Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Vites Değişimi İsteyen Ekrandaki Uyarı Işığı

Mehmet Can Hatipoğlu

Soru

Selamlar uzun süredir iş yoğunluğu nedeni ile sitede konu açamamıştım.Fakat açılan konulara face ten bakmaya devam etmiştim.Tüm üye arkadaşlara paylaşımları için ayrı ayrı teşekkür ederim.

focus aracım la ilgili bir uygulama hakkında hem bilgi vereceğim hemde paylaşacağım konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

arcımı şehir içi yoğunluklu ve ekrandaki vites değişim ışığı doğrultusunda kullanıyorum.ve ortalama yakıt tüketimini bilgisayar 7.7 gösteriyor doğrumu derseniz.aracın bilgisayarının yalancısıyım.İster doğru ister yanlış olsun şunu merak ediyorum;bu vites değişimleri arabamda yorgunluğa yada motorunda bir olumsuzluk yaratcak mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 3 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Her zaman uymanız gerekmez, örneğin 3. viteste 50 km hıza gelince vites değiştirme uyarısı çıkıyor benim aracımda (TDCİ 115 hp ) ben yokuş çıkıyorsam bu uyarıyı dikkate almıyorum, sonuçta 50 km hızla 4. viteste yokuş çıkartmak daha çok yoracaktır motoru. Ancak normal kullanımda düz zeminde uyarılara uyabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birinci soru: Motorun yorulmasından ne anlıyorsunuz?

İkinci soru: Bu yönlendirme motora zarar verecek olsa Ford niye böyle bir uygulamayı benimsesin ve kullanımı önersin?

Basitçe cevap: Motor yorulmaz, olsa olsa aşınır, aşınma da yüksek devirde, çok düşük devirde ve soğukta daha fazla olur, aşınmanın şiddetini bu saydığım durumlarda yağ filminin kopması/yetersiz kalması arttırır.

Şimdi vites değiştirme ikaz ışığı ekonomi odaklı kullanım ve az emisyon üretme hedefli bir uygulamadır.

Aynı zamanda göreceli düşük devirlerde kullanıma izin verdiği için aşınmayı da azaltır.

Ancak performans arayışı içindeyseniz maksimum tork devrine ulaşmadan vites değiştirmeyerek kullanmanız önerilir, bununla beraber bu tarz kullanım prensipte uçmak - kaçmak isteğinizi karşılama durumu dışında uygulanmasa iyi olur, motorun az yorulması açısından :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.