Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Ağırlığı

mehmet safran

Soru

Arkadaşlar merhaba,

Dun mtv vergisini yatırmak için internetden baktığımda net araç ağırlığı 1325 kg olduğunu gördüm ruhsatı incelediğimde ruhsatta net ağırlık 1400 kg görünüyor. Ford'un sayfasına baktığımda ise Focus 3 Style TDCI 5k için net ağırlığın 1344 kg. Acaba bunlardan hangisi doğru.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Arkadaşlar merhaba,

Dun mtv vergisini yatırmak için internetden baktığımda net araç ağırlığı 1325 kg olduğunu gördüm ruhsatı incelediğimde ruhsatta net ağırlık 1400 kg görünüyor. Ford'un sayfasına baktığımda ise Focus 3 Style TDCI 5k için net ağırlığın 1344 kg. Acaba bunlardan hangisi doğru.

Net ağırlıktan ne anladığınıza bağlı tabii.

Yeni Avrupa normlarına göre fabrika verisi Yakup'un da dediği gibi araç, tüm sıvılar ve benzin %90 dolu artı bir adet sürücü (75 kg) şeklinde ifade ediliyor.

Diğer bir deyişle sizin aracın net ağırlığı için yürüyecek kadar benzin bırakırsak yaklaşık 125 kg çıkartmak mümkün, yani 1220 kg'a iner, böylelikle net olur ama norma uygun olmaz.

Vergi konusunda geçmiş dönemlerde Otosan vergi dilimlerine göre ağırlıklarla oynuyordu, uygun şekilde düşük gösteriyordu (bkz. yukarıdaki hesabın biraz modifikasyonu). Belki gene öyle yaptılar.

Ayrıca değişik motor ve donanımlara göre araç ağırlığı 1270 - 1367 kg arasında oynuyor, ortalama bir değer vermiş de olabilirler.

Tescil evraklarında ise 1400 kg gözükmesi çok anlamlı değil, sanki iki sürücüyle ya da sürücü olarak benimle hesaplanmış gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracım 2006 model Focus S TDCI ruhsatta 1245kg yazıyor ben mazot ışığı yanmak üzere iken ( çeyrek deponun yarısından biraz az iken) kantara çıkardım araçta kimse yok tam 1320kg geldi. Sonra araca bindim yeniden tarttım 1420kg olarak ölçtü. Ben 97kg ağırlığındayım her şey kalibreli ve düzgün durumda idi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Net ağırlıktan ne anladığınıza bağlı tabii.

Yeni Avrupa normlarına göre fabrika verisi Yakup'un da dediği gibi araç, tüm sıvılar ve benzin %90 dolu artı bir adet sürücü (75 kg) şeklinde ifade ediliyor.

Diğer bir deyişle sizin aracın net ağırlığı için yürüyecek kadar benzin bırakırsak yaklaşık 125 kg çıkartmak mümkün, yani 1220 kg'a iner, böylelikle net olur ama norma uygun olmaz.

Vergi konusunda geçmiş dönemlerde Otosan vergi dilimlerine göre ağırlıklarla oynuyordu, uygun şekilde düşük gösteriyordu (bkz. yukarıdaki hesabın biraz modifikasyonu). Belki gene öyle yaptılar.

Ayrıca değişik motor ve donanımlara göre araç ağırlığı 1270 - 1367 kg arasında oynuyor, ortalama bir değer vermiş de olabilirler.

Tescil evraklarında ise 1400 kg gözükmesi çok anlamlı değil, sanki iki sürücüyle ya da sürücü olarak benimle hesaplanmış gibi.

Araştırdığım kadarıyla ruhsattaki ağırlık bilgileri Teknik belge de yazan bilgi oluyormuş. Ancak bu teknik belgede 1400 kg yazıyor mu bunu bilmiyorum. Ortada bi yanlış var ise düzelttirmek istiyorum.

Bu kilo olayından ötür aracın tüm evrakları inceledim Trafik sigortasını titanyum benzinli otomatik diye yapılmış, MTV de titanyum dizel diye girilmiş,ağırlık ve tescil tarihi yanlış. Bayiden bu yanlışlıkların düzeltilmesini istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Sadık Taşyürek

arkadaşlar; araçlarımız focus olmasına rağmen her birimizin aracı model ve tip farklılığı göstermekte. Bunlar F1-F2-F3- C.max-S.max gibi adlarla anılmakta ve kendi aralarında Benzinli-Dizel ve Sedan-HP. olarak farklılık arz etmektedir.

bu nedenle konunun daha geniş kitlelere hitap etmesi ve tek başlık altında toplanması adına, sizlerde uygun görür iseniz, konu başlığının “Focus modelleri ve Ağırlıkları” olarak değiştirilmesini ve bu konu başlığı altında araçlarımızın Kilosunu Model veTip cinsinden yazılmasını öneriyorum.( beygir gücünün ağırlığa etkisi var mı bilemiyorum)

vesile ile; doğruluğunu bilememekle beraber, benim aracım Focus 2011 model Tdci, 109 Ps. F2.5 ve ruhsat bilgilerinde 1435 kg. olarak gözükmekte.

Sadık Taşyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimde bayadır kafama takılan bi soruydu benim F2 ruhsatta 1240 kg,F3 araştırıken karşıma çıkan 1350 kg lerin görünce aracın ağırlığımı arttı diye düşünmüştüm,demekki net kilolar aynı fakat yenilerde sürücü,yakıt ve yağda hesaplanıyomuş.Arabanın daha ağır olmadığını öğrenmek mutlu etti beni :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.