Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyaja Basılınca Kesilen Tıkırtı Sesi

Metin Çilo

Soru

Arkadaşlar sorunumu sizlere paylaşarak yardımlarınızı bekliyorum.

Aracım 2007 benzinli focus.

Araca 2012 temmuzunda baskı balata volan bilye değişimi yapıldı. Bu zamana kadar kullanımda herhangi bir sorun yaşamadım şimdilerde yaklaşık 1 aydır araç rölantide çalışırken bir tıkırtı sesi mevcut. Depriyaja basılınca ses kesiliyor. Bu ses neden kaynaklanabilir.

Sesi her zaman yapmıyor araç ısındığında yapmıyor bazen çok zorladığımda bazen de normal zaman da rölantide iken tıkırtı yapıyor. ses bu ses

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 4 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Bende de buna benzer bir ses vardı fakat bu kadar yüksek değil

özellikle kasislere yaklaşırken 2. viteste ayağımı gazdan çekince tıkırtı ses yapıyordu yine gaz verince bir süre yapıp kesiliyordu 

ses özellikle 2. ve 3. viteste çok belirgindi

Sırasıyla 

AKS, krank kasnak ve volant inceledik fakat ses şanzımandan çıktı tamir ile uğraşana kadar 2011 model focus'a ait çıkma bir şanzıman taktık sorun ortadan kalkmış oldu 

Tecrübelerimi paylaşmam gerekirse.

Gaz verip kesince yada yüksek viteste gaz verince titreşim boşluk sesi lak luk varsa AKS (normalde focus'larda az biraz şanzıman boşluğu var özellikle 4. viteste gaz bırakıp verince az bir boşluk hissi oluyor bu normal)

vites değiştirirken şık şuk lak luk ses varsa volant (normalde zaten ses yapıyor çift kütleli olduğundan aşırı ses demek istiyorum)

viteste veya debriyaja basılı giderken kıtır kutur tıkır mıkır ses varsa şanzıman .

yine ufak tefe çukurlarda tıkırtı varsa Z rotu bu zaten hastalık bunlarda. diğer bir hastalıkları volant ve AKS bunlar kesin sorun çıkaracak ve çıkaran parçalar. Şanzıman tamamen şans sanırım herkeste olmuyor.

Kısacası Focus'lar bu yönden çok sıkıntılı araçlar.

Mehmet Ayyıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimde 2012 tdci da vardi senin anlattigin sese benzer. Yalniz bende gelen ses herzaman oluyordu motor sogukken daha belirgindi ancak motor isindigindada devam ediyordu. O sesle beraber bi kac ses daha vardi ve ben servise goturdum. Sorunun nerde oldugunu tam olarak soylemediler acip bakacaklarini ve gerekli islemleri yapacaklarini soylediler. En son bana verilen degisimlerin yazili oldugu kagitta vites kutusu vardi. Degisen parcalari surdan gorebilirsin:

Gecmis olsun umarim en kisa zamanda cozulur problemin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.