Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Suyu Ayrıştırıp Hidrojenle Yakıta Destek Olmak

O. Fatih Yurter

Önerilen Mesajlar

Arkdaşlar burda bi komşum var kendisi askeri personel ama endüstriyel makinalar büyük klimalar vb. tamiratıyla uğraşıyor geçen bi proje geliştirdi suyu ayrıştırıp hidrojen üretiyor. Suyu Cam bi kavanoza koyuyor çelikten şeritler yapıp o şeritlere aküden aldığı elektiriği şeritlerin yardımıyla suyu aktarıyor suyun içinde bazı kimyasallar var isimlerini bilmiyorum. Elektiriği verdiği an su köpürüyor acayip derecede ısınıyor. Kapagından açtığı deliğe bi tane hortum koymuş ince bişey. Köpürdükçe ordan hidrojen gazı geliyor. Bunu bi tane kartalde denedik yakıtın motora aktarıldığı yere hidrojenin geldiği hortumu koyduk. Kartal marşa basınca çalışıyor ama arac yürümüyor heralde yakıt yetersiz geliyor. Kendi arabasına uyguladı yakıtta düşüş olmuş performansı hissedilir derecede arttı alt devirlerde daha istekli olduğunu söylüyor.

Sizlerin görüşlerini alabilirmiyim bu duruma nasıl bakıyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben evde kullanılmış kızartma yağlarından ethanol üretip arabamda kullanmaya başladım bile bu neymiş ki :)

İşin şakası bir yana bu konular karışık konular.Yapana ve bunca petro firmasına rahmen pazarlıyabilene helal olsun derim.

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu konu benim yüksek lisans tezimdi. Ben büyük bir seramik fırınında aynı işlemi doğalgazla gerçekleştirdim. Yakıt tasarrufu çok yüksek ama devire göre yani arabanın güç ihtiyacına göre hidrojen debisini ve yakıt karışım oranlarını ayarlayacak bir elektronik kontrol ünitesi programlamanız lazım. Direk belli debilerde motor hacmine göre oranlanmış hidrojen takviyesi çok işe yaramayacaktır. Şunu da hatırlatmak gerekir ki hidrojenle takviyede bu bahsettiğim oran olayının çok önemi var. Aksi halde optimum debiyi bulamazsanız ya da ihtiyaca göre oranı ayarlayamazsanız yakıt tüketiminiz artacaktır. Sadece optimum hidrojen debisi tasarruf sağlar, fazlası ve azı ciddi yakıt artışına sebep olacaktır. Bunu gerçekleştiren firmalar da Türkiye' de mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bu konu benim yüksek lisans tezimdi. Ben büyük bir seramik fırınında aynı işlemi doğalgazla gerçekleştirdim. Yakıt tasarrufu çok yüksek ama devire göre yani arabanın güç ihtiyacına göre hidrojen debisini ve yakıt karışım oranlarını ayarlayacak bir elektronik kontrol ünitesi programlamanız lazım. Direk belli debilerde motor hacmine göre oranlanmış hidrojen takviyesi çok işe yaramayacaktır. Şunu da hatırlatmak gerekir ki hidrojenle takviyede bu bahsettiğim oran olayının çok önemi var. Aksi halde optimum debiyi bulamazsanız ya da ihtiyaca göre oranı ayarlayamazsanız yakıt tüketiminiz artacaktır. Sadece optimum hidrojen debisi tasarruf sağlar, fazlası ve azı ciddi yakıt artışına sebep olacaktır. Bunu gerçekleştiren firmalar da Türkiye' de mevcut.

Aynen o şekil bi yazılım geliştirecekmiş belli devirlerde belli oranlarla hidrojen vermek için. İşe baya bi ciddi bakıyor ben gerçekten şaşırdım dizel, benzinli, LPG hepsiyle uyumlu. Geçen birlikte uğraşıyorduk plakaların arasına bakır yerleştirdik pek verimli olmadı çelikle muhteşem oldu diyebilirim. Hortumun ucundan çıkan hidrojen gazına çakmağın bi kıvılcımı benim bağırarak havaya sıçramama neden oldu :P:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi anlamadım dediğini ama evlerde kullandığımız suyu silindire direk bassak ? yani silindirde yakmaya çalışsak mı demek istedin? Eğer öyleyse suya çakmağınızı çaktığınızda yanmaz silindirde de yanmaz. Su zaten saf su olmalı yani sadece 2 madde bulunmalı içinde 3. bir madde olmamalı sadece H2o olacak şekilde elektrolize uğruyor içme sularında bakteriler tuzlar klor vs. gibi bir çok madde var. Saf su demek istediğim. Eğer öyleyse yanmaz burda zaten suyu ayrıştırıp sadece hidrojen gazını içinden alıp oksijenle birleştirip yakmak amaç.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.