Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Servis Sonrası Değişmesi Gereken Lastikler...

Ercan Sargıl

Önerilen Mesajlar

Hafta sonu aracımı 30.ooo km bakımına götürdükten sonra bir sağa çekme olayını rot balans diye yapılmasını istedim. İlk başlarda rot ayarından kaynaklanmadığını ve başka nedenlerin kaynak olduğunu söyleyerek araçta araştırma yapmalarının gerektiğini söylediler. P.tesi içersinde geri dönüş yaptılar ve bana aracın sağa çekmesinin nedeni lastiklerde üretimden kaynaklanan bir durum olarak belirtiler.

Arkasından, eğer lastiklerinizin değiştirilmesini isterseniz Continental marka ile tanesi 250 tl olarak değiştirebileceklerini söylediler.

Şimdi 30 bin km bakımı için 430 tl ödenecek, artı lastiklerle 1430 tl olacak, bunun yerine ben şunu düşünerek yola çıkmadan size danışmak istedim.

Akşam saatlerinde formumuzu ve internette araştırma yaparak aşağıda ki üç lastik arasındanda birini almayı düşünüyorum.

Bu arada ailem Continental marka lastikleri serviste takmalarını ve sonuçta ford un servisi orası başka bir yerden alsan servis garantisi, takma ücreti falan alırlar diyerek, servis garantisi ile yaptırmamı istediler. Benim düşüncemde de, ford servisinin taktıracağı ürünler nette 200 tl nin altında ve eğer servis harici başka bir yerden temin edip taktırmam bana en azından 200 tl gibi bir kar sağlamış olacak.

Düşüncemde olan lastikler...

Bridgestone Turanza ER300 205/55R16 91V

MICHELIN 205/55 R 16 91V PRIMACY 3 GRNX

PIRELLI 205/55 R 16 91V CINTURATO P7

Diğer bir seçenek olarak sizlerinde elbetteki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Lastiklerde yolculuk esnasında istediğim; yakıt tüketimi az, gürültüsü az, ıslak zeminde yol tutuşu orta seviye olabilen "hızı sevmediğim için :) " ve konforlu olması.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. Üzerinde gelen lastikler aracın düz gitmesiniş engelleyecek kadar bozuksa mutlaka garantiden değişmesi lazım, yetkili bayisini bulup araştırın.

2. Üzerindeki lastikler bu haliyle sağa çekiyorsa sağ lastikleri sola takıp bakardım sola çekip çekmediğine, bir tek servisin sözüne güvenerek masraf yapmamayı önerecek kadar çok olumsuz deneyimim oldu maalesef.

3. Ford servisi lastiğe garanti vermez, lastikler distribütörün garantisindedir, Ford'a taktırırsanız sizi doğrudan lastik üreticisinin yetkili bayisine yönlendirir, benim dört lastiğim de Continetal tarafından garantiden değiştirildi, Ford sadece yönlendirme yaptı.

4. Lastiği ucuz bulduğunuz bayiden faturalı olduğu sürece alabilirsiniz, lastiklri ücretsiz takarlar ve ücretsiz balans da yaparlar, rekabet bunu sağlıyor.

5. Saydığınız ürünlerin hepsi Conti Premium Contact serisi de dahil iyi lastiklerdir, ben Michelin'i tercih ederdim, ama hangisini alsanız sıkıntınız olmaz. Yine de lastik masrafı yapmadan bkz. yukarıdaki ilk üç madde

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet lastikleri lastik bayiinden faturalı aldığın sürece garanti kapsamında olurlar...Servisten uygun fiyat olmadığı sürece lastik almanın fazla bir avantajı olduğu söylenemez...Birde hatırlatma, alışveriş sırasında lastik üzerinde üretim tarihlari yazar buna dikkat etmeni öneririm....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. Üzerinde gelen lastikler aracın düz gitmesiniş engelleyecek kadar bozuksa mutlaka garantiden değişmesi lazım, yetkili bayisini bulup araştırın.

2. Üzerindeki lastikler bu haliyle sağa çekiyorsa sağ lastikleri sola takıp bakardım sola çekip çekmediğine, bir tek servisin sözüne güvenerek masraf yapmamayı önerecek kadar çok olumsuz deneyimim oldu maalesef.

3. Ford servisi lastiğe garanti vermez, lastikler distribütörün garantisindedir, Ford'a taktırırsanız sizi doğrudan lastik üreticisinin yetkili bayisine yönlendirir, benim dört lastiğim de Continetal tarafından garantiden değiştirildi, Ford sadece yönlendirme yaptı.

4. Lastiği ucuz bulduğunuz bayiden faturalı olduğu sürece alabilirsiniz, lastiklri ücretsiz takarlar ve ücretsiz balans da yaparlar, rekabet bunu sağlıyor.

5. Saydığınız ürünlerin hepsi Conti Premium Contact serisi de dahil iyi lastiklerdir, ben Michelin'i tercih ederdim, ama hangisini alsanız sıkıntınız olmaz. Yine de lastik masrafı yapmadan bkz. yukarıdaki ilk üç madde

Lastikleri değiştirmeden önce sizler gibi deneyim edinmiş kullanıcılardan bilgi almak benim için her zaman hem manevi hemde maddi olarak kazanç demektir. :)

Lastikleri direk değiştirmeyi planlamıyorum, Bilecik' te öz abim kadar çok sevdiğim, hastanede birlikte çalıştığım ve ambulans şoförlüğü yanı sıra sanayide dükkanı olan bir abim var. Bugün içersinde arabayı aldığımda ona göstereceğim. Daha sonrasında lastik alımı yada almama konusunda karar vereceğim.

Saygılarımla.

Evet lastikleri lastik bayiinden faturalı aldığın sürece garanti kapsamında olurlar...Servisten uygun fiyat olmadığı sürece lastik almanın fazla bir avantajı olduğu söylenemez...Birde hatırlatma, alışveriş sırasında lastik üzerinde üretim tarihlari yazar buna dikkat etmeni öneririm....

Akşam galerici ile konuştuğumda faturasını sormuştum, atmıştım dedi. Üretim tarihi konusunda bu uyarınızı dikkate alacağım. Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilecik coğrafi olarak yolları ile sorunlu mudur acaba?.. size tavsiyem p7 cinturato almanız.. daha ucuz mudur bilmem ama oralar yağışlıdır sanırım,

goodyear duragrip de alınabilir..hız endeksi V yerine H da tercih edilebilir..fiyatı ucuzlatır..ama arabanızla uzun yola çıkıyorsanız 5 kişi ile full bagaj..yük endeksi 92-93 de tercih edilebilir..çünkü aracınız dizel sanırım 1370 kg civarı...bu da fiyat arttırır..ama önemli olan güvenlik..ford bayisini boşverin sadece kazıkçılar..conti ise geçen yıl bir iki lastiği test birincisi oldu diye şişirdi fiyatları halbuki çoğu lastiği işçiik ve maliyetin ucuz olduğu polonya malıdır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilecik coğrafi olarak yolları ile sorunlu mudur acaba?.. size tavsiyem p7 cinturato almanız.. daha ucuz mudur bilmem ama oralar yağışlıdır sanırım,

goodyear duragrip de alınabilir..hız endeksi V yerine H da tercih edilebilir..fiyatı ucuzlatır..ama arabanızla uzun yola çıkıyorsanız 5 kişi ile full bagaj..yük endeksi 92-93 de tercih edilebilir..çünkü aracınız dizel sanırım 1370 kg civarı...bu da fiyat arttırır..ama önemli olan güvenlik..ford bayisini boşverin sadece kazıkçılar..conti ise geçen yıl bir iki lastiği test birincisi oldu diye şişirdi fiyatları halbuki çoğu lastiği işçiik ve maliyetin ucuz olduğu polonya malıdır..

Bilecik genel konumu ile dağlık kesim olmakla birlikte cadde ve sokak yollarında çukursuz olmayan bir yolu yoktur. Doğru biliyorsunuz Mehmeh abi Bilecik yağışlı, cinturato p7' delerde uygun, ben tek lastik için 200 lirayı gözden çıkardım zaten, hız indeksini de söylediğiniz üzere mantıklı buluyorum. Yük konusunda çok fazla yüklenen biri değiliz, ama önlemini şimdiden almak daha doğru olacağı için bu durumun da değerlendirmesi ile aramalarımı yapacağım. Teşekkür ederim.

Aracımı dün teslim aldım. Sağa çekmesine sebep olan lastiği sola takmışlar ve araç şimdi sola çekiyor. Teslim alırken servis danışmanı aracın yürüyen aksanında herhangi bir problem olmadığını herhangi bir işlem gerekmediğini söyledi. Şimdi yapacağım tek şey Bilecik' te ve çevremde lastik bayilerini gezerek doğru lastiği bulmaya çalışacağım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımı dün teslim aldım. Sağa çekmesine sebep olan lastiği sola takmışlar ve araç şimdi sola çekiyor. Teslim alırken servis danışmanı aracın yürüyen aksanında herhangi bir problem olmadığını herhangi bir işlem gerekmediğini söyledi. Şimdi yapacağım tek şey Bilecik' te ve çevremde lastik bayilerini gezerek doğru lastiği bulmaya çalışacağım.

Saygılarımla.

sorunun lastikten kaynaklanmış olduğuna sevindim..iyiki arabada sorun yokmuş, yeni aldınız keyfe keder verirdi.. kötü yollar için pirelli ve goodyear daha sağlamdır.. conti yi bilmem, michelin çabuk yıpranır her anda yanakta sıkıntı çıkarabilir..çukura düşünce vs..bridgestone da kötü yolda iyidir ama pahalıdır..turanzanın yanağını yardı bilader bir kere kaldırıma sürtünce artık şans mı idi bilemem.. yeni arabanızla hayırlı sürüşler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Seçenekleri diğer üyeler ve sizin sayenizde daraltmış oldum. İki seçenek doğrultusunda lastik aramaya bugün itibari ile başlıyorum. :)

Eşimin de memleketi İnegöl ve köy yolundan gittiğimiz için yolları çok kötü ister istemez en uygun seçim bu iki lastikten biri olacağını düşünüyorum.

PIRELLI 205/55 R 16 91V CINTURATO P7

Goodyear Efficientgrip 205/55R16 91V

Umarım çevremde bulabileceğim lastiklerdir. Eğer bulamazsam internetten sipariş vereceğim. Ayrı bir konu açmak gerekir mi bilmiyorum ama internetten alınan lastiklerde de üretim zamanı konusunda da sıkıntılar yaşayanı okumuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün içersinde lastiklerin internet fiyatı ile Bilecik' teki lastik bayileri fiyatlarını karşılaştırdım. İnternette 10-15 tl gibi farklar ile fiyatlar var. Fakat gözle görebileceğim lastik bu kadar lira aramaktansa buradaki bayiden 210 tl den aldım. Lastik Goodyear Efficientgrip 205/55R16 91V   üretim tarihi  2012 yılının 39. haftasında üretilmiş, araca takıldıktan sonra ne yol sesi kaldı nede sağa sola çekmeler. Diğer bir yandan küçük bir titremede vardı direksiyonda oda kesilince daha bi rahat oldu.

Desteğiniz ve bilgi paylaşımları için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün içersinde lastiklerin internet fiyatı ile Bilecik' teki lastik bayileri fiyatlarını karşılaştırdım. İnternette 10-15 tl gibi farklar ile fiyatlar var. Fakat gözle görebileceğim lastik bu kadar lira aramaktansa buradaki bayiden 210 tl den aldım. Lastik Goodyear Efficientgrip 205/55R16 91V   üretim tarihi  2012 yılının 39. haftasında üretilmiş, araca takıldıktan sonra ne yol sesi kaldı nede sağa sola çekmeler. Diğer bir yandan küçük bir titremede vardı direksiyonda oda kesilince daha bi rahat oldu.

Desteğiniz ve bilgi paylaşımları için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Hadi hayırlı uğurlu olsun keyifle sür :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.