Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2012 Focus3 1.6 Tcdi Titanium + Akü Lambası + şarjdinamosu + Sıfır Akü

Şahin Kavlak

Soru

Merhaba , uzun zamandır yazmamıştım bu forma. Şu an 2015 yılında aldığım 2012 focus 3  1.6 TCDİ Titanium 115 ps (88.000km) arabamdan çok memnunum. Fakat mayıs 2018 tarihinde seyir halindeyken akü şarj lambam yandı. Aracı 3-5 km sürüp eve geldim istop ettim ve sonra tekrar marşa bastım akü lambası yanmadı. Bu olay ara ara olmaya başladı ve bende bunun sebebini araştırma yoluna gittim. Sonuç olarak ilk akla gelen araç çalışır vaziyette akü lambası yanarken bir elektrikciye aküyü kontrol ettirdim 14 volt civarında ölçüm yaptı dedi ki akü şarj oluyor. Sorun şarj dinamosunda olabilir dediler. Bende ara ara yanan lamba için pek önemsemedim. Taki köyde gezmeye gittiğimde araba istop vaziyette çocuklar radyoyu açmaları ve aküyü bitirmeleri sonucu ki ( araba sıfırdan beri kullanılan orjinal aküsü idi) bu en fazla 10-15 dk radyo açık kalmıştır. Marşa basınca (anahtarsız çalıştırma var) tık tık diye ses gelip göstergeler sıfırlanıp araba daki tüm elektriğin kesilmesi sonucu köyde kala kaldım. Sonra takviye işe yaramadı vurdurarak meçbur çalıştırdım ve istop etmeden 150 km yol yaparak ankaraya geldim. Ankara girer girmez ilk işim  iskitlerde bir akücüye gidip aküyü ölçtürmek oldu. sonuç akü bitik dedi marşa basarken 8 volta kadar voltaj iniyor akü bitmiş dediler. Ford serviste 60 amper aküyü 72 amper orjinal ford aküsü ile değiştirdim. şarj dinamosunda bir sıkıntı yok galiba sadece akü den dediler sevindim bir akü ile kurtardık diye. Üç gün geçti Araç haraket halindeyken gene akü lambası yandı. Genelde iş ev arası 10-12 km gibi kullanım var. Arabayı 2015 den beri yaklaşık 3 yıl bu şekilde kullandım. Son 4 aydır bu sıkıntı çıktı.

Forumları araştırdım şarj dinamosunda ki konjektör ve diyot değişse bile yani tamir olsa bile bir süre sonra akü lambası gene yanıyormuş. Focus 1 kullanıcısı bazı kişiler bu problemin beyindeki 162 numaralı dirençlerin arızalanması ve bu iki direncin yenilenmesi durumunda önce şarj dinamosunun sonra beyin tamirinin sonucunda sıkıntılarından kurtulduklarını beyan etmekteler. Acaba bu yöntem focus 3 lerde de işe yararmı ki ? Aküyü değiştirdik sorun çözülmedi bir sonraki aşama şarj dinamosunu kontrol ettirmek olacaktır. 

Bu sıkıntı hakkında tecrübesi olan ve çözüm bulan forum üyeleri varmıdır? Şarj dinamosunu tamir ettirmem sorunumun kesin çözümümüdür?

Not: Resim ekleyemedim

Şahin Kavlak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 3 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

focus 2de kronik alternatör arızası var ancak focus 3te hatırladığım kadarıyla ilk başlık bu. onlarda da sizdeki gibi değil bozulduğunda tamamen bozulma şeklindeydi.

fazla bilgim olmamakla birlikte konjektörde sorun olabilir. alternatörde konjektör ve diyot tablası dışında müdahale edilecek bir şey yok zaten. 

yetkili servis tercih tercih ediyorsanız tan otoya sanayi tercih ediyorsanız öner otoya bi uğrayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14.07.2018 - 18:51 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

focus 2de kronik alternatör arızası var ancak focus 3te hatırladığım kadarıyla ilk başlık bu. onlarda da sizdeki gibi değil bozulduğunda tamamen bozulma şeklindeydi.

fazla bilgim olmamakla birlikte konjektörde sorun olabilir. alternatörde konjektör ve diyot tablası dışında müdahale edilecek bir şey yok zaten. 

yetkili servis tercih tercih ediyorsanız tan otoya sanayi tercih ediyorsanız öner otoya bi uğrayın.

Bilgi paylaşımı için teşekkürler. @Ozan Kar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, aracınızda akıllı şarj sistemi mevcut. malesef çoğu yetkili servis bile bu sistemi bilmiyor. hatta benim iddalaştığım kişiler bile olmustu. bu istem kısaca 12.2 voltu kritik değer olarak alır. ilk çalıştırmada 14,8-9 a kadar hatta bazen 15,2 ye kadar voltoj verir. sonradan akü verilerini uzun süreli kaydeder bu sistem değerlerine göre şarjın voltajını belirler. karmasık bir sistem. şarj dinamosuna dönüşlerin sökülüp iki ayrı voltaj degeri alınarak anlaşılabilir sorun olup olmadığı.

önerim:

aracınızı çalıştırmadan gauge menuye girin. buradan akü voltaj bilgi ekranına girin ve değeri okuyup arabayı çalıştırın. bir kaç saniye bekleyin orada voltaj yükselecektir. bir miktar kullanıp değerleri takip edin. kaça kadar düşüyor? ilk değer ne? kaçta sabitleniyor? farları vb acınca düşüyormu? gibi.

ilk deger 12.2 V civarındaysa  ve şarj 14,5 üzerindeyse bence konjektör ve şarj dinamosunda sorun yoktur.

bir de akü yeni takılınca ECU daki eski akıllı şarj verileri sıfırlanmalı o yüzden de olabilir.

bende Focus için servis katalokları var ordan araştırdığımı paylaşıyorum sizinle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.