Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Oto Kameralar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

hüseyin ipek

Önerilen Mesajlar

Bataryasız olur mu :) var tabi

abi bunların 50 farklı çeşidi var. bataryalı veya bataryasız verdiğim linke bakarsan bu bataryasız olan model. ki bataryalı olsa bile sökeceğim. volkan beyin söylediği üzere o güneş bataryayı patlatır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam tavsiyem çakmaklığa takmayın veya takılı bırakmayın. belki doğrudan tepe lambasından hat çektirmek akıllıca olabilir, onda nasılsa sigorta da var arıza durumunda devreye girer. çekeceği akım fazla olmasa gerek.bataryasız kullanma durumunda/bataryasız durumda hareket sensörü araç kapalıyken devreye girmeyecektir. araç kamerası yandan çizenleri göstermediğinden çok önemli değil aslında.

gelince detay paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

evet ürün geldi g1wh ve ekstradan 32 gb kingston class 10 hafıza kartı 

çekimden gayet memnun kaldım

yalnız çakmaklıktan değilde torpido'nun arkasından 12 v elektrik alıp taktık şarj yetersiz gibi almıyor kısa süre de kapanıyor. araç çakmaklığı dışında 12 v alabileceğimiz neresi var?

bu da video

not 1080p yapmayı unutmayınız!

http://youtu.be/2YC9M2YsnL8

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet ürün geldi g1wh ve ekstradan 32 gb kingston class 10 hafıza kartı 

çekimden gayet memnun kaldım

yalnız çakmaklıktan değilde torpido'nun arkasından 12 v elektrik alıp taktık şarj yetersiz gibi almıyor kısa süre de kapanıyor. araç çakmaklığı dışında 12 v alabileceğimiz neresi var?

bu da video

not 1080p yapmayı unutmayınız!

İsmail yahu  yerdeki karıncayı neden ezdin

Ben burdan gördüm

Sen göremedin mi ??

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tam ayarlarını yapmadan geçici olarak takıp doğukana gittim takmak için. tv anteninden elektrik verdik çakmaklık iptal olmasın diye ama randıman vermedi şarj etmedi bir türlü. dün akşam tekrardan gidip şarj kablosunu torpidonun arkasından çektirip çakmaklığa taktım. şimdi ayarlarını da tam yapınca görüntü tamamdır. artık bi edremite gidip güzel bi çekim yapayım paylaşayım da millet VAN'ı görsün :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Ben aldım aylar önce hala takma fırsatı bulamadım :( kaç para saydık hemde.

Gece takmayın. Kısıtlı zaten gereksiz.

İç dış kayıt yapanlar var birde :) onlardan alabilirsiniz.

yakup kardeşim hala takmadıysan adresime gönderebilirsin :)

Bu araç içi kameraların tanıdık bilindik bir markalı olanlarından yokmu? ne bileyim Sony, Samsung, Canon, Nikon filan. Almak istiyorum ama merdiven altı üretimi gibi duruyorlar. Aklımdan Gopro almak geçiyor ama bu çin malı kameralar gibi özellikleri yok (kontakla birlikte kayıt, parkhalinde sarsılmalarda kayıt gibi). Kısacası adamların üretim amacı farklı.

kaç paraysa verecem ya :P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

@Özer Öztürk,

Abi tam olarak ne öneriyorsun şuan, bizde cam ısıtma yok, babam kullanacak; pc'ye rahat atabilmesi bence yeter gibi; çok önemli birşey olursa uzaktan da yardım ederiz gerçi. Şuan kullanım kolaylığı önemli gibi bağlama etme bu konularda hepsi benzer ise bir ürün tavsiyesi alabilirim. Yurt dışı olması sorun değil kaliteli olsun yeter :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Rusya üretimi advocam firmasının ürününü kullanıyorum. Darbe sensörü., gps desteği var ve full hd.Mini sd karta kayıt yaptığı için bilgisayara görüntü atmak kolay.Tavsiyem full hd almanız, çünkü düşük kalitelerde maalesef plaka okumak çok zor görüntüden. Bunun dışında çift kameralı cihazlar var biri önde diğeri arka camdan kayıt yapan, arkadan çarpma durumları için etkili.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Özer Öztürk,

Abi tam olarak ne öneriyorsun şuan, bizde cam ısıtma yok, babam kullanacak; pc'ye rahat atabilmesi bence yeter gibi; çok önemli birşey olursa uzaktan da yardım ederiz gerçi. Şuan kullanım kolaylığı önemli gibi bağlama etme bu konularda hepsi benzer ise bir ürün tavsiyesi alabilirim. Yurt dışı olması sorun değil kaliteli olsun yeter :)

(Tapatalk bildirimi gelmediği için mesajı gece gördüm. Şimdi cevaplıyabiliyorum.)

Bizdeki sıkıntı sadece cam ısıtıcısı değil. Aynı zamanda bu camlardaki büyük sensör grubu. O nedenle yatay kamera tercih etmiştim. Bendeki kameranın aynısını babamın Doblosunda da kullanıyoruz görüntü daha bir net. Babam çok rahat bilgisayarda izleyip kaydedebiliyor. (SD kart olması avantaj adaptörsüz doğrudan takılıyor.)

Son zamanlarda bu konu ile ilgili mesajlarda PİLLİ/KONDANSATÖRLÜ ayrımı ön plana çıkmaya başladı. Bu tür kameralar görüntüyü parça parça (2/5/10dk) kaydetmektedir. Kayıt dahili hafızaya yapılmakta süre dolduktan sonra karta aktarılmaktadır. Eğer kart doluysa en eski dosya silinip sonra kaydedilmektedir. Kontak kapatıldıktan (veya elektriği kesildikten) sonra hafızadaki son dosyanın karta aktarılması için dahili enerji kaynağı kullanılmaktadır. İşte bu enerji için pil veya kondansatör (kapasitör) kullanılmaktadır. Piller ciklet tipi 3.7V Bu piller cinsine ve kalitesine göre güneş altında kaldıklarında şişme, akma yapıp iş görmez hale gelebiliyorlar. Ben yazları araç uzun süreler kullanılmasa bile kamerayı çıkartmıyordum. (Çadır vs ile araç örtülüyor.) İki yaz geçti pil ancak bozuldu. Geçen ay değiştirdim.

Ayrıca ben vakumlu montajı tercih etmiyorum. Buralar yazın çok sıcak olduğundan sık sık düştüğü oluyor. Bantla yapıştırılan ayaklar her model için -gerekirse- ayrıca satılıyor. Vakumlu olacaksa bile siyah-lastik yerine şeffaf-silikon membranlı olanlar tercih edilmeli.

Kullanılan kartın sd/micro sd olmasından daha önemlisi yazma okuma hızının yüksek olması gerekiyor. Yani class10 olması tek başına yeterli değil. x300 gibi olanlar tercih edilmeli. Bu özellik görüntü parçaları arasındaki kayıpları belirliyor. class6 kartta 5-7sn kayıp olurken c10 x100 kartta 1-2sn, c10 x300 kartta <1sn. (SD kart takılan cihaza adaptörle microsd takmak bazen kilitlenmeye neden oluyor.)

1080p ve üzeri çözünürlükte modeller tercih edilmeli. Burada önemli bir etken de saniyedeki kare sayısı. 1080p 20-25 fps çok cihaz var. Ama 1080p 30-60fps tercih edilmeli.

Şu anda en yaygın tercih edilen modeller:

GT680W bunun GPS'li ve yalın modelleri var. Gündüz görüntü kalitesi oldukça iyi. Gece görüntüsü de yeterli düzeyde.

shgz.jpg

Bu cihazın youtube'da gündüz/gece çok örneği var.

A118 Novatek 96650 özellikle MK3 için ideal.

Camın eğimine uygun ve sağ/sol ısıtma tellerinin arasındaki 1 santimlik boşluğa daha yakın montajı yapılabilecek cihaz.

http://www.aliexpress.com/item/A118-Novatek-96650-Full-HD-1080P-Car-Camera-DVR-Free-Shipping/1906885631.html

Yine mk3 için uygun bir model de bu. Bunu Mediamarkt da satıyor. Orada inceledim. Görüntü kalitesi iyi. Menü seçenekleri çok fazla ama menüsü ekranda çok küçük çıkıyor. (Türkçe menü var).

http://www.aliexpress.com/item/1920-1080P-Full-HD-car-camera-with-170-degree-lens-wide-angle-4-LED-night-vision/850151345.html

Bunların dışında çeşit bol. Burada çözünürlüğe ve fps değerlerine dikkat etmek gerek seçerken. Bir de genelde birkaç üreticinin görüntü çiplerini kullanıyorlar. Ben Ambarella A7 çip ve üzerini tavsiye ederim.

Bunlarda son çıkan 2K modeller:

http://www.aliexpress.com/premium/car-dvr-ambarella-a7-super-hd.html?ltype=wholesale&d=y&origin=y&SearchText=car+dvr+ambarella+a7+super+hd&initiative_id=AS_20150224081324&isViewCP=y&catId=0

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.