Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus3 1.6Tdci Için ''mobil 1 Esp Formula 5W-30'' Motor Yağı Tercih Edilmelimidir?

Osman Hamdi

Soru

Aracımın ilk yıllık bakımı geldi 15.000km bakıma gireceğim fakat araç daha 1.300km de yılı dolduğundan zamanı geldi bakımın. Servisle konuştuğumda kullandıkları yağın markasının Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30 olduğunu söylediler. Bende daha kaliteli bir yağ alsam olmaz mı dediğimde mutlaka 5W-30 numaralı yağdan başka yağ kullandıklarında herhangi bir sıkıntı karşısında sorun olacağını söyledi. Bu durum karşısında Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 numaralı yağı kullanmayı önerdim, servis müdürü olabilir not düşerim müşteri bu yağı kullanmayı tercih etmiştir diye dedi ve 5W-30 numarasını karşıladığı için bir sorun oluşturmayacağını söyledi. Piyasada bu iki yağın özelliklerini ve fiyatını araştırdığımda ikisinin baya farklı yağlar olduğunu anladım.(Fiyat: Mobil süper 3000: 60TL-80TL, Mobil 1 ESP Formula: 100TL-120TL arası değişmekte).

Sizce  Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 daha iyi bir tercih olmazmı?

adsz2ik.png

Uploaded with ImageShack.us

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Standartları karşılayan yağların hepsi birbirinin aynıdır, gerisi pazarlama ve reklam stratejisidir.

Münferit örneklerden yola çıkarak bir yere varamayız.

Uygun yağı koymazsanız, ya da etikette yazılanları karşılamıyor ise yağ, yani üretici hileli üretim yapıyorsa başka...

Bu yüzden bildik markalarda kalmak şartı ile 5W-30 5W-30'dur!

Tam sentetik yağ koyup iki-üç misli para vermek de mümkün, ama yarışlara girmiyorsanız motor ömrüne anlamlı katkısı olmaz, psikolojiye faydası ise süper olur.

Neyse ben de uzattım.... bu sondu!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba...

Cem hocam bu son demişsiniz ama izninizle bir kaç ilave yapmak isterim.  :)

Şuanda bildiğim kadarı ile Ford binek ve hafif ticari araçlarda 5W-30 motor yağını öneriyor ama bir ilave bilgi ile ...WSS-M2C913-B speğini karşılaması gerekiyor.

Bütün markalar kendince buna benzer bir spek belirliyor.

Ford sıvılar için yukarda yazdığıma benzer bir metod kullanmış mesela.

Ama başka markalar başka türde ibareler ile farklı standartlar belirliyebiliyor.Bu nedenle yağ ambalajlarının  arkasında genellikle  yağın hangi üreticinin hangi speğini karşıladığıda belirtiliyor.

5W-30 yağın soğukta ve sıcakta akışkanlığını ( viskozitesi ) belirleyen bir ibare.Tam uyum için spek gerekli imiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şuanda bildiğim kadarı ile Ford binek ve hafif ticari araçlarda 5W-30 motor yağını öneriyor ama bir ilave bilgi ile ...WSS-M2C913-B speğini karşılaması gerekiyor.

Aynı şeyleri yazıyoruz, bir önceki sayfada belirtmiştim zaten:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.