Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2002 Focus Lastik Ile Yükseltme

Mustafa Akyol

Soru

Merhabalar;

Yaşadığım şehir olan Kütahyada yollar içler acısı ve belediye sağolsun hız düşürme kasisleri küçük birer hendek görünümündedir. 2002 model focus aracım ile şehir içi trafiğine çıktığımda kasislerde o kadar yavaş geçmeme rağmen bazen altı sürtmektedir. Orjinal takıntısı olan biri olduğumdan farklı modifikasyonlar düşünmemekteyim. Mevcut fabrikasyon lastiklerim Michelin 185 65 R14, lastik değiştirerek aracımı sağlıklı bir şekilde yükseltebilirmiyim. Farklı görüşler çıktı karşıma, kimi 185 yerine 195 65 r13 öneriyor, kimi kesit oranınını arttırmamı (65 ten 75 e) tavsiye ediyor. Amacım sadece birkaç santim yükselterek altını vurma derdimi azaltmaktır. Davlumbaza çarpmadan, dönüşlerde teker sürtmesi duymadan lastik ile yükseltmek mümkün olabilirmi? Sizin önereceğiniz yol nedir. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Lastikle yükseltmek tabiki mümkün ancak ne derece sağlıklı, güvenli olacağı konusunda şüphelerim var.

Ben sizin yerinizde olsam 185/65/14 olan ebatımı, 195/65/15 yapardım, ki dayımdaki 2004 Focus Collection'ın jant ve lastik ebatları bu şekilde. Bu değişimin size kazandıracağı bir miktar yükseklik ve Ghia donanımında falan da orjinal ebat olması açısından gönül rahatlığı olarak geri döneceğini düşünüyorum.

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Ortak Alan - Sosyal Otomobil Sohbetleri" kategorisinden "Focus GarajıFocus ISorular ve Sorunlar" kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus I için geçerli lastik ebadları aşağıda:

185/65 R14 5,5 J x 14 H2 ET 43,5/47,5

195/60 R15 6 J x 15 H2 ET 47,5/50,0/52,5
195/55 R15 6 J x 15 H2 ET 47,5/50,0/52,5
205/50 R16 6 J x 16 H2 ET 52,5
215/40 R17 7 J x 17 H2 ET 49,0 
225/40 R18 8 J x 18 H2 ET 42

Bu değerlerin dışında lastik değişimi yürüyen aksam, aktarma organları ve motora binen yükün artması ve gösterge sapmaları nedenleriyle çok önerilmez.

Söz gelimi Ümit arkadaşımızın önerdiği lastik/jant kombinasyonunda çevre %6.4 artacağından sakıncalı gruba girer. 

Eğer 195/60-15 tercih ederseniz çaptaki 1,5-2 cm arası bir fark aracı yaklaşık 1 cm yükseltir. Bu ne kadar yeterli olur bilemem. Ben bu ebadla 2000 motorlu Focus I'i 11 yıl kullandım ve hiç altını vurmadım desem yeridir. 

Amortisörler eskimiş olmasın?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lastikle yükseltmek tabiki mümkün ancak ne derece sağlıklı, güvenli olacağı konusunda şüphelerim var.

Ben sizin yerinizde olsam 185/65/14 olan ebatımı, 195/65/15 yapardım, ki dayımdaki 2004 Focus Collection'ın jant ve lastik ebatları bu şekilde. Bu değişimin size kazandıracağı bir miktar yükseklik ve Ghia donanımında falan da orjinal ebat olması açısından gönül rahatlığı olarak geri döneceğini düşünüyorum.

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Ortak Alan - Sosyal Otomobil Sohbetleri" kategorisinden "Focus GarajıFocus ISorular ve Sorunlar" kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,

Focus Club Tr Yönetimi

Teşekkürler ama jant çapının büyütülmesi pek sağlıklı gelmiyor bana, 14 jant ile alabileceğim 2-3 cm daha çok işime gelecektir.

Focus I için geçerli lastik ebadları aşağıda:

185/65 R14 5,5 J x 14 H2 ET 43,5/47,5

195/60 R15 6 J x 15 H2 ET 47,5/50,0/52,5

195/55 R15 6 J x 15 H2 ET 47,5/50,0/52,5

205/50 R16 6 J x 16 H2 ET 52,5

215/40 R17 7 J x 17 H2 ET 49,0 

225/40 R18 8 J x 18 H2 ET 42

Bu değerlerin dışında lastik değişimi yürüyen aksam, aktarma organları ve motora binen yükün artması ve gösterge sapmaları nedenleriyle çok önerilmez.

Söz gelimi Ümit arkadaşımızın önerdiği lastik/jant kombinasyonunda çevre %6.4 artacağından sakıncalı gruba girer. 

Eğer 195/60-15 tercih ederseniz çaptaki 1,5-2 cm arası bir fark aracı yaklaşık 1 cm yükseltir. Bu ne kadar yeterli olur bilemem. Ben bu ebadla 2000 motorlu Focus I'i 11 yıl kullandım ve hiç altını vurmadım desem yeridir. 

Amortisörler eskimiş olmasın?

Merhabalar, ilginize teşekkür ederim. 1,5-2 cm yükseltebilsem de kar benim için. Lastiklerimin diş ömrü var ama yıl ömründen dolayı durumları kötü değiştirmem gerekiyor zaten, Bu aşamada bir kaç cm de sağlıklı olarak yükseltebilirsem benim için kar olacaktır. Ama diğer arkadaşa dediğim gibi jant değiştirmeden yapabileceğim bir yükseltme işime gelir. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

lastik kesit kalınlığını artırırsanız ki zaten 65 kesit kalındır . Aracın virajlardaki sağa sola merkez kaçlar artar ve lastiğin fazla esnemesi olur yol tutuşu olumsuz etkiler. Yakıtıda hissetmesende fiziksel kurallara göre kağıt üstünde artırır. Bilginize... kesin kafaya koymuşsanız jant ebatı büyütün 2004 ghia 195*60*15 var sizinkiyle ölçü olarak farkı ne ölçmek lazım yada hesaplamak. iyi günler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.