Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mondeo Mk3 mercek modifiyesi.

Oktay Toker

Önerilen Mesajlar

Mondeo Mk3 Farları orjinal ceviz merceklerinden devesa mercege geçişini tamamladı.Bosch mercek takıldı.Aracın daha önceki kullanıcıları orjinal balastını iptal etmişler ve oem balast kullanmışlar iptal edilip orjinal balast faal hale getirildi.Far camlarına epeyce pasta uygulayarak biraz olsun taş izlerinden epey arındırdım ve birazda parlaklık oluştu.İşte detaylar.

Araç sahibi arkadaşım kendi çabalarıyla uğraşmış fakat yeterli zaman sahip olmadığı için benden yapmamı istedi.

İlk iş olarak haliyle gözlerini söktük.

2.jpg

Sonra tezgahımda kesişme çizgisi aldım.

4.jpg

Mercekleri dagıttım.bütün parçaları ile ve takılacak olan mercekte aralarında.

1.jpg

Mercek şapkasının mavimsi camını arkadaşımız sökerken biraz kenarlarından tırtıklı halde ve egimli olarak sökebilmiş buda çirkin görünüme yol açıyor haliyle.

Bu mercek kapagına harika planlarım oluşmuştu mükemmel şekilde gündüz farı işlemi yapılabilecek özelliğe sahip.Tasa oturdugu zaman iç boşluk kısmı 1.5cm civarı power ledler rahatca sıralı şekilde monte edilecek şekilde ve yuvarlak angel halka şeklindede çok rahat kullanılabilecek tasarıma sahip.Araç sahibi arkadaşımızı kandıramadım

5.jpg

Yeni Bi-xenon merceği mevcut sabit ayakları hiç karşılamıyordu bende bu ayakları kullanarak kalın metalden aparat yapıp merceğimizi oldukca saglam şekilde sabitledim fakat resim yok çekmemişim nasıl atladım bu işi hala kafam almıyor.

6.jpg

Daha önce kesilen yüksek voltaj xenon baglantı uçları.

8.jpg

Güzelce baglantılarını tamamlayıp arkadaşımızında önceden kullandıgı silikonlar ile beraber komple camın oturan kısımları tornavida ile uzun bir uğraş sonrası kazıdım.Cam yerine otururken zorlanmadım güzelde oldu.

9.jpg

Mercek işlemi bitince mercek şapkasının düzgün olmayan üst kısımlarını kapatmam gerekiyordu sonra daha önce kullandıgım meşhur sürahinin kapagını inceledim boyutlar tam olmasada güzel şekilde uydu ve başladım işleme deliğini açtım güzelce zımparlayıp boyadım ve sonuç benim içime sindi.arkadaşımız siyah renk istemedi crom ve aliminyum boyaları farklı aralıklarla atarak orjinale yakın olabilecek şekilde boyamaya çalıştım.Daha farklı hazır kapaklar takılabilir tabiki.Aslında elimde hazır merconun orjinal kapagı vardı bi acayip durdugunu düşündüm ama yinede ilk başta onu yapacaktım sonra uğraştırmasına ragmen tercihimi bu işleme yaptım.

11.jpg

14.jpg

13.jpg

12.jpg

Camı kapatmadan silikonu temizledğim yere güzelce siyah silikonu sürdüm.

10.jpg

Kapanmış ve kurumadaki hali.

15.jpg

Mercegin ampul takılışı sonrasındaki taşkınlıgını arkadaşımız daha önce kapagı keserek biraz olsun halletmiş bende kalıp yaparak üzerini iyice silikonla doldurdum ve izolesini sağlamış oldum.

16.jpg

Yarın sabah farı monte edeceğim bilahire son aşama resimlerini ekleyeceğim.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dün sabah farları sahibine teslim ettim.Takarak ve duvar resmi alarak tabiki.Çok mennun kaldı ve gerçekten begendğini söyledi.Defalarca resim çekti yollamış bana.İşte bir kaça resim daha.

Yaklaşık 20 metre civarından fakat araç biraz yan duruyordu.

17.jpg

Yaklaşık 7 metre falan.

18.jpg

Araç içinden.

24.jpg

Araç üzerine montajlı hali.

20.jpg

19.jpg

23.jpg

22.jpg

21.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
Yeni resimler ekleyecegim fakat butonların hiç biri aktif görünmüyor.
Yazı yazma yerinin sol üst kısmında buton olmalı veya sağ üst kısmında ok işareti . Bunlarda olmuyorsa tarayıcının ön belleğini sil abicim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni bitirdiğim far çalışmasından yapım aşamalarından kareler.
 İlk iş mercek metalini boyadım.

mondi15_zps4dce76b4.jpg

Orjinal kapagın üst kısmı iyice tıraşlanmış hali.

mondi2_zpsf5c2c92d.jpg

mondi3_zpsca48f98c.jpg

Bilin bakalım bu kaplar ne için yapılmış :P

mondi4_zps57b4dcb4.jpg

Parçayı yaptıktan sonraki orjinal renklerdeki görünüm.

mondi5_zpsb320b661.jpg

mondi7_zpsf73248b7.jpg

Orjinal kapagın zımparalanmış hali.

mondi6_zpsd06d563c.jpg

Boyanmış hali.

mondi12_zpsb0f829c7.jpg

mondi10_zpsbc46ff32.jpg

mondi11_zpse13052f7.jpg

Arka kapaktaki işlemler.

mondi8_zps089519c8.jpg

mondi9_zpsf1d28b66.jpg

Amerikan park yapımı.

mondi_zpscff2eef7.jpg

mondi14_zps2ce258d4.jpg

Son hali.

mondi13_zpsdd85ea81.jpg

Camlar fena degildi bu nedenle işlem yapmadım.Bu şekilde bence daha uzun süre gider.Sonrasında iyi bir zımpara çalışması ve koruma boyası ile ömrü uzatılabilir.

Araç üzerindeki görünümü ve duvar resmi.

OboAZvH_zps0413ca64.jpg

UBECLKj_zpsdb50f517.jpg

YjgBknb_zpsff713d98.jpg

zEI8YtT_zpsdcfd0cb3.jpg

DdWbiWp_zpsdaff8bdd.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

2 tane daha Mondeo Mk3 fara mercek değişimi çalışmam oldu.1.cisine Hella mercek taktım,günü birlik işlem oldu ve kendisi ve ben müsait oldugumda son rütüşları yapacagım.Arka kapaga her hangi bir işlem yapılmadı fakat mercek kapagı orjinali mercegin selenoid motorunun önde olmasından dolayı takılamayacak.Yakında degişik bir kapak ile sonlanacak ve bilahire resimleri ekleyeceğim.

2.araca orjinal mercek kapagına daha önce yaptıgım yuvarlak şapkayı(tarş suyu kabı)siyaha boyayarak bence artık klasik haline gelen bir görünümle uygulama yaptım.Yapım aşamları öncekilerden farklı degil ama bir kaç resim sonra yükleyecegim.Duvar resimlerini araç sahibi kısa süre sonra yollayacak ve yükleyecegim.

67% oraninda kucultuldu (1280 x 960) - Resmin orijinalini gormek icin tiklayinfotoraf0025p.jpg

67% oraninda kucultuldu (1280 x 960) - Resmin orijinalini gormek icin tiklayinfotoraf0024p.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Mardin'den bir arkadaşımızın farları.Geldiğinde içi son derece kirli idi.Hali ile görüş açısı diye bişi diyebilmek bence son derece zor.

4-1_zps4dd44fa6.jpg

Bütün parçalar temzilendi paklandı,durulandı.

2-1_zps3a25f947.jpg

3-1_zpscae63912.jpg

Mercegimizin takılmış hali.Bosch mercek kullanıldı.Orjinal kapak tıraşlandı ve her zamanki gibi, ek parça montajıda yapıldı.Bu defa arkadaşımız boya istemedi orjinal görünüm tercih etti.Gri renkteki parçlarımız ile fardan son görünümler.

1-1_zps24a151a9.jpg

6-1_zps69a8f7ca.jpg

5-1_zpsef158625.jpg

Şu an farlar kargoda sahibine dogru yolda.Araç üzerindeki resimleri geldiğinde bilahire paylaşacagım.

Geçen ay yine Mondeo farı çalışması yaptım.Bu defa eski tip hella mercek kullandım.Boyut nedeniyle arka kapak aralıgı çok sorun oluşturmadı ufak kırmalar yetti.Bu defa mercegin selonoid bölümü nedeniyle orjinal kapak sorunumuz oluştu.O nedenle ben idarelik düz kapak taktım,Şu an orjinal kapaga çalışmam bitti,bu defa rakadaşımız ev taşıdıgı için sonraya kaldı.İşlemlerin sonucunda bu çalışmayıda resimleyecegim.

Her halukarda bi-xenon montajında orjinal kapak uygulaması neticesinde her çeşit mercek sorun oluyor ama giderilebiliyor.Esas sorun arka kapakta oldugu için orjinal tarzda bir kapak yapmak oldukca zor ve birazda mebla istiyor.Silikonlu çözümden başak bir yol sanırım şu an yok.

Bu arka kapaga müdahale etmeden ve orjinal mercek kapagınıda zorlamayacak tek mercek sadece yeni tip Hella.Diger bütün merceklerde muhakkak sorun olacaktır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2006 Mondeo'sunun far çalışmasını rabbimin izni ile temizce bitirdim.Arka kapak olarak en temiz çalışma oldu.En azından öncekilerden daha temiz oldu.Daha önce neden böyle yapmadım diye kendime kızıyorum. smile.png

Far tasının Bosch bi-xenon ve aliminyum parçamız ile romantik bir havada buluşması. tongue.gif

2-1_zps696cbb0c.jpg

Bitmiş hali.

5-1_zpsc2a715ed.jpg

7-1_zpsa8339b78.jpg

Arka kapakların yeni hali.Xenon ampul il kapak arasında 8mm civarı boşluk bırakarak işlemi bitirdim.

3-1_zps0adc1693.jpg

4-1_zps28427367.jpg

6-1_zpsd4c8d423.jpg

Araç üzerindeki arka kapakların durumu.

Sol taraf kapak arasında 2mm falan bıoşlu var tam değmiyor resim biraz aşagıdan olmuş değiyor gibi görünüyor.Sağ taraf kılı kılına oturdu.

8-1_zpsb39884e3.jpg

9_zpsceb5b1f9.jpg

Araç üzerindeki görünüşü.

10_zpse15a55d7.jpg

Duvar çizğimiz.

11_zpsab803bf7.jpg

Halajon ampuller ile uzun far.

12_zps0d257227.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.