracın anahtarını versinki sadece ilk sahibinin bana dediği cebimde yıkandı anahtarcıya götürdüm makinaya soktu hiç tepki vermedi anahtar adam işini ehli değil gibi duruyordu hiç elleme dedim kalsın koskoca ist de bu anahtarı yapacak usta bulamadım gitti istanbul anahtar diye biryer varmış oraya götürecem

bilmem...

sonuç olarak,

1) arabayı çalıştırmaya çalıştığında kontağı açıyor ve marş motorunu döndürüyor mu(marşa basıyor mu)?

2) kapı koluna takıp çevirdiğinde kitliyor yada açıyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Suya girdiyse ve immo çipine su kaçtıysa ki bu ancak çalışmadığında anlaşılır,başınıza gelen durumlar olur.Aracı anahtarla açarsınız,kontağı açarsınız,marş motoru döner fakat immo çipi bozuk olduğu için(su aldığından dolayı) aracınızın yakıt enjeksiyon sistemi çalışmaz. Basar durur öyle :) Mekanik olarak kilit sistemi çalışır kısaca. İmmo ve uzaktan kumanda görevini görmez.

İstanbul'da bu işi yapabilecek usta epeyce var. Fakat size pahalıya patlar. Büyük ihtimalle immo çipi bozuk değişecek.En pahalısı o zaten. Anahtarın kartı bozuk ki kodlamak vs. gerekiyor. Tahminimce 200 lira civarı masraf çıkartır size.

Garantisi var ise servise bir gidin şansınızı deneyin. Suya düştü demeyin tabiki :D Onlar için çok basit işlem. Yeni uzaktan kumanyada sizin anahtarı takacaklar,gerisi bilgisayarlık iş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Suya girdiyse ve immo çipine su kaçtıysa ki bu ancak çalışmadığında anlaşılır,başınıza gelen durumlar olur.Aracı anahtarla açarsınız,kontağı açarsınız,marş motoru döner fakat immo çipi bozuk olduğu için(su aldığından dolayı) aracınızın yakıt enjeksiyon sistemi çalışmaz. Basar durur öyle :) Mekanik olarak kilit sistemi çalışır kısaca. İmmo ve uzaktan kumanda görevini görmez.

İstanbul'da bu işi yapabilecek usta epeyce var. Fakat size pahalıya patlar. Büyük ihtimalle immo çipi bozuk değişecek.En pahalısı o zaten. Anahtarın kartı bozuk ki kodlamak vs. gerekiyor. Tahminimce 200 lira civarı masraf çıkartır size.

Garantisi var ise servise bir gidin şansınızı deneyin. Suya düştü demeyin tabiki :D Onlar için çok basit işlem. Yeni uzaktan kumanyada sizin anahtarı takacaklar,gerisi bilgisayarlık iş.

immobilizer chipi suyla bozulacak birşey değil, tamamen kapalı NFC ile çalışan bir entegre o yüzden ısrarla soruyorum. Kumandanın bozulması olası tabi, ama çıkınca hiç düğmeye basmadan pili söküp alkolle temizleyip kurutulduktan sonra denense o bile kurtulabilirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

immobilizer chipi suyla bozulacak birşey değil, tamamen kapalı NFC ile çalışan bir entegre o yüzden ısrarla soruyorum. Kumandanın bozulması olası tabi, ama çıkınca hiç düğmeye basmadan pili söküp alkolle temizleyip kurutulduktan sonra denense o bile kurtulabilirdi.

Suya düşme durumu arkadaşımın Palio aracında oldu. Şortun cebinde iken denize girmiş,bir güzel yüzmüş, akşam dönerken farkına varmış.

Anahtarcıya götürdük ki Antalyada  30 yıllık anahtarcı imiş. Küçük ama içine birçok sığan dükkanı vardı.Anahtar benzer şekilde dönüyor kontak açılıyor marş basıyor ama çalışmıyordu. Bunların immo çipi kopyalanmıyor beyinden kodlamak gerekiyor, onuda ben yapamam servise gideceksiniz dedi. Volvo'nun bile immo çipi kopyalanıyor Fiat'ın kopyalanmıyor demişti. İmmo çipini çıkardı aynı dediğin gibi 1,5 cm lik pim şeklinde mavi plastik bir parça. Bende dedim ustaya bu nasıl su aldı ki bozuldu diye... Fakat bozuluyormuş.

Serviste anahtar çok pahalı idi. Dışardan aldık çekilmemiş ve immosu kodlanmamış sıfır anahtar.Dışarda çektirdik, serviste kodlattık 300 liraya mal olmuştu 1,5 sene önce.

Servis epey uğraşmıştı bilgisayardan. Artık bilmiyorlardı da bulmak için mi uğraştılar yoksa hakikaten çok aşamalı bir iş mi bilmiyorum. Focuslarda beyin değişince anahtarı kodlamak gerekiyor.Anahtar sıfır olsun veya kullanılmış olsun fark etmiyor. Bilgisayara şase numarası,motor numarası,araç kilometresi cart curt bir sürü bilgi giriliyor,sonra yazılımı atıyor pcm beynine. Anahtarlarda kodlanıyor sayısı önemsiz. Ek anahtar istendiğinde ise yine pcm beynine obd üstünden bağlanılarak bilgisayardan kodlanıyor yeni anahtar. Beyin 2000 civarı sfırdan pcm yazlım atmak ve anahtar kodlamayı 400 lira gibi bir ücrete yapıyorlardı.

Artık su ile temas edince ne oluyor bilmiyorum. Dışı plastik kaplı ama içinde ne var bilmiyorum. Denemekte istemem :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Suya düşme durumu arkadaşımın Palio aracında oldu. Şortun cebinde iken denize girmiş,bir güzel yüzmüş, akşam dönerken farkına varmış.

Anahtarcıya götürdük ki Antalyada 30 yıllık anahtarcı imiş. Küçük ama içine birçok sığan dükkanı vardı.Anahtar benzer şekilde dönüyor kontak açılıyor marş basıyor ama çalışmıyordu. Bunların immo çipi kopyalanmıyor beyinden kodlamak gerekiyor, onuda ben yapamam servise gideceksiniz dedi. Volvo'nun bile immo çipi kopyalanıyor Fiat'ın kopyalanmıyor demişti. İmmo çipini çıkardı aynı dediğin gibi 1,5 cm lik pim şeklinde mavi plastik bir parça. Bende dedim ustaya bu nasıl su aldı ki bozuldu diye... Fakat bozuluyormuş.

Serviste anahtar çok pahalı idi. Dışardan aldık çekilmemiş ve immosu kodlanmamış sıfır anahtar.Dışarda çektirdik, serviste kodlattık 300 liraya mal olmuştu 1,5 sene önce.

Servis epey uğraşmıştı bilgisayardan. Artık bilmiyorlardı da bulmak için mi uğraştılar yoksa hakikaten çok aşamalı bir iş mi bilmiyorum. Focuslarda beyin değişince anahtarı kodlamak gerekiyor.Anahtar sıfır olsun veya kullanılmış olsun fark etmiyor. Bilgisayara şase numarası,motor numarası,araç kilometresi cart curt bir sürü bilgi giriliyor,sonra yazılımı atıyor pcm beynine. Anahtarlarda kodlanıyor sayısı önemsiz. Ek anahtar istendiğinde ise yine pcm beynine obd üstünden bağlanılarak bilgisayardan kodlanıyor yeni anahtar. Beyin 2000 civarı sfırdan pcm yazlım atmak ve anahtar kodlamayı 400 lira gibi bir ücrete yapıyorlardı.

Artık su ile temas edince ne oluyor bilmiyorum. Dışı plastik kaplı ama içinde ne var bilmiyorum. Denemekte istemem :D

Bende mareanin anahtariyla girdim denize, hatta denizden çıkınca farkettim ki anahtar denize düşmüş :D kumların arasından sansa bulduk :) pilini çıkarttık o anahtarla calistirip eve gittik kumandayı bile kurtardık. Eski fiatlarin anahtar sistemleri garip master anahtar filan vardı yeni anahtar onu kullanarak kodlaniyordu :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.