Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Geçmiş Dönem Trafik Cezası Ve Araç Üzerinde Hak Mahrumiyeti Kararı

Önerilen Mesajlar

İyi akşamlar. Bu hafta biraz sıkıntılı geçti.

Önce 2009 yılında Renault bayisinde takasta kullandığım aracın, satıştan önce (araç noter vekaletiyle bayinin elindeyken) trafik cezası yediğini iki gün önce öğrendim. 132 TL'lik ceza faiziyle 384 TL olmuş. gib.gov.tr kanalıyla iki gün önce SMS ile haberdar oldum (üzerinden tam 4 yıl geçmiş  :kızgın:  Vergi dairesine gittim ceza evrağına trafik şubesinden ulaşılabileceğini bildirdiler, trafik şubesinden alabildiğim tek cevap ise bu cezanın var olduğuydu, bana herhangi bir evrak veremeyeceklerini söylediler. "Tebligat yok" dedim, polisin verdiği cevap tebligat olmasa ceza olur mu mutlaka yapılmıştır oldu. 

Bununla uğraşırken e-devlet şifresiyle sorgu yapınca 2009 yılında almış olduğum yeni araçta Hak Mahrumiyeti olduğunu öğrendim. Detay bilgilerinden pek bir şey anlamadım. Aracı vermiş olduğum akrabam 2012 yılı MTV'ni ödememiş durumda. Sanmıyorum ama araçtaki "ihtiyatı tedbir-2" bu olabilir mi?

Bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Hak Mahrumiyeti Detay Bilgileri aşağıdaki gibi

Hak Mahrumiyet Detayları Hak Mahrumiyeti Makam / Kurum Tarih Dosya No İHTİYATİ TEDBİR-2 Kilis Hazırlık Bürosu 12/10/2011 2011-..... Sorusturma

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vergi, ceza vs borcu değil.

Adli bir suçta kullanılmış. Muhtemelen kaçakçılık vs. gibi.

Mahkeme araç hakkında karar verene kadar (ilk duruşmaya kadar) aracın satışı durdurulmuş.

Çünkü vergi dairesi mahkemeyle uğraşmaz. Borcu varsa zaten doğrudan haciz koyar. O ise sorgulamada farklı görünür (Vergi dairesi adıyla hacizli olur.)

Dosya tarihine bakılırsa çete davası bile olsa bu kadar uzun sürmezdi. Muhtemelen araç hakkında karar verilmiştir. Ya aracın müsaderesine karar verilmiştir. Ya da gerek görülmemiştir ama bu durum sistemi girilmemiş/trafiğe bildirilmemiş olabilir. En sağlıklı bilgi dosya numarası ile adliyeden öğrenilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adli bir suçta kullanılmış. Muhtemelen kaçakçılık vs. gibi.

Temmuz 2011 itibariyle araç il dışında pek de kullanılmadı diyebilirim. garajda tutuldu. 1,5 yılda 2000 km civarı yol yapmış. 

bir hukuk forumunda sizin dediğiniz gibi kaçakçılık diyen bir hukukçu var; bir diğeri de ölümlü kaza sonucunda da bu karardan bahsediyor. Tabi bizim araçta çok şükür böyle bir durum yok. Acaba bu karar başka hangi durumlarda söz konusu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün sulh ceza mahkemesine gittim. Araçta kaçakçılıktan dolayı karar çıkmış. Müsadere kararı verilmiş. Memur arkadaşların ilgisi sonucunda ilk tutanakta plakada "E" harfi yerine "F" harfi yazıldığını farkettiler. Yanlış yazılan harf dolayısıyla müsadere kararı bizim araca verilmiş. Adliyedeki memur arkadaşların yardımlarıyla bir dilekçe yazdık Salı günü inşallah karar çıkar dediler.

132 TL'lik ceza faiziyle 384 TL olmuş. GEL�R �DARES� BA�KANLI�I kanalıyla iki gün önce SMS ile haberdar oldum (üzerinden tam 4 yıl geçmiş    Vergi dairesine gittim ceza evrağına trafik şubesinden ulaşılabileceğini bildirdiler, trafik şubesinden alabildiğim tek cevap ise bu cezanın var olduğuydu, bana herhangi bir evrak veremeyeceklerini söylediler.

Cezanın nerede kime yazıldığını bilmiyoruz. bugün trafik şubeye gittim yine trafikte ekiplere araçların bilgilerini anons geçen arkadaş ilgilendi sağolsun fakat bu sefer sistemde o tarihte ceza olduğu bile görünmüyor. 2009 yılında yazılan bu cezada herhangi bir tebligat yok. Bazı illerde emniyet müdürlüklerinin kendi sitesinden ilanen tebligat yaptığını gördüm. Bu resmi tebligat yerine geçiyor mu acaba? 7 gün içinde tebligat yapılmadığından dolayı cezaya itiraz edebilir miyiz? İtiraz edebiliyorsak nereye itiraz etmeliyim.

Ahmet Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün sulh ceza mahkemesine gittim. Araçta kaçakçılıktan dolayı karar çıkmış. Müsadere kararı verilmiş. Memur arkadaşların ilgisi sonucunda ilk tutanakta plakada "E" harfi yerine "F" harfi yazıldığını farkettiler. Yanlış yazılan harf dolayısıyla müsadere kararı bizim araca verilmiş. Adliyedeki memur arkadaşların yardımlarıyla bir dilekçe yazdık Salı günü inşallah karar çıkar dediler.

Cezanın nerede kime yazıldığını bilmiyoruz. bugün trafik şubeye gittim yine trafikte ekiplere araçların bilgilerini anons geçen arkadaş ilgilendi sağolsun fakat bu sefer sistemde o tarihte ceza olduğu bile görünmüyor. 2009 yılında yazılan bu cezada herhangi bir tebligat yok. Bazı illerde emniyet müdürlüklerinin kendi sitesinden ilanen tebligat yaptığını gördüm. Bu resmi tebligat yerine geçiyor mu acaba? 7 gün içinde tebligat yapılmadığından dolayı cezaya itiraz edebilir miyiz? İtiraz edebiliyorsak nereye itiraz etmeliyim.

Tebligat yerine geçer.

Hatta kayıtlı olunan vd bildirip panoda ilan etmek yeterli...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

(2918 Karayolları ve Trafik Kanunu)

Tescil plakasına göre tutanak düzenlenmesi:

Madde 116 – (Değişik birinci fıkra: 25/6/1988 - KHK - 330/8 md.; Aynen Kabul: 31/10/1990 - 3672/7 md.) Trafiği tehlikeye düşürecek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, karayolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir.

Para cezasının ödenmesi gerektiği hallerde trafik kaydında araç sahibi olarak görülen kişiye cezayı ödemesi için posta yoluyla tebligat yapılır, bu şekilde tebliğ edilemeyen tutanaklar ilgili tahsil dairesinin ilân asmaya mahsus yerinde liste halinde ilân edilir, ilân tarihini takip eden otuzuncu  gün tebligat yapılmış sayılır ve bu cezalar 114 ve 115 inci maddelerde belirtilen şekilde takip ve tahsil olunur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Özer Bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Başka bir konuda aşağıdaki ifadeleri yazmışsınız. Konu dağılmasın diye buradan yazıyorum.

"Mobese'den görülse bile ceza yazılamıyor artık. Çünkü gıyapta yazılan ceza araç sahibine gönderiliyor. O da aracı ben kullanmıyordum diye itiraz edip "Cezanın kişiselliği" prensibi gereği cezayı iptal ettirebiliyor (Yeterli delili varsa)."

Bu durum yeni cezalar için mi geçerli? Geçmiş dönemde kesilen cezalar (ışık ihlali sonucu plakaya yazılan cezalar) için aracı kullanmadığımızı kanıtladığımızda cezanın iptalini isteyebilir miyiz? Zira o tarihte ben okulda iken(Kilis); araca başka bir ilde (G.Antep) ceza yazılmış durumda.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğiniz örnekteki gibi maddi hatalar içeren cezalar zaten iptal edilebiliyor. Resmi bir makamdan alınacak belgeyle başvurabilirsiniz. (Resmi makamın neresi olduğundan emin değilim. Mantıken İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmalı.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okulda personel devam takip defteri tutuyoruz. Okuldan alacağım yazı ve devam takip defterinin örneğiyle başvurabilirim sanırım.

Bu arada araç o tarihte ceza yazılan ilde yani Gaziantep'te bayinin elinde bulunuyordu. Yani araç o tarihte ceza yazılan ilde bulunurken ben başka ildeydim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bugün Mahkeme ek karar alarak yanlışlıkla benim araca verilen hak mahrumiyetini kaldırarak diğer araca müsadere kararı aldı. Rahatladım çok şükür.

Ahmet Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.