Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
 • Welcome!

  Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
  This message will be deleted after you register.

 • 0

Şanzıman yağı


Şevket A.

Question

Merhaba arkadaşlar benim 2010 benzinli sw aracım var şanzıman yağı ile ilgili sorum olacaktı. Yetkili servise götürdüm ustası 60 bin km de değişmeli derken müdürleri değişmez ömürlük diyor. Başka ustaya sordum değişmesi gerekli diyor. Başka bir yetkili servise sordum onların ustası da müdürü de değişmez benzinliler de ömürlük değişmez diyor. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ne yapmalıyım?

IMG_20240427_174255.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Ömürlük yağ diye bir şey olmaz. Kim olduğundan bağımsız bunu iddia eden birisi eğer sektördense salaktır. Yanlış hatılamıyorsam o aletlerde 4 ileri tork konvertörlü şanzıman vardı. Ben olsam 60 binde en olmadı 100 bin km de yağını değiştirirdim. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0
Posted (edited)

Evet 4 ileri otomatik (yazmayı unutmuşum) aracım. Bende inanmadım fakat yetkili servis bunu söyleyince aklım karıştı. Sonuçta para ile yapacak işlemi.

Edited by Şevket A.
Link to comment
Share on other sites

 • 0

aman pek de önemsemeyin o "yetkileri" İçinde hareketli metal parça olan ve yağlama gerektiren herhangi bir mekanizmanın içinde kullanılan yağın ömürlük olduğunu iddia etmek için insanın kafasının baya güzel olması gerek. Ki şanzıman yağı ısınıp soğuyan bir şey üstelik. Doğru yağ koydurun ve değiştirin. Zararı olmaz, faydası çok.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Üreticiler ömürlük kavramını ürünün garanti süresi boyunca kullanımı yahut ekonomik ömrü olarak lanse diyor. Yani üretici bir yağa ömürlük demişse bu genelde aracın garanti süresi olan 3-5 yıl, yahut ekonomik ömrü olan 10 yılı kapsar. Yani şanzıman yağı hiç değiştirilmez diye bir şey yok. Mutlaka bir ömrü var. Bu noktada şanzıman yağını değiştirmek için 60-100 bin km aralığında bir zaman tavsiye edilir. 100 bin km'yi pek geçirmeyin çünkü bu km'lere kadar şanzıman yağı hiç değişmemiş araçlarda değiştirmeye kalktığınızda vites geçişlerinde vuruntu, sarsıntı görülebiliyor.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.