Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Araç Hızlandıkça Artan Uğultu

Mete Turfan

Soru

Değerli arkadaşlar daha önce başka bir konuda aracın çamurluk ile kapı arasındaki köpük malzemenin yerinden çıktığını ve ses yaptığını söylemiştim. O köpük malzemenin yerine montajı yapıldı ve uzun yola çıktım. Yaklaşık 2000 km yaptım. Fakat kaynağını tahmin ettiğim ses oradan gelmiyormuş.

Şöyle anlatayım ses aracın suratına göre artıyor. Fakat devir ile alakası yok. 100 km hıza gelince ses duyuluyor boşa alınca veya süratli iken boşta gaza basınca ses artmıyor. Ses sanki uğultu gibi yüksek devirdeki motor sesi gibi. Araç sanki bağırıyor gibi. Daha önce sessiz sessiz giderken şimdi beni üzüyor. Şimdiden teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
2 saat önce, Murat Hudavendi yazdı:

Rot balansçıda makineyle test yaptık. Rulman ya da bilyada sorun yok görünüyor. Lastik eğriliği ve eskiligi bu kadar ses yapar mı

Lastik eğriliğinin oluşturacağı problem sesten ziyade aracın dümdüz otoyolda zıp zıp zıp diye gitmesine sebep olur.

Yol tutuşu azalır risklidir.

Eski lastik ise ses yapar.

Bu ses kuru asfaltta çıkar ve aracın ses yalıtımı da iyi değilse kabinde hiç bitmeyen bir vvvvvvvvvvv sesi olur.

Kış lastiğini yazın kullanmak da aynı sesi yapar. Yumuşak lastik sesidir bu.

--6 dakika sonra eklendi--
28.07.2017 - 19:31 tarihinde, Mete Turfan yazdı:

Değerli arkadaşlar daha önce başka bir konuda aracın çamurluk ile kapı arasındaki köpük malzemenin yerinden çıktığını ve ses yaptığını söylemiştim. O köpük malzemenin yerine montajı yapıldı ve uzun yola çıktım. Yaklaşık 2000 km yaptım. Fakat kaynağını tahmin ettiğim ses oradan gelmiyormuş.

Şöyle anlatayım ses aracın suratına göre artıyor. Fakat devir ile alakası yok. 100 km hıza gelince ses duyuluyor boşa alınca veya süratli iken boşta gaza basınca ses artmıyor. Ses sanki uğultu gibi yüksek devirdeki motor sesi gibi. Araç sanki bağırıyor gibi. Daha önce sessiz sessiz giderken şimdi beni üzüyor. Şimdiden teşekkürler

Siz muhtemelen asfalt sesinden bahsediyorsunuz.

Tekerlek rulmanı bozuk olsa duyulan ses sabit bir tonda olur, artmaz.

Egzozda çatlak veya kaçak olsa devirle aynı oranda ses artar. 

Turbo kaçağı da aynı şekilde egzoz gibi devirle orantılı artar.

V kayışına bağlı rulmanlardan biri bozuk olsa düşük devirde ses yapar gaza basınca keser.

Sizin bahsettiğiniz ses lastik ve asfalt sesi. Lastikleriniz eskimiş ya da mevsimine uygun değil.

Alper Sakallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Alper Sakallı yazdı:

Lastik eğriliğinin oluşturacağı problem sesten ziyade aracın dümdüz otoyolda zıp zıp zıp diye gitmesine sebep olur.

Yol tutuşu azalır risklidir.

Eski lastik ise ses yapar.

Bu ses kuru asfaltta çıkar ve aracın ses yalıtımı da iyi değilse kabinde hiç bitmeyen bir vvvvvvvvvvv sesi olur.

Kış lastiğini yazın kullanmak da aynı sesi yapar. Yumuşak lastik sesidir bu.

--6 dakika sonra eklendi--

Siz muhtemelen asfalt sesinden bahsediyorsunuz.

Tekerlek rulmanı bozuk olsa duyulan ses sabit bir tonda olur, artmaz.

Egzozda çatlak veya kaçak olsa devirle aynı oranda ses artar. 

Turbo kaçağı da aynı şekilde egzoz gibi devirle orantılı artar.

V kayışına bağlı rulmanlardan biri bozuk olsa düşük devirde ses yapar gaza basınca keser.

Sizin bahsettiğiniz ses lastik ve asfalt sesi. Lastikleriniz eskimiş ya da mevsimine uygun değil.

Rulman olduğundan nerdeyse eminim ama? usta ve rotçuyu ikna edemedim buna. 40 kmden sonra başlıyor ve devam ediyor kulakları rahatsiz edecek şekilde. Araç hızlıyken boş viteste de yapıyor. Askı bilya, fren diskleri ve lastikleri de kontrol ettirip sorunun çözümünü burda paylaşırım. Ilginiz için teşekkürler. Ses soför tarafindan sol taraftan geliyor 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Murat Hudavendi yazdı:

Rulman olduğundan nerdeyse eminim ama? usta ve rotçuyu ikna edemedim buna. 40 kmden sonra başlıyor ve devam ediyor kulakları rahatsiz edecek şekilde. Araç hızlıyken boş viteste de yapıyor. Askı bilya, fren diskleri ve lastikleri de kontrol ettirip sorunun çözümünü burda paylaşırım. Ilginiz için teşekkürler. Ses soför tarafindan sol taraftan geliyor 

Şöför koltuğundayken tüm sesler soldan geliyormuş gibi gelir kulağa, aldanmayın. Özel bir servise gidip direkt olarak tekerlek bilyalarını kontrol ettirmenizi öneririm. Sonucu bekliyoruz kolay gelsin. 

--3 dakika sonra eklendi--

Bu arada not olarak ekliyorum. 

Sert bir şekilde geçilen çukurlar ve tümsekler bilyaların bozulmasına sebep oluyor. Bu şekilde bir olay hatırlıyorsanız o tarafın tekerlek rulmanına yönelmenizi öneririm. Bunlara hep yüksek psi şişirilmiş lastik, ince yanak lastik, yol koşulları ve malzeme ömrü sebep oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.