Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

motordan geldiğini tahmin ettiğim çat çat sesi

Ahmet_Kara

Soru

Merhaba arkadaşlar.Yaklaşık 2 ay önce aldığım 2009 tdci titanium aracımda 2-3 defa farklı zamanlarda duyduğum çatçat şeklinde enteresan olan bir ses.Genellikle uzun yoldan geldikten sonra aracı stop ettikten kısa bir süre sonra tekrar çalıştırdığımda duydum bu sesi.Sanki bir pervane bir yere çarpıyor muş gibi.Gaza bastıkça gazın temposuna paralel olarak çat...çat..çat gibi hızlanıyor.o anda sanayi yakın olduğu için direkt ustaya gittim.Ama ses kayboldu.Herşey normal dedi ustam.İki gün sonra arabayı stop etmeden önce aynı sesi yaptığını fark ettim.Ustamı telefonla aradım.Debriyaja basmamı söyledi.Debriyaja basınca ses kesildi.Bırakınca tekrar başladı.Volant gitmiş dedi.Sabah tekrar çalıştırdım her şey normal.Aracı başka bir ustaya gösterdim.Aracı bayağı bir kullandık ustayla birlikte.Her şey normal.Bu ustamız da iteceklerden bazısının tam yağlanmadığı için böyle bir ses yapacağını söyledi.Yağlanıncada sesin kaybolmasının normal olduğunu.Aracın çekişinde herhangi bir sorun yok.En son olarakta yine rolantide çalışır halde beklerken çat sesinin hafif yumşadığını dak dak sesine yakın bir hal aldığını fark ettim.Debriyajın kavrama noktasına yakın halde sesin arttığını,tam basınca iyice azaldığını anladım.Bir kaç defa debriyajı basıp bıraktıktan sonra ses kayboldu.Ses anında sanki pervane bir yere çarpıyor.Ama iki ustadanda farklı yorum geldi.Tek korkum daha büyük bir arızaya sebebiyet vermesi.Araçta titreme,marş basmama gibi hiçbir sorun yok.Şimdilik ses iyice kendini belli edene kadar beklememi söyledi iki ustada.Şekillenince bakarız- korkulacak birşey yok gibi söylemleri oldu.Sizlerin önerileri nedir acaba?Yardımcı olursanız sevinirim...TEŞEKKÜRLER...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bugün sanayide tercih edilen bir ustaya gittim.Sesi dinleyip deneme sürüşü yaptı.Sesin yanlış vitese geçirme ve zorlamadan kaynaklı debriyaj yaylarındaki oluşan hasar sonucu geldiğini söyledi.Debriyaj göbeğinden geldiğini,debriyajın 30-40 bin kadar daha iş görür durumda olduğunu anlattı.Ciddi sorun çıkarmayacağı ve sesin zamanla kesilebileceğinide belirtti.Sesin rahatsız edecek boyutta çıkması halinde sach marka balatalarla komple değişiriz deyince fazla üstelemeyerek geldim.Debriyajı fazla kullanınca sesin oluştuğunu fark ettim.Ciddi sorunlar açmayacağını söylediğinden balatayı bitene kadar kullanmaya karar verdim.İnşaallah ustanın teşhisi doğrudur.Aklıma yatmadı da değil hani...

Aynı ses şu anda benim arabadan da geliyor, öğleden sonra sanayiye gittim, usta volan dedi ama emin değil... masraf 1500 tl civarı imiş. şu an şoktayım. Ne yapsam bilemedim... :( Tek fark rolantide değil viteste bu sesin gelmesi, ayrıca boşta ve debriyaja basınca ses kesiliyor, önceleri çok hafif geliyordu pervaneye hafif sürtme sesi gibi ama şimdi epey belirginleşti.

Haydar Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.