Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Kubilay Teksöz

2010 Otomatik Vites Benzin Ve Tüp ?

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yaklaşık 1 ay önce 2010 model otomatik vites titanium paket benzinli  122xxx km focus aldım. İlk başlarda tüp taktırmam diye düşünüyordum fakat sanırım altından kalkamayacağım. 100 tl lik benzin ile 140 km falan yol yapıyor. Ekrandada ortalama yakıtı 12,4 gösteriyor sanırım bu çok fazla bir değer. Tüp taktırırsam motora zararı olurmu ne derece uyumlu bilmiyorum ve siz tecrübeli arkadaşlardan ve abilerimden bilgi bekliyorum iyi günler

LPG'nin uzun dönemde motora zarar verdiği aşikar.Ama çok kilometre yapıyorsanız LPG kullanmak zorunda kalıyorsunuz.LPG'nin püf noktası montaj ustası.Montajı düzgün yapışmış bir LPG sistemi ile aracınızı problemsiz kullanabilirsiniz.LPG'nin en büyük zararı subabları yakması.Oda uzun dönemde gerçekleşen bir olay.

Benim başıma 92 bin civarı geldi sübap yakma sorunu. Hele 122xxx km de taktıracaksınız. Sizden önceki sahibinin aracı hangi devirlerde ve nasıl kullandığını bilmiyorsanız sübapları kontrol ettirin LPG taktırmadan önce bence. Motordan anlamam ama gide gele tecrübe ediniyor insan. Yakın zamanda 1900 TL bayılmış biri olarak sübapların çelik olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. 2010 ve 2014 arası Focuslarda sübapların alaşım olması ve sübap kapaklarının sorunlu olması ustalar tarafından dikkate alınması gerektiği belirtilen bir husus. 

Not: Teknik bilgili bir uzman değilim. Sadece ustalarımın aktardıklarını ilettim.

Edited by A.Coşar
İmla hatası.

02.12.2019 - 20:06 tarihinde, A.Coşar yazdı:

Benim başıma 92 bin civarı geldi sübap yakma sorunu. Hele 122xxx km de taktıracaksınız. Sizden önceki sahibinin aracı hangi devirlerde ve nasıl kullandığını bilmiyorsanız sübapları kontrol ettirin LPG taktırmadan önce bence. Motordan anlamam ama gide gele tecrübe ediniyor insan. Yakın zamanda 1900 TL bayılmış biri olarak sübapların çelik olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. 2010 ve 2014 arası Focuslarda sübapların alaşım olması ve sübap kapaklarının sorunlu olması ustalar tarafından dikkate alınması gerektiği belirtilen bir husus. 

Not: Teknik bilgili bir uzman değilim. Sadece ustalarımın aktardıklarını ilettim.

Söylediklerinizi dikkate alacağım teşekkürler 🤗

İyi bir lpg ustasına montaj yaptırın uzun dönemde sübap arızası olsa bile yaptığınız tasarrufun yanında hiç bir şey. Ama şunu düşünün aracınızı ne kadar kullanacaksınız? Lpg taktırıp kar yapmadan aracınızı satacaksanız pek de gerekli olmaz sizden sonraki sahibi için taktırmış olursunuz 

2016 yazın 92.000 km de BRC yetkili servisinde Seq32 kit taktırdım, şuan 133.000 km de. Gayet memnunum. Araç MK2.5 otomatik.