Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Start-Stop etkisi (tablo)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Ben bu sistemin TDCİ dan kaldırılmasına hiç üzülmedim,turbonun ve yanılmıyorsam marşmotorunun canına okur bu sistem varsın yarım litre fazla yaksın.

Turbo konusu çok abartılıyor,şehir içinde ne kadar ısınabilir ki stop ettiğinde turboya zararı dokunsun...?

üstelik sistem zaten stop etmeden güvenliği etkileyecek pek çok parametreyi kontrol ediyor.

Ayrıca sıcak motorun marş motoruna geitrdiği aşırı bir yük yok.

Tabii henüz uzun dönem testleri yok, ama şu sıralarda yaygın rastlanan afaki yaklaşımların da bir dayanağı yok.

Yani bekle - gör...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo konusu çok abartılıyor,şehir içinde ne kadar ısınabilir ki stop ettiğinde turboya zararı dokunsun...?

üstelik sistem zaten stop etmeden güvenliği etkileyecek pek çok parametreyi kontrol ediyor.

Ayrıca sıcak motorun marş motoruna geitrdiği aşırı bir yük yok.

Tabii henüz uzun dönem testleri yok, ama şu sıralarda yaygın rastlanan afaki yaklaşımların da bir dayanağı yok.

Yani bekle - gör...

Abi 5 senedir turbo dizel focus kullanıyorum,dizel kullanım,turboyu uzun süre sorunsuz kullanabilmeyle ilgili bayağa araştırmıştım örnk;İlk çalıştırmada 20-30sn rolantide beklemek aynı şekilde stop ederkende bi okadar beklemek,yüksek devirde direk stop etmeme gibi,araştırmakla yetinmeyip eksiksizde uyguladım,haliyle bende yer etmiş,oyüzden ben sıcak bakamıyorum.Belkide paranoyaklıktır sadece benimki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teknik konulardan pek anlamam ama olaya düz mantık yaklaşacam.

bu sistem sonuç olarak avrupada kullanılıyor. orada sıkıntılar çıkmıyormu veya çıkıyorda avrupalı olur öğle wşeyler mi diyor?

bence sıkıntı genel dizel araç kullanımından kaynaklanıyor arabayı çalıştırdığın gibi gaza bas

motor ısınmadan devri yükselt bakımlarını aksat vesayre sonra dizel araba sıkıntılı oluyor de çık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turboya çok zararı olmayacaktır, ama emisyon iyileştirmeye yönelik bütün sistemler, minimal de olsa motora zararlı. Emisyon regülasyonu olmasa hiç bir motor üreticisi, bırakın start stop gibi sistemleri, katalizatör bile kullanmaz. Hem maliyet hem de motora dışarıdan müdahale.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabanın garanti süresi kadar..

Ben sorun yaşatacağını sanmıyorum. Sonuçta üzerindeki marş motoru falan farklı zaten. Eminim o aleti tasarlayan adam etkilerini ve olası sorunlarını hesaba katarak tasarlamıştır. Bence tüm araçlarda standart olması gereken bir donanım. Olmasa dertmi? Düne kadar sorsanız dert değil derdim. Ki illaki demişimdir. Ama dün Anadolu hisarından eve dönene kadar o kadar çok işe yaradığına şahit oldum ki gerçekten faydalı birşey olduğuna karar verdim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Start-Stopun hiçbir zararı yok...Keşke bende de olsaydı...Ama yok...Özellikle çok dur kalklı trafikte çok iyi tasarruf sağlıyor...Ama kışın ve yazın klima açıksa devreye girmediğinden pekde kullanımı olmuyor...Yani tasarruf yapayım derseniz klima yok,salla tasarrufu sıcak-soğuk olsun derseniz tasarruf yok...O yüzden benim için pekde varlığıyla yokluğu belli olan bişey diil.Bu da tesellim olsa gerek....Öte yandan Focus 3 lerdeki TDCI motorda çok uzun mesafelerdeki kullanım dışında Öyle arabayı gelince 30 saniye çalıştır,hareket ettirirken 30 saniye çalıştı diye bişey yok..Basıyorsunuz marşa ve gidiyorsunuz...çalıştır-Git, Gel-Stop et yani...Eski TDCI motoru yenilemişler,eskisi gibi diil artık..Hatta bizzat arabanın kullanım klavuzunda aracınızı rÖlantide uzun süreli çalıştırmayın yazıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

0 dereceye kadar çalışıyor alet. 0 derecenin altında devredışı kalıyor. Onun dışında klima var diye çalışmama durumu yok. Kompresörü devre dışı bırakıyor sadece. Yani araba stop ettiği durumda klima kompresörü devrede olmuyor. Zaten bahsi geçen süre 1 dk ve belki biraz daha üstü ya da altı bir süre olduğu için evoparatordeki soğukluk bile yeterli geliyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hımm güzelmiş,valla start-stopu niye koymuyorlar anlamak mümkün diil,avrypadaki tdcilerde standart oysa...İlla bir dangozluk yapacak ya otosan ,yapıyor işte...Hayır şimdi start-stoplu yaptırtmaya kalksam astarı yüzünden pahalı olacak,salaklar ecoboosta koyuyor TDCI de yok..Sene sonunda hepsinde olacak diyen Yakup kardeşimde acaba bu bilgiyi nerden aldıysa artık...Start-Stopu koyar bu seferde başka bir donanımı kısar dangoz otosan..İlla bişekilde kazıklar Türkü abi....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.