Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Lastik basınçları hakkında

Özkan Ceylan

Soru

Mk3 1.6 ecoboost focus aracım var fordun 17 inç lastikleri takılı üstünde tam emin olmamakta beraber 215/50?/R17 die düşünüyorum contisport (continental) lastikler var dik yokuşlarda havaların soğumasıyla beraber kalkışlarda kaydırma yapmaya başladı esp giriyor devreye öyle kurtarıyor lastik basınçlarında mı sorun acaba kaç olmalı basıç? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
3 dakika önce, Özkan Ceylan said:

Mk3 1.6 ecoboost focus aracım var fordun 17 inç lastikleri takılı üstünde tam emin olmamakta beraber 215/50?/R17 die düşünüyorum contisport (continental) lastikler var dik yokuşlarda havaların soğumasıyla beraber kalkışlarda kaydırma yapmaya başladı esp giriyor devreye öyle kurtarıyor lastik basınçlarında mı sorun acaba kaç olmalı basıç? 

Aracınızın şöför kapı direğinde olması gereken basınç yazılı.Ayrıca lastiğinizin kış lastiği mi olduğunu ve lastiğin durumunu belirtmemişsiniz.Anladığım kadarıyla yaz lasitiği kullanıyorsunuz.Yaz lastiği kışın havaların da soğumasıyla birlikte özelliklerini kaybediyorlar.Bu sebeple kış lastiği takarak önlem alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle lütfen profilinizde yer alan araba bilgisini tamamlayınız.

215/50?/R17 diye öngördüğünüz lastiğin olması gereken basıncı normal yükte 31 psi. 

Pati çekme koşullarından sadece bir tanesi yüksek basınç olur diğer etkenleri değerlendirilmesi gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Zemin özelliği, hava ısısı, ne kadar dik konumda olduğu, lastiğin aşınma oranı, kalkış şekli patinaja neden olabilecek faktörler.

Arkadaşlar da belirtmiş, dik yokuşta biraz sert kalkarsanız, özellikle serin-soğuk lastik/asfaltta patinaj kaçınılmaz olabilir.

TCS (tutunma kontrol sistemi) bunu denetleyerek daha rahat bir kalkış yapmanızı sağlar.

Gözle fark edilir bir hava eksikliği olmadığı sürece suçlayacağım son neden hava basıncı olurdu. 

Normal lastik basıncı da yazıldığı üzere 2,2 Bar veya 31-32 Psi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lastikler yeni daha. arabanın kapı direginde bu ebatlar yazmıyor basıncı 36psi idi 34 e düşürdüm biraz daha düşürücem yarın. 4 mevsim lastikleri takılı şuan ama yaz iastiklerinde dahi kış mevsimi 7 derecenin altında başlar o yüzden hava durumuyla alakası yok diye düşünüyorum. Yakup bey de 31 32 psi diye öngörmüş zaten teşekkür ederim yorumlarınız için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar benim bi sorum var doğru yeremi  yazdım bilmiyorum,yanlışsa kusura bakmayın forumu kullanmayı pek çözemedim. Benim aracım 2015 focus 205/55/16 kapının içindeki etikette doğru lastik basıncı 31 psi olarak anladım, fakat geçen yazlıkları taktırınca lastikçi 34 hava bastı. Etikette 31 yazıyor ama dedim; 31 olursa çok sönük olur dedi normali 34-36 arası. Sizce bi sorun olur mu ? Israrla 31 e düşürmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Gürkan Polat yazdı:

Merhabalar benim bi sorum var doğru yeremi  yazdım bilmiyorum,yanlışsa kusura bakmayın forumu kullanmayı pek çözemedim. Benim aracım 2015 focus 205/55/16 kapının içindeki etikette doğru lastik basıncı 31 psi olarak anladım, fakat geçen yazlıkları taktırınca lastikçi 34 hava bastı. Etikette 31 yazıyor ama dedim; 31 olursa çok sönük olur dedi normali 34-36 arası. Sizce bi sorun olur mu ? Israrla 31 e düşürmeli miyim?

Normal yükte sorun olabilir tabii ki, size tavsiye edilen değeri uygulamalısınız. İlgili lastikçinizden de vazgeçmeyi ihmal etmeyiniz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Gürkan Polat yazdı:

Sizce bi sorun olur mu ? Israrla 31 e düşürmeli miyim?

Bilgisi olmadan fikri olan bir lastikçiniz var demek ki. 

Ya da her şeyi uzmanından iyi bildiğini düşünen.

Neyse konu o değil zaten.

Sorun olur mu?

Şişik lastiklerin esnekliği azaldığından engebelerden gelen titreşimleri sönümleme yeteneği düşer ve konfor azalır, süspansiyon sertleşir.

Bu sizi rahatsız etmiyorsa mesele yok. 

Ama önerilenin dışına çıkmanın manası da yok. 

Aslında belli koşullarda biraz fazla havanın yol tutuşa olumlu etkisi de olabilir. Bu yine de konfor kaybına değecek düzeyde mi derseniz herkes kendi karar versin derim. 

Ben 32 ile dolaşıyorum. Dağ yollarında agresif kullanacaksam önleri 34'e çıkarıyorum.

Lastikler 225/45-17 ama basınç değişmiyor.

Tabii normal yük koşulları için yazıyorum. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.