Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Araç Soğukken Kalkışta Silkeleme Yapıyor!

Gökhan ADIGÜZEL

Soru

Aracım,
2012 model Focus 3 Ti-vct LPG, 
61.000 km, 
Lpg 40.000 km'de takıldı. (BRC My11, Ankara'da bildik bir firma tarafından takıldı).

- Tesadüf müdür bilmem ama lpg uygulattıktan bir süre sonra araç soğuk havalarda kalkışta silkelemeye başladı. O zamandan bu yana böyle devam ediyorum.  Eğer bir kaç dakika ısıttıktan sonra hareket edersem bu sorun olmuyor. 

- Soğuk havalarda daha can sıkıcı bir hal alıyor. 
- Öne ya da geriye harekette farketmiyor. İki yöne de silkeleme yapıyor. 
- LPG'ye geçtikten sonra problem kalmıyor. Ya da aracı ısındıktan sonra benzinde kullanırken yine bu sorun yaşanmıyor. 
- Gaza biraz basıp deviri 15-20,000 seviyesine çıkarınca rolantide dalgalanma oluyor, gaz yemiyormuş gibi bir his veriyor. Araç ısındıktan sonra kalkıştaki silkeleme bittiği gibi bu sorun da kalmıyor. 
- Defalarca lpg'ciye götürmeme ve gaz ayarı yapılmasına rağmen sorun devam ediyor. Ayrıca lpg'yi takan firma enjektörleri ve beyini de değiştirdi ama çözüm bulamadık. Araçtan kaynaklandığı söylendi. 
- Boğaz kelebeği temizlendi, hatta 60,000 bakımında tekrar temizlettim. 

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalara göre, sorun ihtimali olan bölgeler:
1- Rolanti valfi (bypass ventili)
2- Triger sente atlaması
3- Debriyaj balatası

Hafta sonu aracı baktıracağım fakat götürene kadar ısındığı için orda problemi göremiyoruz. En azından o zamana kadar fikri olan arkadaşlar görüş bildirilerse memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bir çok yerde ateşleme bobini, buji ve kabloları denilmiş. Denediniz mi bunları? Haftasonu araçla işim bitince ben de ustaya bırakacağım. Kurcalayayım biraz dedi. Artık parasını da geçtim, sorun bulunsun yeterki. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

cumartesi araca baktırdım lpg sistemiyle ilgili bir problem olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler sistemin motor kısmındaki herşeyin sökülüp denenmesi gerekiyormuş subap değerlerinin hepsi aynı değerde olduğunda sorun olmadığını da söylediler birde benzin pompasının kontrol edilmesi gerektiğini söylediler ilk fırsatta lpg yi devre dışı bırakacağım bakalım o zaman ne olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim LPG şu an devre dışı. Elektrik bağlantısı yok, enjektörler sökülü, depo kapalı. 

Şöyle bir durum var; Kubilay beyin tavsiye ettiği gibi akü kutup başını söküp bir kaç saat bekledim. Daha sonra tekrar taktım. Sabahları soğukken kalkışta yaptığı silkeleme azaldı. Mesela haftasonu hiç silkelemedi, fakat bu sabah sanki küçük küçük hissettim. Fakat rolanti düzensizliği ve ara ara gelen vuruntu devam ediyor. Haftasonu koşuşturmam olduğundan ustaya da götüremedim aracı. 

Akü kutup başlarından sadece bir tanesini sökebildim, diğeri iç tarafta kaldığı için sökmemiştim. Tam olarak elektriği kesemedim galiba çünkü radyo sıfırlanmamış. Sadece tarih ve son yapılan km sıfırlamış, radyo kanalları vs duruyor.

Gökhan ADIGÜZEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Haftasonu Ankara'da Öner Oto Tuncay ustaya gittim. Ford forumda tavsiye edilmiş. Aracı test etti, hiç sorun yok kafanı kurcalama dedi. Sonra kompresyon testi yaptırdım, yaklaşık 130 çıktı tüm değerler. Bir sonraki bakımda buji kablolarını değiştir yorgun görünüyor dedi, artık dinlemeyeceğim arabayı. Huy oldu iyice. 

Ama olur da farklı bir önerisi gelir ise, yazarsanız sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, iki gün önce aracı servise verdim incelediler hata kodu vermeyen araba serviste ilk çalışma sırasında boğaz kelebeğinden arıza kodu vermiş sonunda. boğaz kelebeği temizlendi yazılım atıldı ve arabada hiç bir sorun kalmadı devir saatinde dalgalanma kayboldu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.