Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Elektrikli Direksiyon

ferhat tezcan

Soru

Aracımı parkederken özellikle akşam ve gece saatlerinde(sessizlikte) direksiyonu çevirdiğimde garip bir ses geliyor.Sanki elektrik motorunun sesi gibi.Aslında bu ses normal olabilir ama ilk kez elektrik destekli direksiyon kullanıyorum ve bilmiyorum.Size sorum bu ses normalmidir.?

Sesi şöyle tarif edeyim hidrolik direksiyonlarda viiii diye bir ses gelirdi hatırlarsanız bu ses o sesin çok daha kalını ama daha sessizi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 12 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Saolasın yakup bunuda öğrenmiş olduk. :)

Benim tahminim sadece bu iş için ayrılmış aküden güç alan bir motor var araçta duruma ve hıza göre direksiyon hassasiyetini ayarlıyor.Yada daha farklı bir olayı varsa öğrenmek isterim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gelişmiş yeni EPAS sistemi

Yeni Focus bütünüyle yeni bir Elektrikli Hidrolik Direksiyon (EPAS) sistemi kullanıyor ve bu da yeni modelin sunduğu daha dinamik sürüş deneyiminde önemli bir rol oynuyor.

EPAS sistemi en son kremayer dişli direksiyon tasarımından oluşuyor ve doğal ve kendinden emin bir his sağlıyor. Sistem gelişmiş hız eşleştirmesi ile birlikte dikkatle ayarlanarak yüksek hızda hassas tepki sunması ve park manevraları sırasında da hafif ve rahatça kullanılabilir kalması sağlandı.

Önceki modelle karşılaştırıldığında, yeni Focus'taki direksiyon oranı 16:1'den 14.7:1'e düşürüldü ve daha iyi tepki veren ve daha direk bir his yaratıldı.

EPAS sistemi, Otomatik Park sistemi özelliğini desteklemesinin yanında sağa sola Çekme Kayma Telafisi özelliğini de içeriyor ve bu sayede çok eğimli yollarda ya da sürekli yandan gelen rüzgarla araba kullanırken oluşan can sıkıcı çekme eğilimini en aza indiriyor.

EPAS direksiyon sistemi sadece gerektiğinde güç desteği sağladığı için aynı zamanda yakıt tüketimini de normal bir hidrolik direksiyon sistemine göre yaklaşık yüzde 3 azaltıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

eskiden hidrolik direksiyonlu kullanırken ne kadar yumuşak kol gücü gerektirmiyor vs diyorduk. şimdi hidrolik direksiyonlar çok sert geliyor bana elektrikli direksiyonu görünce. eski mekanik direksiyonlar nasıldı unuttum artık kas yapıyordu o yönden iyiydi. :rolleyes: . tıkırtı çatırtı vs gelmedikçe gelen ses normal bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

araç rölantide çalışırken direksiyonu tam sağa veya sola çevirdiğinizde aracınızın aydınlatmasında voltaj düşüklüğü hissediyor musunuz ? f3 lerde led var fark edilmez büyük ihtimalle ama ben direksiyonu tam dipe çevirip zorladığımda aracın içindeki aydınlatma kısılıyor gerilimi düşüyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

araç rölantide çalışırken direksiyonu tam sağa veya sola çevirdiğinizde aracınızın aydınlatmasında voltaj düşüklüğü hissediyor musunuz ? f3 lerde led var fark edilmez büyük ihtimalle ama ben direksiyonu tam dipe çevirip zorladığımda aracın içindeki aydınlatma kısılıyor gerilimi düşüyor :D

Bu dediğiniz benim önceki aracımda oluyordu focus2 de .Ama focus 3 te dikkat etmedim ama öyle bir durum oluşsaydı mutlaka farkederdim
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bazen çevirirken park için manevra yaparken direksiyon gacırtı ile ses çıkarıp titriyor şiddetli bir şekilde.. zeminle (özellikle bozuk zemin) lastik arasındaki sürtünmeden dolayıdır diye düşünüyorum... özellikle geçen aylarda yol yapım çalışmasının olduğu sokağımızda iri çakıllar serilmişti. o zaman çok sık oluyordu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.