Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Klima Acikken Dusuk Hizda Gazdan Cekince Kapaklanmasi

Enes Tahan

Soru

Merhaba arkadaslar, 

bugun ikinci kopru yolunda kavacik civarinda aracimda bir sey dikkatimi cektimi. 

Klima acikken kalkis yaptiktan sonra 5-7 km/s hiza ulasip ayagimi gazdan cekince araba sanki frene asilmis kapaklaniyor. Klimayi devreden cikardigimda ayni sorunu yasamiyorum. Motor stop etme vs durumu yok.  Nedeni hakkinda bir yorumunuz varmidir?

1.5 tdci powershift 27 bin km de aracim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 3 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
10 minutes ago, Enes Tahan said:

Merhaba arkadaslar, 

bugun ikinci kopru yolunda kavacik civarinda aracimda bir sey dikkatimi cektimi. 

Klima acikken kalkis yaptiktan sonra 5-7 km/s hiza ulasip ayagimi gazdan cekince araba sanki frene asilmis kapaklaniyor. Klimayi devreden cikardigimda ayni sorunu yasamiyorum. Motor stop etme vs durumu yok.  Nedeni hakkinda bir yorumunuz varmidir?

1.5 tdci powershift 27 bin km de aracim. 

Gunumuz araclari akilli bidik motor kontrol unitelerine (ECU) ya sahip, ustune yetmiyor gibi birde govde kontrol uniteleri var (BCM). Bu unuteler arabanin herseyini kontrol ediyor olcuyor biciyor buna gore davraniyor diyebiliriz. Klima kompresoru motorun gucunden faydalanir, bu durumda araba ilk kalkislarda daha fazla guce ihtiyac duyar, eger araba daha fazla guc uretmezse kalkista silkelenir, noooluyoruz olur. Bu nedenle arabanin kontrol uniteleri bu durumu anlayip arabada yakit miktariyla daha fazla guc uretir. Dikkat edersen klima acikken rolantide daha fazla yakit tuketir, sebebi de budur. Bundan dolayi gazdan ayagini cektiginde guc uretimi T zamanda daha fazla oldugundan bir anda duser. Aslinda sen sert gaza basmis ve bir anda birakmissin tepkisi uretir. Bu tamemen arabanin konfigurasyonuyla ilgilidir. Ilerde canlari isterse Ford muhendisleri bu durumu daha yumusatabilirler. Ha gerek varmi dersen bence yok. Yani kizma arabana, arkadas kendi yaginda kavrulmaya calisiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
36 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Gunumuz araclari akilli bidik motor kontrol unitelerine (ECU) ya sahip, ustune yetmiyor gibi birde govde kontrol uniteleri var (BCM). Bu unuteler arabanin herseyini kontrol ediyor olcuyor biciyor buna gore davraniyor diyebiliriz. Klima kompresoru motorun gucunden faydalanir, bu durumda araba ilk kalkislarda daha fazla guce ihtiyac duyar, eger araba daha fazla guc uretmezse kalkista silkelenir, noooluyoruz olur. Bu nedenle arabanin kontrol uniteleri bu durumu anlayip arabada yakit miktariyla daha fazla guc uretir. Dikkat edersen klima acikken rolantide daha fazla yakit tuketir, sebebi de budur. Bundan dolayi gazdan ayagini cektiginde guc uretimi T zamanda daha fazla oldugundan bir anda duser. Aslinda sen sert gaza basmis ve bir anda birakmissin tepkisi uretir. Bu tamemen arabanin konfigurasyonuyla ilgilidir. Ilerde canlari isterse Ford muhendisleri bu durumu daha yumusatabilirler. Ha gerek varmi dersen bence yok. Yani kizma arabana, arkadas kendi yaginda kavrulmaya calisiyor.

Focus besinci aracim, corolla , honda city, i30, peugeot 2008 kullandim boyle bir sorun yasamamistim. Bazisinda titreme artardi ama normal karsilardim motora yuk verdigi icin. Cekisten dusmesini  sorun etmiyorum zaten. Gucten yedigi icin normaldir. Ama kapaklanmasi garibime

gitti biraz.

Gorebildigim kadar 7 km/s uzeri hizdan sonra ayni sekilde gazdan cektigimde yapmiyor hizim  5-7 civarinda oldugunda  gazi birakirsam yapiyor.

normal diyorsaniz oyledir :) ford muhendislerinin kulaklarini cinlatirim artik. 

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Enes Tahan bu bence normal bir durum.. eski aracım lineada aynı olay vardı park ederken yada kalkarker vs az gaz verince stop ediyordu..

geçen focusla hafif yokuşta kalkerken klima acıktı aynen az gaz verince oda stop etti..

yani klima acıkken biraz daha fazla gaz vericen yoksa bu durum gerçekleşe biliyor.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.