Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Gib'e Göre Ödemediğim 243 Lira Gecikmiş Cezam Var Ama Bence Yok

Önerilen Mesajlar

İyi akşamlar,

Uzun ama lütfen okuyun;

Tatsız bir mesaj geldi bir kaç saat önce telefonuma. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan. Borcunuz bulunmaktadır diye. Arattığım zaman herhangi bir tarih ya da ceza detayı olmadan aracımın plakasına kesilmiş -ve benim TC kimlik numaram üzerinden sorgulanabilen- 243 lira ceza kesilmiş görünüyor. Üstelik 36 lira da gecikme faizi var. 

Detayları öğrenmek için biraz araştırdım ama öğrenebileceğim bir yer bulamadım. İlk ay faiz işlemeyip her ay %5 gelse hesabı yaparak cezanın ortalama 3-4 ay önce kesildiğini tahmin ediyorum. İnternette 243 liraya denk düşen cezaları sorguladığım zaman bu sayıya iki durumda rastladım;

1) Hatalı park cezası + polisin aracını çek ihtarına uymayıp kaçma hali (ancak böyle bir durumda sorgulama sayfasında iki farklı ceza görünür diye düşünüyorum, zaten genellikle İşpark gibi paralı yerlere girmek zorunda kalıyorum) 

2) Trafiği tehlikeye atacak şekilde sürmek veya aracı modifiye etme durumu

İki durumu da yapmadığıma sonuna kadar eminim. Zaten aracı İstanbul'da sürdüğüm güzergah böyle şeylere izin bile vermiyor. Araç da doğrudan fabrika çıkışıyla duruyor, ufacık bir modifiye bile yok. Üstelik şu ana kadar 1 kırmızı ışık, 2 telefonla konuşma cezam vardı; onların hepsi 15 gün içerisinde resimleriyle birlikte geldi ve erken ödeme indirimi ile ödendi. Bu cezaya dair hiç bir zarf vs. gelmedi. Adresimin yıllardır değişmediğini düşünürsek bu ceza da gelmeliydi diye düşünüyorum. 

Başka ilginç bir konu ise araç benim adıma değil, babamın şirketinin adına. Yani mesaj bana nasıl geldi ve benim TC kimliğimden nasıl sorgulanabiliyor hiç bir fikrim yok. Ben vergi mükellefi bile değilim an itibariyle, işim veya arabam veya evim vs. de yok. Biraz araştırma yaptım, bu mesaj son aylarda bir çok kişiye gönderiliyormuş ve bazı kişiler gelen mesaja rağmen gib.gov.tr den sorgulayınca hiç birşey gözükmüyormuş. Azımsanmayacak kadar kişi de "borcu yoktur" onayını alıp aracını sattığı halde yıllar sonra faiziyle birlikte gelen cezalardan şikayetçi. Yine bir çok ceza da 2010 öncesinde kesilmiş ancak sisteme son bir kaç ayda girildiği için kimsenin haberi olmamış ve cezanın boyutunu aşan faizler ortaya çıkmış, yine de faizleri iptal ettiremeyip hepsini ödemek zorunda kalmışlar. Benim aracım bu kadar yaşlı da değil, 2012 Nisan ayının son günlerinde alındı. 

İnternette gördüğüm bazı yazılara göre İstanbul Park buluşmasında motorlu birine de benzeri cezalar yazılmış. 

Kısacası çok şaşkınım, moralim de çok bozuk. Daha önce başına böyle bir şey gelen var mı? Eğer bir hata varsa -ki bence var- iptali, düzeltilmesi söz konusu olabilir mi? İşsiz ve parasız halimde böyle birşeyin olması moralimi daha da bozdu. 

Şimdiden okuduğunuz için teşekkür ederim.. 

Küçük bir eklenti, Emniyet'in sitesinden sorgulatınca da aracımın bir cezası olmadığını söylüyor. Bana mı kesildi acaba ceza? Ancak ceza bölümünde benim ismim değil aracın plakası var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eskiden sizin adınıza kayıtlı araç varmıydı? varsa ona ait olma ihtimali yüksek yoksa size ait olmayan araca gelen ceza sizin adınıza çıkmaz.

borcu yoktur onayının(ki artık bu online yapılıyor) alınıp sonradan gelen cezalar, cezaların sisteme geç işlenmesinden kaynaklanıyor yani polis cezayı yazıyor ama o ceza sistemde görünene kadar araç satılmış oluyor.

ayrıca ödenmiş cezaların sisteme tekrar işlenmeside olabiliyor, gerekli makbuzlar duruyorsa(veya biraz forsunuz varsa sadece telefonla) bunun düzeltilmesi mümkün.

Bağlı olduğunuz trafik şubeden detayları öğrenmeniz mümkün diye biliyorum.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, benim adıma hiç araç olmadı. Ailemin aracı ama böyle bir mesajın babama gelmesi gerekir diye düşünüyorum. Ehliyete kesilmiş bir cezam olsa herhalde haberim olurdu, orada da plaka yerine benimle ilgili bile (isim vs.) olurdu diye tahmin ediyorum. Çok emin değilim ama. Emniyetteki sorgulamanın temiz çıkması da ayrıca düşünürdü, GİB'e göre ayın 1'inde girilmiş bu bilgi internete, bu kadar zamanda emniyetin veri tabanı ile GİB eşleşmiş olmalıydı. Hatta bence GİB, veri tabanını emniyetten almalı. Çünkü cezayı polis keser, sonra vergi dairesine bildirilir (teknik olarak, ama işin teknik mantığını tahmin etmek sanırım çok işe yaramıyor)..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, benim adıma hiç araç olmadı. Ailemin aracı ama böyle bir mesajın babama gelmesi gerekir diye düşünüyorum. Ehliyete kesilmiş bir cezam olsa herhalde haberim olurdu, orada da plaka yerine benimle ilgili bile (isim vs.) olurdu diye tahmin ediyorum. Çok emin değilim ama. Emniyetteki sorgulamanın temiz çıkması da ayrıca düşünürdü, GİB'e göre ayın 1'inde girilmiş bu bilgi internete, bu kadar zamanda emniyetin veri tabanı ile GİB eşleşmiş olmalıydı. Hatta bence GİB, veri tabanını emniyetten almalı. Çünkü cezayı polis keser, sonra vergi dairesine bildirilir (teknik olarak, ama işin teknik mantığını tahmin etmek sanırım çok işe yaramıyor)..

o zaman bana göre bir yanlışlık olduğu kesin. eskiden polis çuval çuval makbuzları vergi dairesine gönderiyor onlar sisteme giriyordu, hatta geçenlerde pul için ödenek olmadığından birikmiş cezalar girilmiş aynı anda birçok cezası gelenler olmuştu. Kimin kayıtlarındaysa onlara sorun ne yapmanız gerektiğini, yalnız sallamayın artık doğrudan hesabınızdan çekme olanakları var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.