Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Seramik Kaplama

Orkun G

Önerilen Mesajlar

Seramik öncesi ve sonrası ustalık kullanılacak malzeme çok önemli. Seramik öncesi zemin hazırlığı emin ellerde olmalı kil+pasta +cila+ seramik. Pro işine girmeyeyim diyorsak amatör waxlara devam etmeliyiz 2-3 ayda bi tekrar. Seramik ve boya korumadan sonra yıkama cift kova+ yıkama eldiveni+ cilalı şampuan+ hızlı cilayla ömrü uzatılmalı. Çok titizlik gerektirecek işler [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Hasan EKİN yazdı:

+cila+ seramik.

seramiğin altında hiç bir şey olmamalı. doğrudan vernikle bağ kuruyor.

üzerine atılmaya uygun ürünler var, Serdar exo atmış mesela ki sıklıkla yapılan bir uygulama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

seramiğin altında hiç bir şey olmamalı. doğrudan vernikle bağ kuruyor.
üzerine atılmaya uygun ürünler var, Serdar exo atmış mesela ki sıklıkla yapılan bir uygulama.

harelerin,örümcek ağının,çiziğini gidermeden üstüne seramik oda güzelmiş abi [emoji3]
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuyla alakalı yakında bir çalışmam olacak.

Bir arkadaşım bana direkt maliyetine 5 yıl garantili seramik kaplama yapacak. 1 ve 3 yıllık olanı vardı ama bu ürün her yerde bulunmuyormuş. Siparişini geçti. 

Aracın bakımını yaptırdıktan sonra tahminimce önümüzdeki hafta bırakacağım.

Başından sonuna kadar yapılan işlemleri sizinle de paylaşacağım tabi ki.

Şahsi fikrim düzenli olarak cila işleminin seramik kaplamadan daha mantıklı olduğu yönünde. 

Ama 2 yılda olsa araca dokunmama gerek kalmayacaksa neden olmasın?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Hasan EKİN yazdı:

Detailing işini yapanlar konuşsun ozaman.
Doğru bişey bilmiyorum emoji87.png nerden anladınız? emoji3.png

"boya koruma"nın ilk adımı yüzey hazırlamadır. bu işlem genelde pasta olarak adlandırılsa da envai çeşit ürün var. bu adımda boya/vernik yüzeyi mükemmel hale getirilmeye çalışılır. buna çiziklerin harelerin ve hatta yüzeydeki yabancı maddelerin arındırılması dahil. Bu aşamada kullanılan aşındırma mantığı ile değil geçici çözüm olarak kullanılan doldurma mantığı ile çalışan ürünlerde var. Yani çizikleri etrafındaki tabakayı aynı seviyeye indirerek değil, içini doldurarak kapatma. Bu işlemler ciddi tecrübe ve ustalık gerektirir çünkü hangi yüzeyde, hangi seviyedeki çizikte ne tip ürün kullanmak gerektiğini bilmek ve bu ürünü doğru şekilde uygulamak gerekir. Fazla acemi birisi bu noktada geri dönülemez hasarlar bile verebilir, verniği yakma, çok inceltme gibi.

Sonraki adım ise bu bu oluşturulan mükemmel yüzeyi koruma adımı. Buda genelde cila olarak adlandırılıyor. burada da envai çeşit ürün var. sadece parlaklık amacı olan wax kısa ömürlü veya koruma parlaklık vs gibi amaçları olan uzun ömürlü seramik gibi. Yani seramikte bir cila sayılır. Ancak dediğim gibi seramik olarak adlandırılan yüzeyle bağ kuran nano teknoloji ürünlerin doğrudan vernik üzerine uygulanması gerekir. Bu yüzden yüzey hazırlama sonrası çok iyi bir temizlik gerekir. Ayrıca yine bu yüzden yukarıda bahsettiğim doldurma mantığı ile çalışan ürünlerin üzerine kullanılmaz. yukarıda yazdığınız "pasta+cila+seramik" kısmı bu yüzden yanlış. Cila uygulama kısmı genelde bir ustalık yada tecrübe gerektirmez, yüzeyden sökmek genellikle kolaydır veya hatalı uygulama genellikle silerek giderilebilir. Yapılacak en büyük hata pasta ile giderilir vs. Seramik uygulama açısından biraz daha tecrübe ve dikkat gerektiriyor çünkü vernikten başka bir şey ile (su, pasta kalıntısı, cila vs) temas etmemesi ve uygulama sonrası doğru zamanda silme gerektiriyor yoksa iz kalıyor ve bu izlerin temizlenmesi normal cilaya göre daha zor, mesela gtechniq crystal serum hatalı uygulandığında oluşan izler ancak zımpara ile çıkıyor bu yüzden perakende satışı yok. amatöre uygun olan light versiyonu ise aynı durumda pasta ile temizleyebiliyor, hatta ben yaparken ter damladı ama bir şey olmadı.

Özetle ilk adım olan "pasta" her türlü uygulamada aynı, amacı çizikleri hataları gidermek. Sonraki adım bunu korumak, wax olur cila olur, seramik olur vs. Seramik uygulamanın maliyetinin yüksek olmasının nedeni uygulamanın biraz daha zor olmasından ziyade hata olursa uğraştırması. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

--0 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Zınar Turgut yazdı:

Şahsi fikrim düzenli olarak cila işleminin seramik kaplamadan daha mantıklı olduğu yönünde. 

ne açıdan?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ne açıdan?

Tamam aynı konuşuyoruz işte kalıp olarak söyledim pasta+cila+seramik siz açıkkadınız,auto glym srp de doldurucu. Bu konuları çok iyi takipteyim gtechniq ürünlerinide kullandım, c2v3, deri koruması, p2 nano pasta vb. Detailing konusu çok titizlik gerektiriyor burdan yazmakla ispatlayamayız. Ne ürünleri kullanıp kullanmadığımız birbirimizi tanımadığımız için uzatmayalım [emoji3]
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Bugün aracımı verdim detaylı iç temizlik + seramik kaplama için.

Daha önce yaptığı uygulamaları görüp güven veren bir arkadaşıma yaptırıyorum.

Matrix Microcoating 2.0 marka üründen aldı arkadaş. 2 yıl garantili.

İşlem öncesi ve sonrası resimlerini çekip sizinle paylaşacağım.

Yarın akşama teslim alacağım.

Pazartesi günü ne olup olmadığını az çok anlarız herhalde. 

Zınar Turgut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Aracima 10 gun once seramik kaplama yaptirdim. Araya bayram girince resim atamadim. Sonuc resimlerde. Biraz kaplama artinca jantlarada uyguladim. 

10 gun yikanmamasina ve gunduz genelde toprak alan icerisinde olmasina ragmen toz tutmadigini ve ozellikle Izmir'e giderken Soke'de on cam sinek dolmasina ragmen seramik kapli bolgelere bir kac sinek yapisti. Sonuc olarak sahsi fikrim fena degil ama aman amanda degil. Dayaniklilik burda on planda. Onuda zamanla gorecegiz. 

IMAG1375.jpg

IMAG1277.jpg

IMAG1374.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.