Jump to content

2011 Ford S-max şanzıman Sorunu

Murat YILDIZ

Önerilen Mesajlar

30.12.2019 - 16:10 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

Uygun şartname  numaralı yağ ile denemeniz arıza ihtimallerini azaltacağı düşüncesindeyim. Tork konvertörü araçlar için çeşit çeşit yağlar var. Ama bunlardan belkide sadece 1 tanesi sizin araç için uygun olanıdır. Aracınızın şanzımanı için ford tarafından belirlenen  şartname numaralı yağı kullanarak daha büyük arızaların önüne geçmiş olursunuz. Hemde yağ kaynaklı arıza ihtimalide bitmiş olur.

Daha önce Mobil ATF 3309 yağı kullanmıştım şanzımana. Şimdi tekrar değiştirmeyi düşünüyorum. Bu sefer MOTUL Multi ATF yağı kullanmayı düşünüyorum. Vizkozitesi aracımın üstünde yazanla birebir uyumlu(WSS-M2C924-A). Aynı viskozite kodu mobil atf 3309'da da mevcut..
Birde şanzıman yağ katkısı eklesem nasıl olur? LİQUİ MOLY ATF ADDİTİVE diye bir katkı buldum. Faydalı oldu diyende var hiçbir etkisi olmadı diyende var. Bahsettiğim titremeye faydası olur mu acaba?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
47 dakika önce, Murat YILDIZ yazdı:

Birde şanzıman yağ katkısı eklesem nasıl olur? LİQUİ MOLY ATF ADDİTİVE diye bir katkı buldum. Faydalı oldu diyende var hiçbir etkisi olmadı diyende var. Bahsettiğim titremeye faydası olur mu acaba?

liqui moly katkı koyacaksanız yağı da liqui moly koyun.

motul ürünlerine katkı koyulmasını tavsiye etmiyor bildiğim kadarıyla.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Ozan Kar yazdı:

liqui moly katkı koyacaksanız yağı da liqui moly koyun.

motul ürünlerine katkı koyulmasını tavsiye etmiyor bildiğim kadarıyla.

Mobil ve Motul dışında yağ kullanmam hocam çok mecbur kalmadıkça.. 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Karakoca

Enginee flash yapar gibi şanzıman

içinde yapılır fakat şanzıman yağ  filtreside vardır yanlış bilmiyorsam onuda  yeni yağ koymadan  değiştirin.

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
8 saat önce, Murat YILDIZ yazdı:

Birde şanzıman yağ katkısı eklesem nasıl olur?

Aynı şartname numaralı yağ ile değiştirdiğiniz zaman zaten aracın normale dönmesi lazım. Normal çalışma aralığına dönmüyorsa arızayı başka yerlerde aramak lazım. Bence eklemeyin. Benim araçta 6F15 tam otomatik şanzımanlı, 63000 km.de ve 8 kutu LİQUİ MOLY top tech 1800R aldım.  Uygun bi zamanda değişim yaptıracam. Bizimkinde şanzıman yağı filitresi yok. İlk 15000 km bakımından sonrada 10000 de bir LİQUİ MOLY 5w20 special tech motor yağı kullanırım. Katkı kesinlikle kullanmam. Yağların zaten yeterince katkılı olduğunu olan şartname değerlerinide değiştireceğini bu nedenle çalıştıkları bölgede zararlı olabileceğini düşünüyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
29 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Aynı şartname numaralı yağ ile değiştirdiğiniz zaman zaten aracın normale dönmesi lazım. Normal çalışma aralığına dönmüyorsa arızayı başka yerlerde aramak lazım. Bence eklemeyin. Benim araçta 6F15 tam otomatik şanzımanlı, 63000 km.de ve 8 kutu LİQUİ MOLY top tech 1800R aldım.  Uygun bi zamanda değişim yaptıracam. Bizimkinde şanzıman yağı filitresi yok. İlk 15000 km bakımından sonrada 10000 de bir LİQUİ MOLY 5w20 special tech motor yağı kullanırım. Katkı kesinlikle kullanmam. Yağların zaten yeterince katkılı olduğunu olan şartname değerlerinide değiştireceğini bu nedenle çalıştıkları bölgede zararlı olabileceğini düşünüyorum.

LİQUİ MOLY otomatik şanzıman temizleyici diye bir katkısı var. Yağ değişiminden önce kullanılıyor. Bunun hakkında bilginiz var mı? Ya da kullanan var mı?

https://urun.n11.com/sanziman-yagi/liqui-moly-otomatik-sanziman-temizleyici-300-ml-P380523833

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gözümü karartım. Bu sıvıdan dökecem. Filtre ve yağ değişimi yapacam. Şanzımandaki titreme ya düzelir ya da komple şanzıman ölecek. Düzelirse ne âlâ. Ölürse komple sıfır şanzıman ayarladım. Hangisi kısmetimizde varsa artık..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Serkan Karakoca

Bu sıvının bir  zararı olmaz yalnız tecrübeli daha önce yaptırmış bir ustaya yaptırın ve ürünün kutusunun üzerindeki talimatlara uyun.

Bu sıvıyı eski şanzıman yağının üzerine ekleyip çalıştıracaksınız aracı çalışma  süresi önemli fazla veya eksik çalıştırmayın sonra içindeki yağı boşaltıp filtreyi değiştirip yeni yağ koyacaksınız. 

Kolay gelsin inşallah sorun çözülür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
8 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

Bu sıvının bir  zararı olmaz yalnız tecrübeli daha önce yaptırmış bir ustaya yaptırın ve ürünün kutusunun üzerindeki talimatlara uyun.

Bu sıvıyı eski şanzıman yağının üzerine ekleyip çalıştıracaksınız aracı çalışma  süresi önemli fazla veya eksik çalıştırmayın sonra içindeki yağı boşaltıp filtreyi değiştirip yeni yağ koyacaksınız. 

Kolay gelsin inşallah sorun çözülür.

Yaşadığım şehirde yıllardır gittiğim otomatik şanzıman ustasına gidecem yine ama o böyle bir sıvıyı daha önce kullanmamıştır eminim. Ona kalsa şanzımana hiç dokunmayacak da ben duramıyorum.. Talimatlara uyarak kullanacaz artık. Şanzıman filtresi siparişi verdim bakalım. Filtreyi değiştirmek için şanzımanın açılması gerekiyormuş zaten. Beyin içini temizlemek istiyorduk ama bu sıvı o işlemi de yapacaktır. Sonuçta beynin içine de girecek dökeceğimiz sıvı. Olumlu ya da olumsuz buradan yazarım durumu ?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
  • 1 yıl sonra...

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.