Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Enjektördeki Sorun Turbo Basıncı Düşük Hatası Verdirir Mi?

Erol Püsküllü

Soru

Mrb arkadaşlar aranıza yeni katıldım 

Benim sorunum arabam P2598 Turbocharger Boost Control Position Performance - Low hatası veriyor ve çekişten düşüyor yetkili servise gittim turbo basınç valfi arızalı diye belirttiler ve tek satılmadığını 3 tane bağlantı hortumuyla birlikte 2200 tl ye değiştirebileceklerini söylediler fiyat biraz pahalı gelince sanayideki ustama götürdüm birlikte test sürüsüne çıktık turbodan ses gelmediğini ancak 4. Enjektör den ses geldiğini ve sorunun turbo kaynaklı değil de enjektör kaynaklı olduğunu söyledi.

Şimdi sorum şu değerli forumdaşlarım  acaba enjektör deki sıkıntı turbo basıncı düşük hatası verdirir mi başından böyle bi arıza geçip de tamir edenler bilgi verebilirse çok büyük hayır kazanacak 1 yıldır bu hatayla uğraşıyorum iyi forumlar dilerim .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

turbo basınç valfi tek değişir o servisteki ustanın kulaklarını çınlatıyorum 400 küsür fiyatı olması lazım ...

ayrıca enjektör bu hatayı verdirmez ...aracın km fazlaysa ve hiç enjektör ultrasonik temizliği kalibrasyonu yapılmamışsa söktürüp yaptırmakta fayda var...

bu hatayı verdirecek nedenler 

1-turbo basınç valfi arızalı

2-turbo basınç valfindeki hortum sıralaması yanlış olabilir

3-turbo wastegate de problem olabilir sağlıklı çalışmıyorsa 

4-vakum hattındaki hortumlarda delik kaçak vs  veya vakum pompasında sorun olabilir 

5-turbo emiş ve intercooler boruları gaz kelebeği hattında basınç kaçağı varsa bu hatayı verir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Araç 2012 focus 1.6 TDCİ 115hp 150.000 km de

Sanayideki ustam turbo da yada basınç valfinde sorun olmadığını olsaydı eğer aracı zorladığım zaman motor arıza lambasıyla beraber P2598 hatası verir dedi arıza lambası bazen kendiliğinden sönüyor ayrıca hata çoğunlukla motor soğukken ve ayağımı gazdan çekince veriyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
49 dakika önce, Erol Püsküllü yazdı:

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Araç 2012 focus 1.6 TDCİ 115hp 150.000 km de

Sanayideki ustam turbo da yada basınç valfinde sorun olmadığını olsaydı eğer aracı zorladığım zaman motor arıza lambasıyla beraber P2598 hatası verir dedi arıza lambası bazen kendiliğinden sönüyor ayrıca hata çoğunlukla motor soğukken ve ayağımı gazdan çekince veriyor 

o zaman yüksek ihtimal kontağı kapatıp açınca düzeliyorsa wastegate veya konum sensörü  bozuk arabanın performansı nasıl gaza yüklenince 2 . vites veya 3. viteste tavsiyem turboyu söktürün iyi bir turbocuda wastegate kontrolü ve pozisyon sensörü kontrolü yaptırın ...

ayrıca basınç walfinde sorun olmadığı öyle sorun yok deyip anlaşılmaz vakum kontrolü yaptı mı usta veya yeni bir basınç valfi ile değişim yapıp aracı yolda denedizmi arıza kodlarını silip  ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet kontağı kapatık açınca hata bir anlık gidiyor ama bazen belli bir km gittikten sonra tekrar hata verip çekişten düşürüyor.

Hata vermediği zaman 2. ve 3. viteslerde çekişi son derece iyi

Hayır usta herhangi bir vakum kontrolü veya yeni bir basınç valfi takıp denemedi.

Bingölde iyi bir turbocu tanımıyorum servis ise ilk mesajımda belirtiğim gibi fazla ilgilenmeden basınç valfi arızalı dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

ankaraya geliyorsanız iş veya gezme amaçlı yönlendirebilirim ...

Serkan bey benim de aracım 2012, 1,6 tdci 115 ve 151 bin km de. 

23 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

enjektör ultrasonik temizliği kalibrasyonu

Bu bahsettiğiniz olay benim aracımda da henüz hiç yapılmadı. Sürekli Shell'den yakıt alıyordum. Enjektörler şıkırdamaya başlamıştı. Bir iki kez TOTAL'den aldım. Şıkırtı kesildi. Motor Shell'e göre daha sesli çalışıyor sanki. Ancak enjektör şıkırtısı kesildi. Ara ara Shell'den almaya da devam ediyorum ama yarım depo falan kullanınca şıkırdama başlıyor tekrar. O yüzden son depoyu yine TOTALden aldım. 

Yakıt tüketimi gayet iyi bence. Son zamlardan sonra km de 39 kuruş, 6,3 lt/100 km gösteriyordu. Kullanım yoğun olarak şehir içi (2.5 km x 4=10 günlük işe git gel) olmak üzere arada sakin açık yol kullanımı da var.  Bir depo ile toplam 770 km gitmiş. Bunun 500 ü şehir içi, geri kalan 270 i şehir dışıdır. Bir sefer de 50 km kadar dip gaz var. 

Bu bahsettiğiniz ultrasonik temizlik ve kalibrasyon yapılmalı mı ve yapılmalı ise nereyi tavsiye edersiniz. Ayrıca maliyeti ne kadar olur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
30 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Serkan bey benim de aracım 2012, 1,6 tdci 115 ve 151 bin km de. 

Bu bahsettiğiniz olay benim aracımda da henüz hiç yapılmadı. Sürekli Shell'den yakıt alıyordum. Enjektörler şıkırdamaya başlamıştı. Bir iki kez TOTAL'den aldım. Şıkırtı kesildi. Motor Shell'e göre daha sesli çalışıyor sanki. Ancak enjektör şıkırtısı kesildi. Ara ara Shell'den almaya da devam ediyorum ama yarım depo falan kullanınca şıkırdama başlıyor tekrar. O yüzden son depoyu yine TOTALden aldım. 

Yakıt tüketimi gayet iyi bence. Son zamlardan sonra km de 39 kuruş, 6,3 lt/100 km gösteriyordu. Kullanım yoğun olarak şehir içi (2.5 km x 4=10 günlük işe git gel) olmak üzere arada sakin açık yol kullanımı da var.  Bir depo ile toplam 770 km gitmiş. Bunun 500 ü şehir içi, geri kalan 270 i şehir dışıdır. Bir sefer de 50 km kadar dip gaz var. 

Bu bahsettiğiniz ultrasonik temizlik ve kalibrasyon yapılmalı mı ve yapılmalı ise nereyi tavsiye edersiniz. Ayrıca maliyeti ne kadar olur?

Yapılmalı şimdi yaptırmazsanız ilerde enjektörleri komple yaptırmak veya değiştirmek  durumunda kalabilirsiniz .

Ankara Şaşmazda Ares dizel pompa var Nuh ustaya selamımı söyleyin ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19.04.2019 - 10:45 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

Yapılmalı şimdi yaptırmazsanız ilerde enjektörleri komple yaptırmak veya değiştirmek  durumunda kalabilirsiniz .

Ankara Şaşmazda Ares dizel pompa var Nuh ustaya selamımı söyleyin ...

Fiyat nerelerde olur. Enjektör deyince binler havalarda uçuşuyor. 

--1 dakika sonra eklendi--

Haliyle Kastamonudan Ankara’ya gelip sürpriz bir fatura beni ve dahası bütçemi üzebilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.