Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Karavan Hakkında Her Şey

Kerem Bozdoğan

Önerilen Mesajlar

3 saat önce, Ogün Özemre yazdı:

Gelmek isteyen arkadaşlar için

Teşekkürler Ogün.

Biz bu yaz kampa bir hayli doymuşuz. Henüz tatil dönüş temizliğini yapmaya elimiz gitmedi. (Fırsat olmadı) Eylül bitiyor, Ekim ayını da kampsız fuarsız geçme ihtimalimiz yüksek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

Teşekkürler Ogün.

Biz bu yaz kampa bir hayli doymuşuz. Henüz tatil dönüş temizliğini yapmaya elimiz gitmedi. (Fırsat olmadı) Eylül bitiyor, Ekim ayını da kampsız fuarsız geçme ihtimalimiz yüksek.

Bende iş yoğunluğundan ilgilenemiyorum karavanla. Ayın 20 si gibi yaptıracağım inşallah tadilatını. Benim karavan mevsimim şimdi başlıyor. Bahar ve kış kampçısıyım ben. Yazı sevmiyorum. 

Biz dün fuar açılışını yaptık. Katılımcılar ciddi emek veriyorlar fuar alanında. Gidip destek olmak lazım. 

Bide ortizin yeni 390 bir modeli var ona detaylı bir incelenmem lazım. 

Fuar alanından. 

IMG_20230925_234358.jpg

IMG_20230925_232701.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Ogün Özemre yazdı:

Karekod ile geçebiliyorsun. Yaka kartındaki karekodu orda cihazlardan çıkartıyorsun zaten 

tmm o zaman çıktı ile uğraşmaya gerek yok, ctesi sabahtan gideriz muhtemelen

Alınacaklar listesi

• en az 6lı 12v sigorta
  • kamp önü çadırı alternatifleri
  • çelik tabak çanak bardak
  • Pürmüz çakmak yada tüpten pürmüz 
  • Musluk ucu aparatı, geçen amazondan 50 liralık aldım 1ay felan çok iyi idare etti kaliteli bişi işe yarar
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

çelik tabak çanak bardak

İkea'nın "Oftast" serisi tabak çanak çeşitleri var. Ağırlıkları kamp/karavan için gayet ideal ve sağlam yapıları var. Biz onlardan kullanıyoruz. Neden? Çelik için fiyatlar anormaldi biz alırken ve her tip çelik tabak çanak bulunmuyordu. (hala öyle mi bilmiyorum) Alternatifi olan melamin tabakları da melamin tabak üretiminde kullanılan malzemeler ve melaminin risklerinden dolayı tercih etmedik. 

Kerem Bozdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

İkea'nın "Oftast" serisi tabak çanak çeşitleri var. Ağırlıkları kamp/karavan için gayet ideal ve sağlam yapıları var. Biz onlardan kullanıyoruz. Neden? Çelik için fiyatlar anormaldi biz alırken ve her tip çelik tabak çanak bulunmuyordu. (hala öyle mi bilmiyorum) Alternatifi olan melamin tabakları da melamin tabak üretiminde kullanılan malzemeler ve melaminin risklerinden dolayı tercih etmedik. 

Oftast'ı evde günlük olarak da kullanıyoruz gene benzer düz beyaz ikealar günlükte can kurtaran, melaminde jumbonun güzel takımları var komşu onlardan kullanıyor atıp tuttuk kırılmadı ama fiyatlar pehde uçuk bi tabak 600 lira olmamalı. Çelik tabağı lise hayatıma kadar kullandık. hanım ikna olmadı ama orda görünce ikna ederim gibi yoksa gene ikea alacağız karavana

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Olcay Sert yazdı:

tmm o zaman çıktı ile uğraşmaya gerek yok, ctesi sabahtan gideriz muhtemelen

Alınacaklar listesi

• en az 6lı 12v sigorta
  • kamp önü çadırı alternatifleri
  • çelik tabak çanak bardak
  • Pürmüz çakmak yada tüpten pürmüz 
  • Musluk ucu aparatı, geçen amazondan 50 liralık aldım 1ay felan çok iyi idare etti kaliteli bişi işe yarar

Bunları fuardan almana gerek yok ki. Fuarda daha pahalı olur büyük ihtimalle. 

Ben 1 ay kadar önce arkadaşın cipine taşınabilir enerji kutusu yaptım. İçinde 8 li bıçak sigorta kutusu kullandım. 200 tl civarı bir fiyatı vardı. 

Pürmüz ve kartuşu piknik tüpü dem doldurma aparatı almanı öneririm. 220 gr kartuşa saçma sapan fiyatlar istiyorlar çünkü. 

Çelik tabaklar için yengeyi ikna etmek zor olur kadın milleti şıklığa önem verir ayrıca ağır olmaz mı? Bence ikea daha mantıklı bir tercih olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ogün Özemre yazdı:

Ben 1 ay kadar önce arkadaşın cipine taşınabilir enerji kutusu yaptım.

yaw madem bu işlerden anlıyorsun sana bırakayım karavanıda adam gibi bi enerji sistemi yapalım, montajı yaptırdığım yerden pek memnun kalmadım, sistem çalışıyor ama 🙂

Pürmüz ve kartuşu piknik tüpü dem doldurma aparatı almanı öneririm. 220 gr kartuşa saçma sapan fiyatlar istiyorlar çünkü. 

Evet bu daha mantıklı her iki işide görür varmı link vs?

Çelik tabaklar için yengeyi ikna etmek zor olur kadın milleti şıklığa önem verir ayrıca ağır olmaz mı? Bence ikea daha mantıklı bir tercih olacaktır. 

Porselenden ağır değiller, çelik dedikse hepsi tenrece gibi kalın değil

image.thumb.png.c2dc89b384df820bdd6f8e8c5c08cf1c.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Olcay Sert

Sen bana karavanı bırakırsan olmaz benim iş yoğunluğu biraz fazla olduğundan ha yaptım ha yapıcam derken darlanırsın. 

Ama bir haftasonu planlayabiliriz. Neyden memnun değilsin neler değişecek karavanda 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama bir haftasonu planlayabiliriz. Neyden memnun değilsin neler değişecek karavanda 

150ah lifepo akü

1kw inverter

mppt 

10a transfer swich

220v > akü şarj edici

ve tüm 12v hatlarının tek panelden kontrol edilmesi

yukardakiler doğru düzgün değil çok saçma bi şekilde duruyor şimdi, 

WhatsAppGrsel2023-09-26saat09_05.47_edab356f.thumb.jpg.ae0af3e88846f10223bb0c8ec9a3744b.jpg

Mesela inverter'ı açmak istediğimde prizin altındaki tuşa basmam lazım, 220v akü şarjını her prize takıldığında çalışmasını istemiyorum mesela oda inverterın altında, ulaşmak mümkün değil. 

** şunlarda planda olup hayata geçiremediklerim

Elektrik ve su girişi, kapaklı yapmak

City water 🙂 

Çok sesli çalışan hidrofor yalıtımı, salınım kısıtlama vs

Buzdolabınının havalandırması yeterli değil herhalde, lavabo altındaki kapağı açınca bi sıcaklık geliyor 

Şimdilik notlar bunlar

31 dakika önce, Burçin Denizalp yazdı:

ooo karavan modifikasyonları başlamış 🙂

Bakalım inşallah Ogün Karavan bakım atölyesi kuracağız. bende asosa karavan park açacağım. e sizde gelir kalırsınız

Bu arada arkadaş şurayı 10 yıllık kiraladı

https://maps.app.goo.gl/Mt4N78fYFSrimPTUA

Focusclubtr buluşmasını orda yapabiliriz

@Burçin Denizalp bu arada güney karavan, paslanma sorununa çözüm bulabildiler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Olcay Sert Sende baya bir iş var. Öyle bir haftasonu ile düzeltilecek iş değil. Ben elektrik tesisatını toplayacağız sandım sadece. Elektrik işinde biraz karışık gözüküyor. Güzelim havensis mppt öylemi bağlanır. Tüm tesisatı karavanın üzerinde görerek projelendirmek ona göre malzeme listesi çıkartıp montaja geçmek lazım. 

Sende de 12v cihazları çalıştırmak için trafo var değil mi? Dışardan 220 ye göre ayarlanmış tüm sistem. 

Citywater senin gibi sabit kamp alanında yaşayan için gerekli gerçekten. 

Buzdolabının sağında solunda boşluk yoksa havalandırma yetersizdir. Hem buzdolabı hemde solar sisteminin verimi düşer doğal olarak. Arkaya havalandırma açılması şart. Bende mesela 1 boy küçük buzdolabı var sağı solu boş rahatça hava alıyor. 

Arkadaşın sabit kamp alanı olarak mı işletecek orayı. Yoksa hafta sonu kampları için değerlendirme şansımız var mı? Bana yakın alan. Güzel bir lokasyonda. 

@Burçin Denizalp

Paslanma şase de değil mi? Ona çözüm malesef biraz zor ☹️ 

Müsait bir zamanda alo de bana bir gelip bakayım. Başka bir alternatif düşünelim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Olcay Sert Sende baya bir iş var. Öyle bir haftasonu ile düzeltilecek iş değil. Ben elektrik tesisatını toplayacağız sandım sadece. Elektrik işinde biraz karışık gözüküyor. Güzelim havensis mppt öylemi bağlanır. Tüm tesisatı karavanın üzerinde görerek projelendirmek ona göre malzeme listesi çıkartıp montaja geçmek lazım. 

Sende de 12v cihazları çalıştırmak için trafo var değil mi? Dışardan 220 ye göre ayarlanmış tüm sistem. 

Citywater senin gibi sabit kamp alanında yaşayan için gerekli gerçekten. 

Buzdolabının sağında solunda boşluk yoksa havalandırma yetersizdir. Hem buzdolabı hemde solar sisteminin verimi düşer doğal olarak. Arkaya havalandırma açılması şart. Bende mesela 1 boy küçük buzdolabı var sağı solu boş rahatça hava alıyor. 

Arkadaşın sabit kamp alanı olarak mı işletecek orayı. Yoksa hafta sonu kampları için değerlendirme şansımız var mı? Bana yakın alan. Güzel bir lokasyonda. 

@Burçin Denizalp

Paslanma şase de değil mi? Ona çözüm malesef biraz zor ☹️ 

Müsait bir zamanda alo de bana bir gelip bakayım. Başka bir alternatif düşünelim. 

@Ogün Özemre Benim karavanın iskeleti kutu profil. İç kısımda birşey yok ama kaplin tarafındaki depo bölmesi yekpare değil, yapıştırma. Kar yağdığında aradan su sızmıştı, profiller paslanmış. @Olcay Sert götürsem antipas atıp tekrar boyayacaklar ama götüremedim bir türlü. Gözüm mü alıştı bilmiyorum. 

29.09.2023 - 09:44 tarihinde, Olcay Sert yazdı:

150ah lifepo akü

1kw inverter

mppt 

10a transfer swich

220v > akü şarj edici

ve tüm 12v hatlarının tek panelden kontrol edilmesi

yukardakiler doğru düzgün değil çok saçma bi şekilde duruyor şimdi, 

WhatsAppGrsel2023-09-26saat09_05.47_edab356f.thumb.jpg.ae0af3e88846f10223bb0c8ec9a3744b.jpg

Mesela inverter'ı açmak istediğimde prizin altındaki tuşa basmam lazım, 220v akü şarjını her prize takıldığında çalışmasını istemiyorum mesela oda inverterın altında, ulaşmak mümkün değil. 

** şunlarda planda olup hayata geçiremediklerim

Elektrik ve su girişi, kapaklı yapmak

City water 🙂 

Çok sesli çalışan hidrofor yalıtımı, salınım kısıtlama vs

Buzdolabınının havalandırması yeterli değil herhalde, lavabo altındaki kapağı açınca bi sıcaklık geliyor 

Şimdilik notlar bunlar

Bakalım inşallah Ogün Karavan bakım atölyesi kuracağız. bende asosa karavan park açacağım. e sizde gelir kalırsınız

Bu arada arkadaş şurayı 10 yıllık kiraladı

https://maps.app.goo.gl/Mt4N78fYFSrimPTUA

Focusclubtr buluşmasını orda yapabiliriz

@Burçin Denizalp bu arada güney karavan, paslanma sorununa çözüm bulabildiler mi?

Hava Kamp güzel görünüyor. Bana da yakın, giderün. Karavan alıyor di mi?

Gebze Kadıllı köyünde dededen yerler var bazen aklıma esiyor birşey yapsam mı diye. Tiny olur, Karavan dock olur...

Senin Assos fikri çok iyi ama mutlaka kumsaldan yerin olmalı. Bu yaz Ginger iyiydi. Ama bizim kalbimiz Kabatepe Kum Otel'de kaldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Burçin Denizalp

Karavanın ek yerlerini beyaz dayson ile yenileyip üstüne epoksi boya atman lazım epoksi boya sızdırmazlığı destekler. İçerden paslanan kutu profilleri de aynı şekilde epoksi boya ile boyasan bir daha paslanmaz. 

Alt grubu da muhakkak 2 kat pütür kaplat. 

Rahmetli Ender amca mükemmel bir insandı ama şase de kutu profilden vazgeçmeye bir türlü ikna edemedik. Allah rahmet eylesin. 

İnşallah kızı Ebru hanım bayrağı üste taşır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.