Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Osman Yüksel

2013 Tdci Focus Aşırı Artan Yakıt Tüketimi

Recommended Posts

Merhaba focus ailesi. Benim sorunum uzun bi süredir yakıt tüketimin artması söz konusu. Araçta herhangi bir sıkıntı vs yok ama 1 depo mazotla max şehiriçi 550 km gidebiliyorum sorun ne olabilir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim 

Havanın soğuk olması, kış lastiği, kısa mesafe gidilmesi, filtrelerin uzum süre değiştirilmemesi vs..

Kilometreden, yag ve filtre degisiminden bagimsiz olarak arac isinincaya kadar harcadigi yakit miktarini tahmin etmek zor.en basitinden arac disarida kalmostir.sabah kontaga basarsaniz anlik yakit tuketiminin ne kadar fazla oldugunu gorursunuz rolantide. Ornegin sicak motorla 0,3 litre/saatlik rolanti tuketiminin yerine 1,4 litre/saatlik tuketim gordugum anlar fazlasiyla oldu.hareket halindeyken bunun genel tuketime etkisini dusununce kis aylarinda aracin biraz fazla tuketmesi anormal degil.

14.12.2019 - 10:14 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

aracın  km  kaç...

araç km 124000'de düzenli olarak yağ filtre bakımlarını 10. bin km de bir yaptırıyorum ama diğer araçlara göre çok yakıyor diye düşünüyorum 550 km anca gider şehir içi bir depo

48 dakika önce, Osman Yüksel yazdı:

araç km 124000'de düzenli olarak yağ filtre bakımlarını 10. bin km de bir yaptırıyorum ama diğer araçlara göre çok yakıyor diye düşünüyorum 550 km anca gider şehir içi bir depo

Bizim beygirler samanı çok seviyor, besmelesiz yiyor hakkını da veriyor 😄 

Ayrıca bir şey keşfettim, bizim motorların Tork beygir eğrisine göre vites yükseltip, yeni attığım vitesde devri en iyi tork aralığında tutacak bir devire getirince araç çok daha az yakıyor. Yani ivmelenirken atlar çok saman yemiyor. Aptal yol bilgisayarının vites yükselt uyarısını dikkate almamaya başladım. Zaten bir süre sonra 2'den 3'e atarken 3 bin devirde yükselt demeye başladı. Yoksa 2000 devirde 3'e atınca motorun en verimsiz devrinde oluyor araç. Hızlanırkende atlar samanın suyunu çıkarıyor.

1 hafta önce aracın anlık tüketimi sıfırladım depoyu fulledim.

Tam 100 km tamamı şehir içi yol yaptım bu mevsimde ve 8.6 lt yakıt aldım fullendi ama gösterge 8.2 yaktı diye gösterdi.

Aracım dediğim gibi 2013 model dizel 124000 km de yorumlarınızı tekrardan bekliyorum efendim.

29 dakika önce, Osman Yüksel yazdı:

1 hafta önce aracın anlık tüketimi sıfırladım depoyu fulledim.

Tam 100 km tamamı şehir içi yol yaptım bu mevsimde ve 8.6 lt yakıt aldım fullendi ama gösterge 8.2 yaktı diye gösterdi.

Aracım dediğim gibi 2013 model dizel 124000 km de yorumlarınızı tekrardan bekliyorum efendim.

Birebir aynı aracı kullanıyoruz, model ve km aynı, sadece benimki style. Aracı kapalı otoparkta muhafaza ediyoruz. Michelin Cross Climate + 4 mevsim lastik kullanıyorum.

Benden fazla eşim kullanıyor. En çok kullandığımız rota şehir için 15km gidiş, 15km dönüş mesafeli bir rota.

Ortalama sarfiyatımız 5.5lt/100km

Seninki kesinlikle fazla Osman, baktırmalısın ve enjektörlerden başka birşey gelmiyor aklıma.

23 dakika önce, Burçin Denizalp yazdı:

Birebir aynı aracı kullanıyoruz, model ve km aynı, sadece benimki style. Aracı kapalı otoparkta muhafaza ediyoruz. Michelin Cross Climate + 4 mevsim lastik kullanıyorum.

Benden fazla eşim kullanıyor. En çok kullandığımız rota şehir için 15km gidiş, 15km dönüş mesafeli bir rota.

Ortalama sarfiyatımız 5.5lt/100km

Seninki kesinlikle fazla Osman, baktırmalısın ve enjektörlerden başka birşey gelmiyor aklıma.

Bingölde ikamet ediyorum. buralarda veya yakınımda baktırabilecek güvenecek yer olmadığını düşünüyorum. kesinlikle fazla geldi banada 

Arabanın performansında herhangi bir sıkıntı ,motorda garip çalışma sesi yoksa kafanıza takmayın.Şu an şehiriçi 8,4 benim araç,146.000 de ve performans süper maşallah.Hava soğuk ondan bu fazla tüketim..

Havalar soğuk. Bu birinci sebep. Bir de dur kalk çok yaparsanız yakar. Dizelin özelliği uzun yolda ortaya çıkıyor. Soğuklarda maalesef devirli de kullanırsanız da 9'u bile bulabilir. Yazın bakalım bir de değerlere, o zaman daha net anlaşılır

22 saat önce, suat coşkun yazdı:

Arabanın performansında herhangi bir sıkıntı ,motorda garip çalışma sesi yoksa kafanıza takmayın.Şu an şehiriçi 8,4 benim araç,146.000 de ve performans süper maşallah.Hava soğuk ondan bu fazla tüketim..

herhangi bir sıkıntı yok performans vs. gibi gayet memnunum havalar soğuk onada bağlıyorum tabikide 

20 saat önce, Çağdaş Kolcuoğlu yazdı:

Havalar soğuk. Bu birinci sebep. Bir de dur kalk çok yaparsanız yakar. Dizelin özelliği uzun yolda ortaya çıkıyor. Soğuklarda maalesef devirli de kullanırsanız da 9'u bile bulabilir. Yazın bakalım bir de değerlere, o zaman daha net anlaşılır

Size gelince dur kalk çok yapıyorum tamamen şehir içi en fazla 2 km gidip geliyorum bir yere. mecbur zaten yazı beklicez bingölde bunu gösterebilecek bir ustam yok malesef yazın ve uzun yol deneyimimde tekrardan buraya yazarım yardımlarınız için ikinizede teşekkür ederim efendim

16 saat önce, Osman Yüksel yazdı:

herhangi bir sıkıntı yok performans vs. gibi gayet memnunum havalar soğuk onada bağlıyorum tabikide 

Size gelince dur kalk çok yapıyorum tamamen şehir içi en fazla 2 km gidip geliyorum bir yere. mecbur zaten yazı beklicez bingölde bunu gösterebilecek bir ustam yok malesef yazın ve uzun yol deneyimimde tekrardan buraya yazarım yardımlarınız için ikinizede teşekkür ederim efendim

O zaman bir sıkıntı yok. Çünkü soğukta bir kere araba çalışınca çok yakıyor, ısınması gerekiyor. Benim de iş yerim hemen hemen 2 km. Ben de gidip geldiğimde 9 lt ortalamayı buluyor, 3.vitese belki 3/4 defa takıyorum. Bizim araçlar en çok 1,2.viteste ve kalkışlarda yakıyor. Zaten 2 km içinde 3/4 defa vites değiştiriyorum işe gidene kadar, dolayısıyla sizdeki değerler normal. Sıfırlayıp 8-10 km düz olan bir yere çıkın, 90'a sabitleyin ortalama ne yakacak, o zaman bir sorun varmı yokmu daha net anlarız. Benim böyle durumda, 5-6 lt arası yakıyor bu havalarda.

Daha da net bilgi vereyim, depoyu fulleyince gidebileceği km 580-590 yazıyor benim bilgisayarda; ama yazın 750-800 ü görüyor...

Edited by Çağdaş Kolcuoğlu