Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hukuki Bilgisi Olan Arkadalar Bir Bakabilir Mi?

Nuri Gönder

Önerilen Mesajlar

Bir çoğunuzun bildiği üzere mesleğim Polis Memuru(Trafik) ve 2011 PMYO mezunuyum. Meslekte 3. yılım bitti Allah'ın izni ile 4. yıla gidiyorum. Benim sorum ben mesleğimden istifa etmek istiyorum. Yanlız beni bağlayan istifa sonrası ödenmesi istenen tazminat.

EMNİYET TEŞKİLATI KANUNU:Ek Madde 24 - (Ek madde: 26/04/2005-25807 S.K/2.mad)

Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve aslî memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin KALAN her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar.

İbaresi geçiyor yanlız.

Anayasa Mahkemesinin 2013/33 Esas sayılı 2013/122 karar sayınısında geçen.

4.6.1937 günlü, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’na, 26.4.2005 günlü, 5336 sayılı Kanun’un 2. maddesiyle eklenen ek 24. maddenin beşinci fıkrasının son cümlesinde yer alan “...mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için,...” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, iptal hükmünün, Anayasa’nın 153. maddesinin üçüncü fıkrasıyla 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 66. maddesinin (3) numaralı fıkrası gereğince KARARIN RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK ALTI AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNE, 10.10.2013 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

İfadeleri geçiyor. Benim anlamadığım ben şimdi istifa edersem tazminat ödermiyim. Ödersem faizle mi öderim yoksa bana yapılan masrafları mı öderim. Bu konuda yardımcı olabilcek var mı? Yada çevresinde istifa eden tanıdığı polis memuru varmı. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Nuri Gönder,

Anayasa mahkemesi o ibareyi iptal ederek, egitim masrafinin, kalan her yil icin odenmesi hususunu iptal etmistir. Altini cizdiginiz yeri cikarip cumleyi tekrar okursaniz cevaba ulasabilirsiniz. Sinuc olarak, kanun hukmune gore, size verilen egitimin masrafini odersiniz. Ama masraf x kalan yil degil sadece 1 kez.

Ayrica sizden istenen masrafi kabul etmek zorunda da degilsiniz. Fazla oldugunu dusunuyorsaniz tespit davasi ile bunun tespitini isteyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Nuri Gönder,

Anayasa mahkemesi o ibareyi iptal ederek, egitim masrafinin, kalan her yil icin odenmesi hususunu iptal etmistir. Altini cizdiginiz yeri cikarip cumleyi tekrar okursaniz cevaba ulasabilirsiniz. Sinuc olarak, kanun hukmune gore, size verilen egitimin masrafini odersiniz. Ama masraf x kalan yil degil sadece 1 kez.

Ayrica sizden istenen masrafi kabul etmek zorunda da degilsiniz. Fazla oldugunu dusunuyorsaniz tespit davasi ile bunun tespitini isteyebilirsiniz.

Yardımlarınız için teşekkürler Alperen bey. Benim için sorun olan faizli almaları faiz yoksa masraf önemli değil. Tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.