Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Avm Kapalı Otoparkında Kaza Yaparsak ?

Yigit Celik

Önerilen Mesajlar

Merhaba,

aklıma bazen türlü türlü senaryolar geliyor buda cevap veremediğim başka bir senaryom.

AVM'lerdeki kapalı otoparka girdik diyelim ki , kendimize park yeri ararken deli dolu bir araba geldi çarptı (Allah korusun tabi) bizim araca.

ve aracımız yürüyemez hale geldi.

1. sorum; eğer sürücü ile anlaşamaz isek trafik polisi AVM otoparkına gelir mi ? (malum bizim ülkede hersey olabilir ne bileyim trafiğe kapalı alan der orası vs...)

2. sorum; çekici avm kapalı otoparklarına yükseklik sebebiyle giremeyecektir, yerin 3-4 altıntaki kattan yürüyemez olan aracımız nasıl çekilebilir ?

bu konuda tecrübesi olan veya duyanların bilgilerini rica ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. sorum; eğer sürücü ile anlaşamaz isek trafik polisi AVM otoparkına gelir mi ? (malum bizim ülkede hersey olabilir ne bileyim trafiğe kapalı alan der orası vs...)

gelmez,sizin belirttiğiniz gibi trafiğe kapalı alan ... anlaşamazsanız resim çeker + AVM güvenliğinin tutanak tutmasını ister ve bunlar + dilekçe ile sigortanıza başvurursunuz. Kasko hasarınızı karşılar.

2. sorum; çekici avm kapalı otoparklarına yükseklik sebebiyle giremeyecektir, yerin 3-4 altıntaki kattan yürüyemez olan aracımız nasıl çekilebilir ?

garaj krikosu ve "hadi itin abicim" yöntemi ile uygun tavan yüksekliği olan noktaya aracı iter/çeker,sonra çekiciye yüklersiniz.

imza:daha detaylı senaryo isteriz diyen arabacı (tuvaletini boşaltan uçaktan düşen mavi buzun arabama verdiği hasarı kasko karşılar mı sorusunu teklif edebilirim mesela ... bence güzel bir senaryodur.)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

trafik polisi özel avm lerin otoparkına yetki alanlarının dışında olduğu için gelmez ..Eğer böyle bir durum varsa size çarpan aracın sürücüsü ile anlaşma tutanağı düzenlemesiniz yok adam çarpıp kaçmış ise hemen 155 i arayıp Asayiş karakol polisine tutanak tutturmalısınız.. bu tutanakla kaskoya başvurursanız işiniz daha hızlı olacaktır..yine de kaza mahalinde fotoğraf çekip kasko ile görüşmek yararınıza olacaktır.. 2 sorunuz da geçen bir otoparkta arızalanan aracı forklift le çekerlerken gördüm..forklıft fazla yüksek olmasada yeterince güçlü olur..ayrıca kısa mesafeli araç taşımasında pek zararı olmaz...zaten otoparklarda bazı büyük asansörler mevcut..

oğuz mete tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alın size komik bir durum. aracınızı feribot'a yüklediniz,salladım istanbul - yalova geçişi yapıyorsunuz ... feribot'ta yangın çıktı, gemi acilen ahırkapı açığına çekildi,sizi ve ailenizi indirdiler,deniz itfaiyesi anında geldi ve yangını hızla söndürdü ... feribot akşam geç saatlerde sirkeci rıhtımına geldi ve siz tutanak karşılığı ıslak ama hasarsız aracınızı teslim aldınız. aracınız yangın söndürme çalışması sırasında fazlası ile su yemiş olduğu için çalışmadığından bulduğunuz bir çekici ile aracı yetkili servis'e gönderdiniz.

bir sonraki gün sizi servisten aradılar ve kötü haberi verdiler. arabanız görünüşte hasar almamış olsa da "yalan" olmuştu ... nasıl yaaa??? diyerek gidip durumu kendi gözünüz ile görmek istediniz,gösterdiler. yangın sırasında deniz itfaiyesinin denizden çekerek kullandığı su arabanızın neredeyse tüm elektrik tesisatını mahvetmişti... bu da yetmezmiş gibi arabanızın boyası solmuş,rengi beyaz/gri'ye dönmüştü. servis size bu durumu "deniz tuzu" olarak açıkladığında arabamı kurtarın dediniz, size "öyle bir şey olmaz" dediler, tuz her yerdeydi (salamura olmuştu resmen) boya temizlense ve tüm tesisat elden geçse dahi araçtaki korozyon asla bitmeyecek,aracın onarımı ederini aşacaktı.

soru: ne yapardınız? (siz sormadan cevap vereyim ... evet kasko'nuz var)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

garaj krikosu , forklift bulmakta ayrı dert bence, kullandırtmak istemeyebilirler yada elime düştün diyip para(yuh dedirtten) talep edebilirler değil mi ?. bir de ankarada çoğu kapalı otoparkta hem çok araç çıkıyor giriyor hemde çok dar manevralar yapılması gerekiyor. virajlı dar yokuşlar bolcana. bu tip bir otoparkta forklift veya garaj krikosunun çok iş göreceğinide sanmıyorum.

çarpan adamla her zaman tutanak tutamazsınız, adam ben haklıyım sen çarptın dedi mi tutanak tutmanız mümkün değil. AVM güvenliği bu tip bir durumda ben karışmam diyebilir mi onuda kestirmek zor. Kaan Bey'in dediği gibi foto çekilebilir. güvenlikte problem çıkarmaz ise x plakalı araç ile y plakalı araç otoparkta çarpışmıştır vs diye tutanak yapılabilir ancak kasko neye göre kaskoyu bozmayacak yada bozacak bu kısım aklıma yatmadı. yada çarpan adamın alkollü olduğunu düşünüyorsunuz polis yine mi gelmeyecek ? adamın alkollü olduğu nasıl kayıtlara geçecek ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yukarıda avm nın güvenliğine tutanak tutturun denilmiş bazı kaskolar illa polis tutanağı olacak deyip işi yokuşa sürüyorlar..mesela ANKARA sigorta ...

aklı başında sigorta şirketleri AVM'nin tutanağı ile işlem yapıyor ama sizin isim belirtmeniz iyi olmuş .. demek ki Ankara Sigorta'yı kullanmayacağız.

bu arada bir şey soracağım ... senaryo modunda konuşulduğu için üstelemedim ama o ne biçim bir AVM Otopark kazasıdır? Arabanın kaza sonrasında yürüyemeyeceği kadar hasar verdirmek zor iş, senaryodaki şöför arkadaş otoparkın içinde kaç ile gidiyordu?

not:garaj krikosu ruLLaz,forklifte falan gerek yok. türkiyede kime "hacı bir itsene şunu" dersen el verir, basit güzeldir. 2 x 2 tonluk garaj krikosu yeter

(..evet,acil servis araçlarında buna benzer durumlar için garaj krikosu taşıyoruz)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çarpan adamın alkollü olduğunu düşünüyorsunuz polis yine mi gelmeyecek ? adamın alkollü olduğu nasıl kayıtlara geçecek ?

karakol yaralanmalı kazalar dışında polis/ekip yollamaz. yani "kan çıkmazsa para yok" mantığı var, yok ben illa polis'e rapor tutturacağım deniyorsa o zaman gerekiyorsa mahalleden ve akrabalardan destek alarak diğer şöförü iyice dövmek gerekiyor. (darp ihbarı olduğunda polis geliyor) ... garaj krikosuna gelince ... zemin'in yumuşak olduğu durumlar haricinde (çünkü o zaman krikonun tekerlekleri batıyor) 2 adet 2 tonluk ile (dar alan önemli değil) her yerden araba çıkarırsınız ... en fazla arabayı 5 yerine 10 kişi iter (daha neşeli olur,araba iterken sağlam geyik çevriliyor) olur biter.

bilmeyenler için ...

arabali-garaj-krikosu_dosyalar-image005.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu arada bir şey soracağım ... senaryo modunda konuşulduğu için üstelemedim ama o ne biçim bir AVM Otopark kazasıdır? Arabanın kaza sonrasında yürüyemeyeceği kadar hasar verdirmek zor iş, senaryodaki şöför arkadaş otoparkın içinde kaç ile gidiyordu?

valla ben geçenlerde haftasonu otopark tıklım tıklım dolu iken, çıkış yoluna çıkarken apachi BMW'lerden bir tanesi çok fena geçti önümden burnunu çıkartmış bir araba olsaydı orda kaputun yanından çarparak motoru dağıtırdı resmen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.