Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bey Dağları - Tepelerden eteklere

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Pazar gününü tatilden sayıyor ve günübirlik gezileri seviyorsanız konu da siz de doğru yerdesiniz demektir.

Dün hava güzeldi fırsattan istifade gene dağlara kaçtık, Focus'un gerçek anlamda kendini evinde hissettiği yollarda gezdik biraz.

Bu da onun resimli anlatımıdır.

Önce Bey dağları ile ilgili biraz bilgi...

Bey dağları Torosların batı uzantısıdır ve Antalya - Kumluca/Finike hattında kuzeydoğu-güneybatı ekseninde aralarında Alakır çayının ve vadisinin bulunduğu iki silsile halinde uzanır.

Denize yakın grubun en yüksek tepesi 2360 m ile Tahtalı dağıdır (mitolojideki Olimpos dağı), kuzeybatı tarafında kalan kara grubunun en yüksek noktası da 3050 m ile Kızlarsivrisi'dir ve eski Osmanlı kenti Elmalı'dan ulaşılabilmektedir. Her iki zirvede gÖreceli kolay ulaşılabilir ve dağcılıktan keyif alanların ihmal etmedikleri hedeflerdir.

Toros Dağlarının batı bÖlümünü oluşturan Bey Dağlarının bir zirvesine (Tahtalı) Yunan ve Roma inancının kutsal dağı olan “Olimpos” adının verilmiş olması, batı eteklerinde Aziz Noel Babanın kilisesinin, kuzey eteklerinde “Abdal Musa” türbesinin bulunması dağ ile kültür arasındaki ilişkinin çarpıcı bir Örneğini oluşturmaktadır. Bu zirvenin izdüşümünün deniz kıyısından sade 10 km uzaklıkta olması ender rastlanan bir Özelliktir ve kültürel Özelliği ile anlamlı bir bütün oluşturur.

Işık ya da kurtlar ülkesi olarak bilinen ve Ölümü boyun eğmeye yeğleyen onurlu insanların yaşadığı “Likya” ile Beydağları hemen hemen aynı coğrafyayı kaplar.

Batı Torosların en yüksek zirvesi ise ana tanrıçayı çağrıştırırcasına “Kızlarsivrisi” olarak adlandırılır ve etekleri, bir zamanlar odundan ana tanrıça heykelleri yontulmuş üremeyi ve Ölümsüzlüğü simgeleyen, Anadolu’nun en yaşlı ve en gÖrkemli sedir (Cedrus libani) ormanlarının son sığınağıdır. Orta Torosların kuzey eteklerinde kurulmuş bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan çatalhÖyük'te ana tanrıçanın koruyucusu olarak betimlenmiş Anadolu leoparının da son sığınak olarak Bey Dağlarının sarp ve ulaşılması güç yamaçlarını seçmiş olması bir rastlantı mıdır? Yoksa ana tanrıçanın bitki, hayvan ve insanıyla tüm doğayı eteklerinin altına alarak korumaya çalışması olarak da yorumlanabilir mi? Tartışılmaz olan bu niteliklerin bu coğrafyanın kültürel ve ekolojik ayrıcalığına vurgu yaptığıdır.

Alakır çayı vadisi ile Akdeniz arasında kalan kısım ise kıyı yolu yapılmadan geçmişte Antalya'yayı Finike'ye bağlayan ve az sayıda yayla kÖyünün arasında kıvrılıp giden gezmesi muhteşem bir yola ev sahipliği yapar. Zaman zaman heyelandan dolayı sekteye uğrasa da işler tutulmaya çalışılan bu yol Hisarçandır, SÖğütcuması, Altınyaka, üçoluk gibi yazlık yayla mekanı olarak kullanılan ve Alabalık, gÖzleme ve et-mangal tarzı gastronomik hizmetler veren beldelere de ulaşmak için tek seçenektir.

Bu yol sayesinde Antalya'dan 20-30 dakika gibi kısa bir sürede 1400-1500 m rakımda dağların sessiz ve bakir güzelliğine ulaşmak olasıdır (hala!!!).

Antalya - Kumluca arasında orta mesafede Kuzdere vadisi boyunca yılan gibi kıvrılarak Kemer'e inen bir yol da doğası, manzaraları ve sürüş keyfi ile macera severler için biçilmiş kaftandır.

Bu bÖlge ayrıca yıllarca Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağına ev sahipliği yapmıştır.

Kabaca dünkü güzergahımız ve bÖlge hakkında fikir verecek bir şekil:

beydag.jpg

Bu coğrafyanın en güzel yanı dağlarda karla haşır neşir olurken eteklerinde baharı yaşamanın ayrıcalığı...

Sonuçta bizim Focus da karla tanışmış oldu, Antalya'da bile olsa.

Arka plandaki büyük dağ Sivritepe, solunda küçük kalan ise uzaktan Tahtalı...

pazar1.jpg

Tabii gÖrmemişliğimizi gÖsterdik, kardan adam olmasa bile alelacele bir kardan çocuk yaptık...

pazar6.jpg

BÖlgede yolların neye benzediğine dair ipucu vermesi açısından iki kare:

pazar2.jpg

pazar3.jpg

Bu da araç sahibi ve konu yazarının "Butch Cassidy" halidir...

pazar4.jpg

Derken ufak ufak denizle buluşmaya başladık ve kıyıya inmeye karar verdik.

Arka planda Antalya kÖrfezinin doğu kıyısı ve Orta Toroslar dikkat çekiyor.

(Not: Bu aynı zamanda "mutlu filozof" resmimdir, ilgili konuya ve kişilere atfen)

pazar7.jpg

Ve sonunda pek sevdiğimiz çıralı sahiline ulaştık...

pazar5.jpg

Sağ olsunlar dostlar sofrayı kurmuşlardı, serin ama güneşli bir havada balıklara gereken ilgiyi gÖsterdik.

pazar8.jpg

Sonuçta güzel bir gündü.

Otomobil odaklı forumla ilişkisini kurmak gerekirse:

1. Hep yazdığım gibi bol virajlı dağ yollarında Focus kendini pek bir evinde hissediyor.

2. BÖyle yollarda trafik de az olunca yavaş gitmek çok olası değil, hal bÖyle olunca tüketim de şehir içinden pek farklı olmuyor.

3. Hava soğuk olmasına rağmen yokuş aşağı, sıkı tempolu ve sert/bol frenli inişe rağmen fren sistemi hiç kendini bırakmadı ve tam not aldı.

4. EB motor torku sayesinde çok akıcı kullanılabiliyor, yokuş/viraj fark etmiyor.

5. Sarsıntılı bozuk zeminli kÖy yollarında gerek ses sisteminin arkasından, gerek kolçaklı orta konsoldan ve gerekse orta sütün trimlerinden (muhtemelen kemer yuvalarından) çok çirkin zırıltılar geliyor. Ben bu konuda hassas değilim ama hassas biri kapıyı vurup arabayı orada bırakabilir, o derece yani. Ama asfalta çıkınca sıfır ses oluyor, şaka gibi! :P

6. Siyah renge çamur lekeleri hiç yakışmıyor. :)

Sık tekrarladığımız türde bir Pazar gezisi idi, ilgilenen forumdaşlara itina ile tur düzenlenir. :)

Bekleriz efenim...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mukkemmel bır haft sonu tatılı olmus işlerin yogulugundan fırsat bulabılsek keske :):sofeer:

İşlerin yoğunluğu bitmez, ama nasıl düdüklü tencere basıncı dengeliyorsa ara sıra böyle kaçamaklar yapmadan iş hayatında verim alınmaz.

Vakit ayırın...

Bir kere yaşayacağız, bahanelere gerek yok, sağlık sorunu dışında engel yoktur!

Mükemmel bir tatil kaçamağı olmuş. Kıskanmadm dersem yalan olur...

Parkur özellikle harika. Focusta çok mutlu olmuştur bu geziden :)

:nazar: Maşallah :)

Haset etme ne olur, uğraş senin de olur.

Balayında bekleriz... :)

Bol virajlı yollarda Focus'un kendini evinde hissetmesi çok doğru bir tanımlama, İnşallah mayısın ilk haftası aynı bölgede 3-4 günlük bir kafa dinleme operasyonunu da biz yapacağız.

Bekleriz. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam Merhabalar,

Kıskanılacak bir tur olmuş gerçekten. çok çok güzel...

Birkaç sorum olacak;

1- Tüketim değerini yazmamışsınız, bol virajlı, inişli-çıkışlı bu yolda EB'nin tüketimini merak ettim doğrusu (şehir içiyle aynı yazmışsınız yaklaşık sizin tüketiminizin 8 küsurlarda olduğunu hatırlıyorum ama burada da yazmakta fayda var diye düşünüyorum.)

2- Trimlerden gelen sesler konusu çok canımı sıktı, benim araba 3000km'sini doldurdu ama henüz tırıltı zırıltı falan yok herhangi bir yerinden, maaşallah. Hatta bahsettiğiniz köy yollarının alasında kullanmam gerekti oralarda bile hiç ses duymadım. Kilometre arttıkça seslerde artacak mı merak etmeye başladım ve sizin kilometrenizi merak ettim. F2 aracımda aldığım günden beri zırıltılar vardı o yüzden F3'te bu sorunlarınların giderilmiş olduğu kanaatindeydim. Ancak kilometre artınca ses geleceği gibi bir his oluştu içimde yorumlarınızdan...

3- Harita snapshot'ından sonra 6. fotoğrafta sizin ve hanımefendinin elinde iki fotoğraf makinası gördüm. Peki fotoğrafı çeken makina nedir??? Kim kullanır? Merak ettim naçizane...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1- Tüketim değerini yazmamışsınız, bol virajlı, inişli-çıkışlı bu yolda EB'nin tüketimini merak ettim doğrusu (şehir içiyle aynı yazmışsınız yaklaşık sizin tüketiminizin 8 küsurlarda olduğunu hatırlıyorum ama burada da yazmakta fayda var diye düşünüyorum.)

Yol bilgisayarına göre geçen depo şehir içi 7.7 giderken üzerine 200+ km gezi yolu eklendiğinde 8.2'ye çıktı. Depo doldurma hesabında yol bilgisayarı genellikle 0.4 eksik gösteriyor, fullediğimde karışık tüketim bu sefer 8.5 oldu.

2- Trimlerden gelen sesler konusu çok canımı sıktı, benim araba 3000km'sini doldurdu ama henüz tırıltı zırıltı falan yok herhangi bir yerinden, maaşallah. Hatta bahsettiğiniz köy yollarının alasında kullanmam gerekti oralarda bile hiç ses duymadım. Kilometre arttıkça seslerde artacak mı merak etmeye başladım ve sizin kilometrenizi merak ettim. F2 aracımda aldığım günden beri zırıltılar vardı o yüzden F3'te bu sorunlarınların giderilmiş olduğu kanaatindeydim. Ancak kilometre artınca ses geleceği gibi bir his oluştu içimde yorumlarınızdan...

Olabilir de olmayabilir de, ayrıca bendeki sesler de kendiliğinden kesilebilir de artabilir de, gelecek gelecek mi o bile belli değil aslında. Hayat bilinmezlikler üzerine kurulu, ama iyimser olursanız daha çok keyif alırsınız... :kıhkıh:

Bu arada ben hala 5600 km civarındayım...

3- Harita snapshot'ından sonra 6. fotoğrafta sizin ve hanımefendinin elinde iki fotoğraf makinası gördüm. Peki fotoğrafı çeken makina nedir??? Kim kullanır? Merak ettim naçizane...

Fotoğraflarda kullanılan makineler

1 Google maps

2, 4, 5, 6, 8 Canon EOS 50D / EFS 15-85

3, 7, 9 Canon EOS 5D MkII / EF 24-70

Kıskanma konusuna gelince:

Daha önce de yazdım haset etme ne olur, uğraş senin de olur. :)

Keyifli bir geziydi, keyfi paylaşmak istedim, sizler de keyif aldıysanız, daha çok gezi paylaşalım derim.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle çok keyifli bir gezi olduğunu okurken hissettim ki yaşayan sizsiniz nemutlu.inanın şu kış günü bile içimiz ısındı biz hep oraları çok sıcak hatırladığımızdan.bu arda son iki yıldır Antalya ya iş amaçlı geldiğimizde bir yer keşfettik,keşfettik dediysem yıllardır bilinen biryerde biz yeni bulduk Adrasan çok mükemmel bir yer ve bundan sonraki gezinizi oraya düzenlerseniz bizimde burası kışın nasıl olur ? acaba yaz ayından bile güzelmidir? gibi meraklarımızı giderir belkide sizide çok etkiler...tabii bu yanlızca bir öneri :) hani hepsi size yakın ve acaba nereye gitsek bu haftasonu sorunuzu çözmek adına... :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.