Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Isıtma (kızdırma) bujileri

Ayhan Karadağ

Soru

Dün akşam işten gelirken arabanın çekmediğini fark ettim herhangi bir ikaz lambası yanmadı düşük hızlarda eve geldim. Bugün sabah sanayiye giderken arabanın çekimi normale döndü motor ikaz lambası yandı usta bilg.bağladı ısıtma bujilerinin hata verdiğini değişmesi gerektiğini söyledi arabanın çekmeme sinide aracın kendini korumaya almak için 3000 devirle kendini sınırladığını

80-150 tl markaya bağlı buji fiyatı, 100 -250 tl arası işçilik çıkacağını fiyat arasındaki büyük farkın; bu bujiler sökülürken kırılıyormuş kırılırsa üst kapağın sökülmesi gerekiyormuş o yüzden olduğunu söyledi

bunlar doğru mudur başına gelen bilgisi olan varmı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 5 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Ayhan bey, ısıtma bujileri ile alakalı daha geçen gün bir olay anlatıldı. Dizel Focus 2 kullanıcısı tarafından,

kısaca özetleyeceğim olayı size.

Yetkili serviste bujileri değiştirmek için giden arkadaşımıza servis tarafından aynı size söylendiği gibi ısıtma bujilerinin kırılabileceğini, bu durumda motor kapağının açılması gerektiğini ve bu işlem için (bujiler kırıldığı takdirde tabi) 1500 tl gibi bir meblağ istenmiş, bunları duyan arkadaşımız başka bir servisle görüşmüş ve bujileri biz değiştiririz demiş bu servis, tabi bujilerden kırılanlar olmuş, mecburen bizim arkadaşta 1500 tl yi ödemek zorunda kalmış. Zaten olaylar bundan sonra olmuş, Arkadaş bundan sonra bir sürü problemler yaşamış. Baya kafası yorulmuş, servisin yaptığı bir hata yüzünden pistonlarına kadar arabanın motoru zarar görmüş. Yani ısıtma bujisi gibi ufak bir problem, ehil olmayanlar tarafından yapılan işlemler yüzünden çok büyük sıkıntılar doğurmuş. Size bu durumu sizi korkutmak, telaşlandırmak için değil, işe başlamadan önlemnizi almanız, konu hakkında fikir sahibi olmanız için yazdım.

Bu işin ehil kişiler tarafından yapılması taraftarıyım.

Bir de yeri gelmişken bir soru sorayım. Eğer bu bujileri servis elemanları kırmış sa ki benim arkadaşımınkileri servis elemanları kırmış, sorumluluğun onlarda olması gerekmez mi? Yani kırılması durumunda motor kapağını açmanın maliyetini servisin ya da servis dışı bir yerse ustanın karşılaması gerekmez mi?

Umarım fikir sahibi olmanızda yardımcı olur bu yazı.

Servis kırılırsa sizden kapak açma ücreti talep ederse otosan la irtibata geçmeniz gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta bujilerin kırılmasında müşterinin bir hatası yok diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ümit bey henüz ben işlemi yaptırmadım kırılma ihtimali %50 imiş bu yüzden motor iyice soğumadan sökmüyorlarmış zaten ustaya kırma kardeşim banane yavaş sök dediğimde o zaman işçilik artar 250 lira diyor servis 1500 ... usta 250 riske girilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.