Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Özürlü Olarak Ötv Indirimli Araç Alımı

Önerilen Mesajlar

Eşimin ablası yani baldızımın özürlü durumundan ötürü kendi aracımı alırken ötv indirimi alabilrmiyiz diye girişimde bulunduk.Rapor özür oranımız yüzde 84 te kaldığı için faydalanamadık bu haktan.

Ve bu konuda baya bir bilgi sahibi oldum.Böyle bir durumu olupta bu indirimden faydalanmak isteyen arkadaşlara bildiğim kadarı ile anlatayım.

Toplamda araç fiyatı üzerinden yüzde 37 lik bir indirim sözkonusu

Öncelikle alınacak araç1.6 hacimli motor üstü yada 4x4 yada ticari(ticarilerdede indirim mevcut fakat yüzde 18 civaı gibi birşeydi tam hatırlamıyorum)olmamak zorunda.

Ayriyetten aracı 5 yıl boyunca ancak özürlüden özürlüye satabilirsininiz bu süre zarfında illaki satıcam derseniz aldığınız indirimleri geri ödiyerek yine satabilirsiniz ve 5 sene motorlu taşıtlar vergi ödemeside yapmazsınız.5 seneyi doldurduktan sonra aracınızı normal değerinde satıp tekrar aynı indirimle yeni bir araç alabiliyorunuz.1 kişi için ömür boyu 3 kez bu haktan faydalanabilirsiniz.

2 durumdada bu indirimden faydalanmak mümkün

ilki:

Özür oranı yüzde 40 ı geçen durumlarda h sınıfı ehliyet alımı ve özel tertibatlı araç başvurusu ile gerçekleşiyor.Bu durumda kişi aracı ancak özel tertibatlı hali veya h sınıfı ehliyet ile kullanabilir mesela özürlü kişinin bel altı tutmuyor bu durumda bu kişiye uygun araç tertip ediliyor aracın orjinal fiyatı değişmeden gaz ve fren tertibatı el ile kullanılıcak hale getiriliyor.

Ama bu durumda alınan aracı sadece özürlü şahıs kullanabiliyor yada özürlü kişi aracın içinde olması şartı ile herhangi biri.

Araç alımında bu durumda kanunen hem ötv indirimi hem kdv indirimi alınıyor.(H sınıfı ehliyetli olup araç alırken kdv yide ödiyenler olmuş fakat bir çoğu dava açarak ödedikleri kdv yi geri almış)

İkincisi:

Özürlü kişinin özrü araç kulllanmaya uygun ve imkan dahilinde değil ise o zaman araç alınacak özürlü kişinin özür durumunun heyet raporları ile özür puanının 90 ve üzeri olma zorunluluğu bulunmaktadır.Bu durumdaki bir özürlü kendi araç kullanamadığı için 1.dereceden tüm akrabaları araçta özürlü kişi olsun veya olmasın o aracı kullanma hakkına sahiptir.Diğer durumdaki tüm haklara sahiptir fakat bu durumda aracın fiyatı üzerinden ilk olarak yüzde 37 vergi düşülür ve çıkan rakama yüzde 18 kdv eklenir.İşin özeti bu durumda sadece ötv ödenmez ama kdv ödenir.(Dava açıp ödedikleri kdv yide geri alanlar olduğu söyleniyor)

Özür durumu hesaplamaları:

Özür durumu hesaplamaları ise başlıbaşına başka bir konudur ama özetlemek gerekirse tüm özür raporları balthazar formülü adı altında bir hesaplama ile yapılır.Özürlü kişinin bir veya birkaç özrü mevcut ise bu oranlar bu tabloya göre hesaplanır ve çıkan sonuç özür durumu oranını belirler.

Yalnız bu hesap ve formül gerçekten oldukça müsamahasızdır.Size kendimden örnek vereyim baldızımın durumu ilk olarak yüzde 70 derece zihinsel özürlülük.Tıbbi karşılığı orta derece mental radasyon açılımı ise günlük işlerinin bi kısmı için yardıma destek duyar hayatını yalnız idame ettiremez.ikincisi ise görme sağ göz neredeyse görmüyor ve şaşı diğer gözde ise yüzde 25 lik bir görme kaybı var. Bir göz 0.3 diğer göz 0.7..Üçüncüsü ise fiziksel bozukluk sırtında kambur mevcut bunun için ise omirilikte bir kayma görülmemiş sadece tembel kambur dedikleri kişinin kendisinin kamburunu çıkarmasıymış(bana hakikaten çok saçma geldi ama)

Tüm bunların sonucunda bize yüzde 84 lük bir rapor verildi ve haliyle indirim hakkımızı kaybedip kendi imkanlarımızla aldık aracımızı :) Sonuç olarak ablammın gözdeki durumu 4 sene önceye nazaran daha da düzelmiş bunu öğrenmiş olduk ve mutlu olduk.4 sene önceki konrolde bir göz hiç görmüyor tanısı koyulmuş ve önceki raporu yüzde 86 idi.

Merak edip soru sormak isteyen arkadaşlara bilgim yettiği kadar cevap verebilirim.

Ve bu konuda bilgisi olup katkıda bulunan olursa sevinirim

Herkeze teşekkürler...

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İhtiyacı olanlar için güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. Emeğinizi için teşekkür ederim.

Ayrıca size sormak istediğim bir şey var.

Bir abimizde özürlü akrabasının adına bir araç almak istiyor. Ancak akrabasının yaşı bayağı var bildiğim kadarı ile, durumunun da çok iyi olmadığını biliyorum. Hani belki çok acımasızca bir soru ancak, özürlü vatandaşın ölmesi durumunda vergiler ne oluyor. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İhtiyacı olanlar için güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. Emeğinizi için teşekkür ederim.

Bir abimizde özürlü akrabasının adına bir araç almak istiyor. Ancak akrabasının yaşı bayağı var bildiğim kadarı ile, durumunun da çok iyi olmadığını biliyorum. Hani belki çok acımasızca bir soru ancak, özürlü vatandaşın ölmesi durumunda vergiler ne oluyor. Bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

Öyle bir durumda bildiğim kadarı ile aldığınız indirimi geri ödemek şartı ile aracı kullanmaya devam ediyorsunuz.Alabilecek gücünüz yoksa o zamanda aracı satıyorsunuz ve aldığınız indirimi geri ödüyorsunuz diye biliyorum.

Öyle veya böyle özürlü adına araç alınırken her halükarda araçta ruhsat sahibi olarak kendisi kullansada kullanmasada özürlü kişinin ismi yazıyor.Araç sahibi özürlü kişi olmak zorunda.Sonuçta özürlü kişi öldüğünde mal sahibi olamıyacağı için araç mirasçılarına kalıyor.

Devlet araç kalabilir ama vergilerini geri öde diyor.Zaman aşımı gibi faktörler göz önünde bulundurularak geri ödenecek vergi ayriyetten belirleniyor.

Diye biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında mal belli bir bedel karşılığı alınmış, o mala sahip olunmuş. Muris öldüğünde tüm mal varlığı da veraset intikal vergisi karşılığında mirasçılarına intikal ettirilir diye düşünüyorum. Sonuçta özürlü şahıs ben öleceğim, çocuklarıma, mirasçılarıma vergi ödemeden araba alayım demez. Bence bu iş danıştaylık. Ve mirasçılardan ÖTV vergisi alınmaması gerekir. Özürlü şahıs öldüğünde mtv yi mirasçılarından al, fakat aracın ilk satışında almadığın vergiyi mirasçılarından da almamalı bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşım için teşekkürler Ferhat abi,ama bilgilerde yanlışlık var benim bildiğim kadarı ile %90 ve üzeri özürlü araç alımında 3. derece akrabalar aracı kullanabiliyor ve olası bi vefat durumunda devlet ötv yi geri talep etmiyor ve hayatı boyunca 3 kez araç alabiliyor diye bişey ben bilmiyorum sadece 5 senede 1 araç alabiliyor ve son olarakta aracın 5 yıl içerisinde pert veya hurdaya ayrılması durumunda devlet tekrar ötv muaf araç hakkı tanıyor 5 sene beklenmeksizin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

istisnadan yararlanılıp adına araç alan kişi vefatı halinde mirasçılarına intikal yolu ile geçer intikal yolu ile geçmesi konusndada belli şartlar vardır. ama bilmen gereken iki şey var ya kişinin başka malı olacak yada bankada küçük bir hesap ki sadece intikal yolu ile geçen şey araç olmasın ikinci olarakta o araç 5 yıl boyunca el değiştirmediği süre boyunca tabi mirasçıların haklarını bir birine devride satış sayılıyor ( hakkından bir kişi lehine feragat yolu ile yapılabilir tabi ama bununda şartları var) ikinci olarakta bu araç istisnadan yararlanılıp alınan süreden itibaren beş yol boyunca hiç bir şekilde el değiştirmeden elinizde tutarsanız süre dolduktan sonra rahatlıkla satabilirsiniz

mevzuatın hepsi burda yazılıdır.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşım için teşekkürler Ferhat abi,ama bilgilerde yanlışlık var benim bildiğim kadarı ile %90 ve üzeri özürlü araç alımında 3. derece akrabalar aracı kullanabiliyor ve olası bi vefat durumunda devlet ötv yi geri talep etmiyor ve hayatı boyunca 3 kez araç alabiliyor diye bişey ben bilmiyorum sadece 5 senede 1 araç alabiliyor ve son olarakta aracın 5 yıl içerisinde pert veya hurdaya ayrılması durumunda devlet tekrar ötv muaf araç hakkı tanıyor 5 sene beklenmeksizin.

Diğerlerinden emin değilim zaten belirtmiştim ama şundan eminim ki yüzde 90 üzeri özürle alınan bir aracı sadece 1.derece akraba kullanabilir.Yalnız şu durum var özürlü kişinin vasisi yani velisi ruhsata ismini yazdırmak kaydı ile diğer akrabalar kullanabilir.1. dereceden akrabaların ruhsatta isminin yazma şartı aranmıyor.

Vefat durumunda vergiyi talep etmesi durumunu vergi dairesinde görevli memurlardan öğrenmiştim işin açıkçası ablamın yaşı daha 40 olduğu için araştırma gereksinimi duymadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kişinin sadece aracı varsa vergi alınıyor mu, anlamadım ki, ama her türlü mirasçıları bu aracı ötv ödemeden intikal ettirebilirler.

kişinin sadece aracı varsa vergi alınıyormu diye kesin bir cevap alamadım gibden banan verilen cevapları aynen yazdım eğerki bi araç alınacaksa istisnadan yararlanılıp kişi adına küçük bir banka hesabi açılıp içine atılır ve dahada sağlam olsun diye beş yıl hiç el değiştirme olmazsa sorun olmaz denildi illa el değiştirecekse mirasçılar arasında mirasçılardan bir kişi lehine kalan her şeyden feragat edilmesi gererkiyorki miras kalan şeyler satış durumnda olmasın denildi bana zamanında ötv talep edilmez denildi ama o günden sonraki mtvlerde artık talep edilmeye başlanılabilr denilmişti

osman yüksekkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MTV alınsın. Sonuçta mtv muafiyeti özürlüye tanınmış bir hak. Ona bir şey dediğim yok zaten. Ancak Özrülünün vefatı durumunda ötv den muaf olarak almış olduğu aracın mirasçılarına devri sırasında da mtv alınmamalı. Mirasçılara devredildiği tarihten itibarense mtv ye tabi olabilir. Benim düşüncem bu.

Beyin bedava :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.