Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Klima Gazı Nedir? Ne Renktir? Nerde Doldurulur?

Süleyman YILMAZ

Soru

Merhaba arkadaşlar;

Merak ettiğim konular şunlar;

1- Klima gazı nedir?

Azot Hidrojen Helyum vs. gibi... Araçtaki çalışma prensibi nasıldır?

2- Bu bahsi geçen gazın rengi var mıdır? 

Yeşil olabilir mi mesela? Geçenlerde direksiyon pompasının tamiri sırasında araç liftdeyken usta aracın altında bi somunlu vida gibi bişeyi gevşetti. O sırada yüksek bi basınçla gevşettiği yerden yeşil bi gaz ya da sıvı (tam kestiremedim) çıktı. vidayı yere uçurdu basınç. Sonra yerden vidayı aldı, o çıkan yeşillik bitince geri taktı. Ne olabilir? Klima gazı olabilir mi? Zira o tamirden sonraki günlerde klimayı açıyorum soğutmuyor. Daha önce 1 kere kullanmıştım (ilk aldığımda) klimayı soğutması iyiydi. şimdi 16 dereceye ayarlıyorum yinede soğutmuyor. Acaba açtıktan sonra beklemem gereken bi süre var mı? Çünkü ilk kullandığımda hava 15 - 20 derece arasıydı sanırım. O yüzden daha çabuk soğutmuş olabilir mi? Bugünlerde Ankara da hava 28 - 30 derece civarında soğutması için beklemem gereken bi süre var mı ben mi acele ediyorum?

3- Klima gazı nerede doldurtulur? Maliyeti ne kadardır?

Eğer o çıkan yeşil şey klima gazıysa tekrar nerede doldurtabilirim? Ne kadar ücreti oluyor? Eğer maliyeti yüksekse ve bunu da usta yanlışlıkla boşalttıysa bi yaptırımım olabilir mi?

Şimdiden Teşekkürler... (Yakup Bey konuyu aradım biraz ama tam olarak bulamadım. Eğer halihazırda mevcutsa kusura bakmayın lütfen...)

Bişeyi atlamışım.

Direksiyon yağının rengi nedir acaba? O çıkan şey araçta mevcut olan direksiyon yağı olabilir mi? Durum böyleyse ustanın bir hatası yok gibi duruyor?

Bu arada eski direksiyon yağım Mobil ATF 220 iydi galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 5 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Sıcak havalarda klimadan tam verim alabilmek için öncelikle içerdeki sıcak havayı tahliye edin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz.

4 camı açın 1 dakika falan aracınızı bu şekilde sürün sonra camı kapatıp klimayı açın. İçerisi kısa sürede istediğiniz ısı seviyesine gelecektir.

Bu arada yeşil şey nedir bilemiyorum (aklıma antifiriz geliyor) ama klima gazı ozon tabakasına zarar verir, bildiğim kadarıyla doğaya salmamak gerekir

tabii sanayideki ustanın bunu düşündüğünü sanmıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sıcak havalarda klimadan tam verim alabilmek için öncelikle içerdeki sıcak havayı tahliye edin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz.

4 camı açın 1 dakika falan aracınızı bu şekilde sürün sonra camı kapatıp klimayı açın. İçerisi kısa sürede istediğiniz ısı seviyesine gelecektir.

Bu arada yeşil şey nedir bilemiyorum (aklıma antifiriz geliyor) ama klima gazı ozon tabakasına zarar verir, bildiğim kadarıyla doğaya salmamak gerekir

tabii sanayideki ustanın bunu düşündüğünü sanmıyorum :)

Cevabınız için teşekkür ederim Alparslan Bey. Önerinizi deneyeceğim. 

Antifirizden kastınız motor suyunun antifiriziyse o turuncu gibi bi renkte benim aracımda. Ayrıca o günden sonra motor suyunda bi eksilme olmamıştı. Tekrar ilginize teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1- Klima gazı nedir?

Genelde kullanılan Tetrafloretan (R134a) gazıdır.

2- Bu bahsi geçen gazın rengi var mıdır? 

Yeşil olabilir mi mesela? Geçenlerde direksiyon pompasının tamiri sırasında araç liftdeyken usta aracın altında bi somunlu vida gibi bişeyi gevşetti. O sırada yüksek bi basınçla gevşettiği yerden yeşil bi gaz ya da sıvı (tam kestiremedim) çıktı. vidayı yere uçurdu basınç. Sonra yerden vidayı aldı, o çıkan yeşillik bitince geri taktı. Ne olabilir? Klima gazı olabilir mi? Zira o tamirden sonraki günlerde klimayı açıyorum soğutmuyor. Daha önce 1 kere kullanmıştım (ilk aldığımda) klimayı soğutması iyiydi. şimdi 16 dereceye ayarlıyorum yinede soğutmuyor. Acaba açtıktan sonra beklemem gereken bi süre var mı? Çünkü ilk kullandığımda hava 15 - 20 derece arasıydı sanırım. O yüzden daha çabuk soğutmuş olabilir mi? Bugünlerde Ankara da hava 28 - 30 derece civarında soğutması için beklemem gereken bi süre var mı ben mi acele ediyorum?

Renksiz, kokusuz ve inert bir gazdır. Ancak klima sistemi içinde bir miktar yağ da dolaşıyor, rengi konusunda bir fikrim yok. Basınç altında bir sistemdir. Bu nedenle ustanın söktüğü vidanın klima grubu ile alakalı olması mümkün, özellikle ne yaptığını bilmeyen bir usta ise, tabii ona da ne kadar usta denirse...!

Soğutma performansına gelince: Dış ısı, iç ortam ısısı, klima gazının durumu (özellikle kışın çalıştırılmayan klimalarda gaz eksilmesi olur) soğutma gücünü etkiler, ancak birkaç dakika içinde hava mazgallarından serin-soğuk hava üflemeye başlaması lazım, iç ortamın tamamen soğuması vakit alabilir.

3- Klima gazı nerede doldurtulur? Maliyeti ne kadardır?

Gerek yetkili serviste gerekse özel klima servislerinde (sanayide bolca vardır) klima gazı ölçümü yapıp eksiği dolduran sistemler mevcut. Uzun süredir klima bakımı yapılmadıysa kontrol ettirin derim. 100-200 TL arasında oynar  diye düşünüyorum kontrol gaz tamamlama...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Rengi yok fakat gazla beraber yağda koyuyorlar.Dolayısı ile yağ,gazla birlikte dolaşıyor.Renk verende yağ oluyor gaza.Genellikle o yağ yeşil,sarı renkte oluyor gazla karışınca.Parlak fosforlu bir rengi var. Büyük ihtimalle o usta klima gazını tahliye etti her nedense.Servisler 150 lira istiyor vakum edip,gaz basma işlemine.Sanayide 100 liraya aynı işlemi yani önce vakumlayıp içindeki yağı ve gazı çekip,sonra yeni yağ ve yeni gaz basma işlemini yapıyorlar makine ile.Pekte pazarlık etmiyorlar gaz çok pahalı diye. Hakikatende pahalı bir gaz. Aracınıza 600-650 gram basmaları gerek.Katalog değeri tam olarak ne ise onu bastırın.Makinesiz yerde bastırmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Genelde kullanılan Tetrafloretan (R134a) gazıdır.

Renksiz, kokusuz ve inert bir gazdır. Ancak klima sistemi içinde bir miktar yağ da dolaşıyor, rengi konusunda bir fikrim yok. Basınç altında bir sistemdir. Bu nedenle ustanın söktüğü vidanın klima grubu ile alakalı olması mümkün, özellikle ne yaptığını bilmeyen bir usta ise, tabii ona da ne kadar usta denirse...!

Soğutma performansına gelince: Dış ısı, iç ortam ısısı, klima gazının durumu (özellikle kışın çalıştırılmayan klimalarda gaz eksilmesi olur) soğutma gücünü etkiler, ancak birkaç dakika içinde hava mazgallarından serin-soğuk hava üflemeye başlaması lazım, iç ortamın tamamen soğuması vakit alabilir.

Gerek yetkili serviste gerekse özel klima servislerinde (sanayide bolca vardır) klima gazı ölçümü yapıp eksiği dolduran sistemler mevcut. Uzun süredir klima bakımı yapılmadıysa kontrol ettirin derim. 100-200 TL arasında oynar  diye düşünüyorum kontrol gaz tamamlama...

Cevabınız için çok teşekkür ederim Hocam;

dediğiniz gibi hava mazgallarından soğuk hava gelmiyor. Tekrar bi sanayi/servis yolu göründü... :wacko:

Rengi yok fakat gazla beraber yağda koyuyorlar.Dolayısı ile yağ,gazla birlikte dolaşıyor.Renk verende yağ oluyor gaza.Genellikle o yağ yeşil,sarı renkte oluyor gazla karışınca.Parlak fosforlu bir rengi var. Büyük ihtimalle o usta klima gazını tahliye etti her nedense.Servisler 150 lira istiyor vakum edip,gaz basma işlemine.Sanayide 100 liraya aynı işlemi yani önce vakumlayıp içindeki yağı ve gazı çekip,sonra yeni yağ ve yeni gaz basma işlemini yapıyorlar makine ile.Pekte pazarlık etmiyorlar gaz çok pahalı diye. Hakikatende pahalı bir gaz. Aracınıza 600-650 gram basmaları gerek.Katalog değeri tam olarak ne ise onu bastırın.Makinesiz yerde bastırmayın.

İlginize teşekkürler Çağlar Bey;

Aynen dediğiniz gibi fosforlu yeşil gibi bi renkti bayağı parlaktı. Bizim usta gazı boşalttı şimdi gitsem sen benim gazı boşalttın o gün şimdi klima soğutmuyor desem ne der acaba? :hmm:

Bu arada servisle sanayi arasında 50 lira oynuyorsa servise giderim tabii ki... Keşke direksiyon pompasınada servise gitseydim ama çok pahalı olurdu heralde.

Buldum galiba link veriyorum : http://www.otoklimagazidolumu.com/arac_gaz_dolum_tablosu.html

Gaz klima dolumu + polen filtresi değişimi 60 TL olarak kampanya başlatmışlar.

Listede Focus 2 için;

Gaz : R-134a600 +-15gr diyo. burdaki 600 Çağlar Bey'in dediği gibi 600 gram heralde.

Yağ : PAG - ISO 46 - 200 cc diyo.

60 lira uygun gibi geldi zaten filtre 20 lira civarında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.